فهرست
فدراسیون فوتبال روی حرفش می‌ایستد؟
فدراسیون فوتبال روی حرفش می‌ایستد؟

فدراسیون فوتبال روی حرفش می‌ایستد؟

آی اسپورت - جلسه‌ای که سازمان لیگ فوتبال ایران برای مسابقات فصل آینده برگزار کرد و نتایج آن، اکنون به بحثی جدی تبدیل شده است. اینکه ورزشگاه‌های میزبان مسابقات لیگ باید به لحاظ امنیتی شرایطی مناسب پیدا کرده و استانداردهای لازم را داشته باشند و همچنین بلیت فروشی به صورت الکترونیک و همراه با کد ملی مشخص به تماشاگران انجام شود.

پس از مصوبات این جلسه، مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال نامه‌ای به استانداران استان‌هایی که در لیگ برتر تیم دارند، ارسال کرد تا شرایط میزبانی فصل آینده را فراهم کنند. این موضوع نیز به میان آمده که در صورت فراهم نشدن شرایط، حق میزبانی از تیم‌هایی که شرایط میزبانی نداشته باشند، گرفته خواهد شد. حتی گفته می‌شود تیم‌های نفت مسجدسلیمان، نساجی مازندران و پارس جنوبی جم باید در استان مجاور یا استان دیگری بازی‌های خانگی خود را برگزار کنند و وضعیت تیم‌های شاهین بوشهر و گل گهر سیرجان هم که به تازگی راهی لیگ برتر شده‌اند، مشخص نیست.

آنچه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در نظر دارند، جلوگیری از میزبانی تیم‌هایی است که ورزشگاه خانگی‌شان استانداردهای لازم را ندارد یا شهر آنها نمی‌تواند امکانات مناسبی برای میزبانی فراهم کند. حتی وزیر ورزش و جوانان هم در این موضوع فدراسیون فوتبال را همراهی می‌کند و گویا نامه دبیر شورای امنیت متولیان ورزش و فوتبال کشور را بر آن داشته تا این بار با جدیت بیشتری به دنبال برقراری نظم و امنیت در ورزشگاه‌ها باشند.

صحبت‌های مهدی تاج در چند روز اخیر و مصوبات جلسه هیئت رئیسه سازمان لیگ، حتی فراتر از گرفتن میزبانی از برخی تیم‌ها رفته و تهدیدات جدی متوجه تعطیلی لیگ فصل آینده است. فدراسیون فوتبال تأکید دارد در صورتی که ورزشگاه‌ها مجهز نشوند و بلیت فروشی به صورت الکترونیکی انجام نشود و برخی شرایط دیگر آماده نباشد، امکان تعطیلی لیگ وجود دارد. با این حال آنچه اینجا جای سؤال است، بحث ضمانت اجرایی مصوبات هیئت رئیسه و همچنین صحبت‌های رئیس فدراسیون فوتبال است.

در تمام سال‌های گذشته، هر ساله سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تهدیدات اینچنینی را پیش از شروع مسابقات لیگ مطرح می‌کنند. تهدیدهایی از جمله اینکه اگر تیم‌ها مجوز حرفه‌ای دریافت نکنند حق حضور در مسابقات را نخواهند داشت، در صورتی که به پرونده‌های انضباطی و مطالبات رسیدگی نشود، جواز حضور در لیگ را کسب نمی‌کنند و مواردی از این دست هرسال از سوی سازمان لیگ و فدراسیون مطرح می‌شود، اما شاهد بودیم که در آستانه لیگ هیچ‌کدام از این تهدیدها عملی نمی‌شود.

عبور از قانون در تمام این سال‌ها، چندان خرج زیادی نداشته است. ریش سفیدی، تماس نماینده مجلس، وزیر، استاندار و فرماندار، چک‌های ضمانتی که معمولاً بیشتر وعده‌های توخالی است تا ضمانت اجرایی و مواردی از این دست، همیشه توانسته‌اند بر قوانین غلبه کنند. به طور مثال حتی تیم‌هایی در لیگ بوده‌اند که طبق قانون شرایط حضور در لیگ را نداشته‌اند، اما دو ساعت مانده به شروع مسابقه مجوز موقت برای آنها صادر شده و این مجوز موقت هر هفته تمدید شده تا همه چیز از یاد برود. همین سال گذشته بود که برگزاری دیدار پدیده و پرسپولیس در هفته اول لیگ برتر تا ساعتی پیش از شروع در هاله‌ای از ابهام قرار داشت تا اینکه برخی پادرمیانی‌ها باعث برگزاری مسابقه شد. نفت مسجدسلیمان هم با وساطت استاندار خوزستان مجوز بازی پیدا کرد، موضوعی که بعدها مشکل‌ساز هم شد.

داستان فوتبال ایران شده است، روز از نو و روزی از نو؛ هر سال تیم‌ها با عناوین مختلف تهدید به صادر نشدن مجوز بازی و کنار گذاشتن از لیگ می‌شوند، اما شاید یک تماس و یک فشار کافی باشد برای عبور از قانون و اجرایی نشدن آنچه لازم است. نمی‌دانیم آیا این بار باید به مهدی تاج و سازمان لیگ امیدوار باشیم یا اینکه بازهم یک تماس و یک فشار، همه چیز را عوض می‌کند. سؤال مهم در حال حاضر این است که آیا مهدی تاج بر سر حرفی که زده می‌ماند؟ آیا فدراسیون فوتبال می‌تواند تهدید خود را در عمل هم اجرایی کند؟

 

تسنیم 

۱ ۳  
آی اسپورت
2019-06-23 08:59:00
نظر دهید

۳ نظر
حرف حساب
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۰۹:۵۰
نساجی، پارس جم، تیمهایی که تماشاگرانشن کمتر مشکلی ایجاد نکردند! درحالیکه مشکل اصلی اصفهان و تبریز است که عمدا جلوی عده ای وحشی تماشاگرنما گرفته نمیشه تا نتایج رو به نفع خودشون رقم بزنند. کار به جایی رسیده که این تیمها حتی این اراذل و اوباش خودشون رو به تهران میارند تا تهران رو هم به گند بکشند. درحالیکه هر سال دربی تهران با وجود حساسیت و کری خوانی زیاد بدون خشونت انجام میشه! این قانون از الان معلومه اجرایی نمیشه و سودی نداره!
shl
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۱۰:۳۸
دیگه عادت كردیم به این همه وعده دروغ و حرف مفت یادمه اولین باری كه تو ازادی میخواستن بلیط الكترونیكی افتتاح كنن رفتیم استادیوم از چند روز قبلش همین اقای تاج تو نود و بقیه رسانه ها كلی تبلیغ و پز میداد كه دیگه لازم نیست چند ساعت قبل بازی برید تو استادیوم بشینید یك ربع به شروع باز برید سر صندلی خودتون بشینید كلی حرف كه فصل نو تو فوتبال پدید اومده و ذیگه تموم شد اون دوران كه واسه یه بازی فوتبال 7-8 ساعت وقت تلف كنید و از این حرفا. ما احمق زود باور هم بلیط لكترونیكی جایگاه رو خریدیم با ژست اروپایی خیلی شیك نیم ساعت قبل بازی رفتیم رسیدیم تو جایگاه كه بریم سر صندلی كه دیدیم جایگاه گوش تا گوش پره و داشتن مینداختنمون بیرون كه یك افسر یگان ویژه لطف كرد در رو باز كرد كه بتونیم بریم پشت دروازه بشینیم یعنی گرونترین بلیط رو خریدیم و مجبور شدیم ارزونترین و بدترین جا بشینیم اون موقع فهمیدیم كه این حرفا همش كشكه اقایون جز دروغ گفتن بی كفایتی هیچ جیز دیگه ای ندارن . حالا جالبه كه از اون روز 6 سال میگذره ولی هنوز بلیط الكترونیكی همون جوریه و اگه كمی دیر بجنبی جایگاهی كه بلیطش رو خریدی میپره هنوز دارن میگن باید بلیط بر اساس صندلی و كد ملی و فروخته بشه و...... . اینم از تقدیر ما بود كه بهترین سالهای جوانی مون خورد به این مقطع تاریخی تو ایران كه بهترین سالهای زندگیمون با مسئولان بی كفایت داره میسوزه و و روح روان مون هم داغون میشه ی كاش فقط همین فوتبال مشكل بود . خدایا شكرت
سامان
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۱۸:۰۷
بنظرم تیم لنگ همه بازی هاشو توآزادی بازی کنه تامبادا بدون هوادار بازی کنه یا زمینش بی کیفیت باشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر