فهرست
زیر سایه پروفسور
زیر سایه پروفسور

زیر سایه پروفسور

آی‌اسپورت- همیشه پذیرفتن هدایت تیم‌های قهرمان از سوی هر سرمربی‌ای یک ریسک بزرگ به حساب می‌آید. تماشاگران در باد قهرمانی یا موفقیت یا سبک بازی محبوب‌شان فرو رفته‌اند و طبق یک سنت قدیمی در برابر تغییر هم مقاومت می‌کنند و سعی می‌کنند تا جایی که ممکن است به آن تن ندهند. برای همین آمدن چهره جدید به تیم قهرمان را همیشه با دیده شک و تردید می‌نگرند و همیشه یک خط‌کش کنار رفتار سرمربی جدید می‌گذارند و آن هم عملکرد مربی قبلی است. اتفاقی که در حال حاضر برای دو تیم در فوتبال ایران رخ داده است. 

تیم ملی فوتبال کشورمان در مقایسه میان ویلموتس و کی‌روش و تیم فوتبال پرسپولیس در مقایسه دائمی میان کالدرون و برانکو. شدت ماجرا در این مورد دوم بیشتر هم هست چون هم موفقیت‌های برانکو با پرسپولیس به شدت دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد و هم اینکه این تیم بیشتر از تیم ملی در این مدت به میدان رفته و عملکردش در کفه ترازوی هواداران قرار گرفته است. در واقع و تا اینجای کار در رقابت‌های لیگ برتر و جام حذفی اگرچه پرسپولیس شکست‌های زیادی را متحمل شده اما همچنان خودش را در بالای جدول حفظ کرده است ولی این حضور در رده بالای جدول هم دلیلی برای رضایت تماشاگران نشده و آنها چه در روزهای برد و چه در روزهای شکست به یاد دوران طلایی و شکست‌ناپذیری تیم‌شان با برانکو می‌افتند. بعضی وقت‌ها آن را به زبان نمی‌آورند و بعضی وقت‌ها بعد از باخت به نفت مسجد سلیمان یا روزی که برانکو از الاهلی اخراج شد و یک مربی بیکار به حساب می‌آمد بر سر زبانش هم آوردند. برای آنکه بدانیم چرا مربی مثل برانکو سایه‌اش روی سر تیم پرسپولیس تا این حد سنگینی می‌کند بد نیست نگاهی به اتفاقات ۱۰ سال گذشته این باشگاه بیندازیم. 

پرسپولیسی‌ها در یک دهه گذشته روزهای چندان آفتابی در باشگاه‌شان نداشتند. سال‌ها این تیم در میان قطب‌های مختلف قدرت می‌چرخید و تعداد زیادی از پیشکسوتان دهه هفتاد این تیم بخت خود را در سرمربیگری آن آزمودند و راه به جایی نبردند. از سوی دیگر این تیم در آن سال‌ها به شدت با مشکلات مدیریتی دست و پنجه نرم می‌کرد. اتفاقات ناگواری که حتی درگیری را به تمرین تیم هم کشاند. بدیهی است چنین اتفاقاتی طرفداران باشگاه را به شدت آزار می‌داد اما از دل آن پرسپولیس بحران زده سرانجام تیمی بیرون آمد که همه چیزش را از سرمربی کرواتش داشت. مردی که تیم را از حاشیه به دور کرد و روحیه شکست ناپذیری را در دل تیم تزریق کرد تا پرسپولیس چهار فصل رویایی را با برانکو تجربه کند و سه قهرمانی پیاپی را کسب کند. 

در فوتبال ایران که مدیریت باشگاه‌ها نه ثبات دارند و نه غالباً عملکرد قابل دفاع، چهره‌هایی مثل برانکو یا استراماچونی می‌توانند ناجی تیم و اسطوره هواداران شوند و همین مسأله موجب شده تا پرسپولیس بعد از برانکو همچنان درگیر حسرت هواداران برای سرمربی‌شان باشد. گابریل کالدرون در متر و معیارهای فوتبال ایران و آسیا مربی بزرگ و شناخته‌ شده‌ای به حساب می‌آید اما حتی او هم در دام مقایسه دائمی با برانکو گرفتار شده است. فصل اول هر مربی با فراز و نشیب‌هایی همراه است و صبر و حوصله هواداران را می‌طلبد اما اینجا خبری از صبر و حوصله نیست چون هواداران با قهرمانی، به پیروزی و به داشتن روحیه همیشه برنده بودن عادت کرده‌اند.

  ۱  
آی اسپورت
2019-11-28 11:36:00
نظر دهید

۱ نظر
حرف حساب
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸، ۱۷:۴۴
یعنی اینقدر این سایت ای اسپرت بی صاحب و غیر حرفه ایه؟؟!! اون از اون سیستم احراز هویتتون که اینقدر باگ داره رو اعصاب خواننده است و هیچ کس به هیچیش نمیگره که برطرفش کنه و این هم از خبر گذاشتنتون که یک پاراگراف کاملا با فونت برعکس و ناخوانا نوشته شده وکسی که این خبر رو بالا گذاشته اینقدر اهمیت نداده که خبر رو روی خروجی سایت یکبار ببینه! هیچ مدیری از سایت انگار نظارتی روی خروجی نداره! واقع متاسفم! همین دو مورد نشون میده که چقدر اماتور و غیرحرفه ای هستید!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر