فهرست
ستاره‌های سربی در شط بین‌النهرین
ستاره‌های سربی در شط بین‌النهرین

ستاره‌های سربی در شط بین‌النهرین

آی‌اسپورت- عراق شبیه‌ترین و دورترین تیم در مارکت فوتبال آسیا به ماست. تیمی که فوتبال را با مؤلفه‌های فیزیکی و البته تکنیکی بازی می‌کند و همین از همسایه غربی ایران یک تیم متفاوت ساخته. فوتبال عراق از حیث نیروی انسانی وضعیتی نزدیک به ما دارد؛ کشوری سرشار از استعدادهای ناب و تراش نخورده که اگر بخت و اقبال همراه آنها باشد و پشتکار و سختکوشی داشته باشند، شاید از دل جنگ و خون مسیر خود را پیدا کرده و بدل به ستاره شوند. رویش خودروی ستاره‌ها در عراق دقیقاً همان اتفاقی است که در ایران رخ می‌دهد. فوتبال عراق همیشه در آتش جنگ و ناامنی حاکم بر این کشور قربانی شده و همین مشکل درونی بزرگترین سد برای پیشرفت و موفقیت شیرهای بین‌النهرین بوده است.

آنها در سال‌های گذشته با استخدام مربیان خارجی تلاش کرده‌اند تا در دل مشکلات تیم متفاوتی بسازند که بتواند تنه به تنه غول‌ها بزند اما در جذب مربیان خارجی تنش حاکم بر عراق و کج‌سلیقگی سبب شده معمولاً خارجی‌هایی به عراق پا بگذارند که کیفیت و کمیت لازم را ندارند و نتوانسته‌اند به این تیم پرستاره چیزی اضافه کنند. مؤلفه‌های تاکتیکی در فوتبال عراق با توجه به شرایط موجود خیلی پررنگ نیست و خارجی‌های پرشمار در طول یک دهه اخیر نتوانسته‌اند از این کلونی پرستاره و باکیفیت، یک تیم متحد و منظم و بابرنامه بسازند.

سرکو کاتانچ اسلوونیایی مربی فعلی عراقی‌ها به رغم نام نسبتاً پرآوازه و خاستگاه فوتبالی که دارد، در این مهم ناکام بوده و ناکامی‌های متوالی با عراق او را از چشم همه انداخته. عراقی‌ها انتظار داشتند که کاتانچ بتواند همانند مربیان کروات شاغل در منطقه، در عراق پروژه تیم‌سازی را اجرا کند و با توجه فلسفه و خاستگاه فوتبالی‌اش انگاره‌های تاکتیکی را در این تیم پررنگ کند اما در عمل هیچ اتفاق خاصی رخ نداده و همین در کنار ناکامی‌های گل‌درشت سبب شده تا کاتانچ پایگاه چندانی در عراق نداشته باشد و زیر تازیانه انتقادات قرار بگیرد.

عراق با کاتانچ دقیقاً در همان مسیری طی طریق می‌کند که سالیان سال هروله کرده؛ تیمی متکی به ستاره و فاقد مؤلفه‌های تاکتیکی ویژه. تیمی که فونداسیون آن روی توانایی ستاره‌ها بنا نهاده شده و قرار است آنها کار را دربیاورند. کاتانچ سرمربی عراق در تمام این مدت هنوز نتوانسته از عراق یک تیم منسجم بسازد اما عراق فعلی آنقدر ستاره دارد که بتواند به موفقیت فکر کند. ستاره‌های سربی که از دل جنگ، تنش و ویرانی، آرزوها را در فوتبال جست‌وجو می‌کنند.

تیم فعلی عراق شاید همانند نسل طلایی نیمه دوم دهه اول هزاره سوم پرستاره و لبالب از چهره‌های خاص نباشد اما به اندازه خود از ستاره‌های باکیفیتی سود می‌برد که هر کدام از آنها می‌توانند موفقیت را گارانتی کنند.

علی عدنان مدافع چپ رونده با آن گام‌های بلند و ضربات ناگهانی با سابقه ایتالیا، صفا هادی هافبک دفاعی چغر و بد بدن با آن شمایل خاص، بشار رسن و طارق همام دو هافبک فانتزیست و خلاق و مهند علی مهاجم باکیفیت و بااستعداد، بزرگترین ستاره‌های شیرهای بین‌النهرین هستند. بچه شیرهایی که از عراق یک کلونی پرستاره و خطرناک ساخته‌اند که توان زمینگیر کردن هر تیمی را دارد.

۲    
آی اسپورت
2019-11-12 09:05:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر