فهرست
استعدادی که فاتح توپ طلا خواهد شد
استعدادی که فاتح توپ طلا خواهد شد

استعدادی که فاتح توپ طلا خواهد شد

آی اسپورت - هر استعداد جوانی در دنیای فوتبال زمانی با بازیکنی بزرگ پیش از خود مقایسه می‌شود اما کمتر بازیکنی را پیدا می‌‎کنید که با برچسب سنگین «رونالدو جدید» معرفی شوند. این لقب این روزها به «ژائو فلیکس» داده شده و قطعا فشارها روی دوش بازیکن 19 ساله‌ای که همین تابستان با 126 میلیون یورو بنفیکا را به مقصد اتلتیکومادرید ترک کرد، افزایش خواهد داد. به تمام این فشارها انتظارات مضاعف از اتلتیکومادرید برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را نیز اضافه کنید تا بهتر متوجه شرایط فلیکس شود؛ ستاره‌ای که البته از شروع فصل جدید لالیگا نشان داده که هیچ واهمه‌ای از این فشارها و انتظارات ندارد.

او هنگام امضای قراردادش با اتلتیکومادرید گفت: «چندین بازیکن پرتغالی در اینجا بازی کرده‌اند، بازیکنان بزرگی که برای فوتبال پرتغال مهم بودند. من هم می‌خواهم همانطور یا حتی بهتر از آنها عمل کنم. می‌خواهم به نحو احسن به فعالیت بپردازم، مثبت بیاندیشم تا فصل خوبی داشته باشم و به ستاره‌ای در اتلتیکومادرید تبدیل شوم. سن و سال روی برخی مسائل تاثیر می‌گذارد اما من به حد کافی به بلوغ رسیده‌ام تا در چنین شرایط آماده باشم. می‌دانم حضور در یک باشگاه مهم چه معنایی دارد. اینجا هستم تا تاریخ‌سازی کنم. مقایسه‌ها زیاد خوب نیستند؛ کریستیانو، کریستیانو است و من می‌خواهم خودم باشم.»

فلیکس اگر خودش باشد، قطعاً شبیه رونالدو نخواهد بود؛ کریس و ژائو به استثنا ملیت‌شان و اینکه هر دو بازیکنان بزرگی هستند، وجه اشتراک بسیار کمی دارند و همین مسئله قیاس ستاره جوان روخی‌بلانکو با CR7 را ناعادلانه می‌سازد؛ رونالدو به عنوان یک وینگر ظهور کرد و رفته‌رفته به یک مهاجم مرکزی تبدیل شد اما فلیکس بیشتر یک مهاجم دوم است که پشت مهاجم هدف به میدان می‌رود. اما نکته‌ای که دو بازیکن به ظاهر در آن اشتراک وجه دارند، روحیه «بهترین بودن» است.

فلیکس در صحبت‌هایی درباره رونالدو حریص بودن خود را نشان داد: «کریستیانو پنج توپ طلا برده و این رویای هر بازیکنی است. قطعا می‌خواهم شبیه به رونالدو باشم اما فقط در زمینه کسب موفقیت‌های ورزشی.»

«دیگو سیمئونه» نیز درباره مهاجم جوانش می‌گوید: «بهترین مسئله درباره او اشتیاقش به یادگیری است و زمانی که بازیکنی چنین باشد مسیر رسیدنش به قله کوتاه‌تر خواهد بود.»

فلیکس در همین مدت کوتاه توانسته هم‌تیمی‌هایش را تحت تاثیر قرار دهد و حتی کوکه را به تحسین از خود وادارد: «ژائو شخصیت بزرگی دارد. آسان نیست با 19 سال سن چنین فشاری تحمل کنید. باید به او زمان داد. او از بازی کردن لذت می‌برد و کیفیت بالایی دارد. آنچه در او دوست دارم حیله و دریبل‌زنی‌اش است‌. او دوست دارد صاحب توپ باشد و ترسی از طلب کردن توپ ندارد.»

شاید اصلی‌ترین فشار روی دوش فلیکس جانشینی «آنتوان گریزمان» باشد؛ مهاجم فرانسوی حالا بعد از جدایی خبرسازش در خاطر هواداران اتلتیکومادرید به خوبی یاد نخواهد شد اما در سیستم 1-1-4-4 ال‌چولو به بهترین شکل نقش خود را ایفا می‌کرد. با توجه به توانایی‌های ستاره پرتغالی می‌توان او را جانشینی بهتر از آنتوان قلمداد کرد؛ او درک بالایی از بازی دارد، دیدش برای ارسال پاس عالی است، از تمام‌کنندگی فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد، خلاقیت بسیار بالا و منحصربفردی دارد و به لطف همین این ویژگی‌ها به راحتی می‌تواند حتی از گریزمان در این پست بهتر عمل کند.

«یان اوبلاک» نیز از افرادی‌ست که به این استعداد شگرف به سرعت پی برده: «او با این استعداد بالا، قطعاً یک بازیکن بزرگ در جهان فوتبال خواهد شد. مطمئنم اینجا بهترین باشگاه برای اوست. ژائو زیر نظر دیگو سیمئونه نکات بسیاری خواهد آموخت.»

پیش از شروع فصل، بزرگ‌ترین نگرانی در این خصوص بود که آیا سیمئونه - که مربی تدافعی است - می‌تواند بهترین بازی را از او بگیرد؛ آن هم در حالی که در هدایت بازیکنانی چون «لمار»، «ژلسون مارتینز»، «جکسون مارتینز»، «لوسیانو ویتو» و «ویتولو» ناکام بوده است اما نمایش‌های ژائو در هفته‌های نخست لالیگا نشان داده که تمام نگرانی‌ها بی‌مورد بوده و حالا او در مسیر ستارگانی قرار گرفته که یک روز توپ طلا را به آغوش خواهد کشید.

۳    
آی اسپورت
2019-09-05 19:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر