فهرست
سینیشا نرو، بمان!
سینیشا نرو، بمان!

سینیشا نرو، بمان!

آی‌اسپورت-  نخستین جام‌جهانی‌ که در خاطر دارم، جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه است. تازه ۱۰ سالم شده بود و به دلیل صعود ایران به جام‌جهانی بعد از چند دهه، حتی در خانواده غیرفوتبالی ما هم همه از فوتبال می‌گفتند. ایران باید در نخستین بازی خود در جام به مصاف یوگسلاوی می‌رفت. آن روزها (خرداد سال ۷۷) ایران حال و هوای دیگری داشت. نشاط به معنای واقعی کلمه در خیابان‌های تهران دیده می‌شد. از هفته‌ها قبل در رادیو و تلویزیون می‌شنیدم که می‌گویند در بازی اول باید مواظب شوت‌های سینیشا میهایلوویچ باشیم. آن سال‌ها نه لیگ ایتالیا پخش می‌شد و نه اینترنتی وجود داشت. نسبتا هرچه گزارشگر و مجری تلویزیون می‌گفتند برای ما تبدیل می‌شد به فکت مسلم. ایران در بازی اول، نمایش پرشوری ارائه داد و تا دقیقا ۷۰ بازی هم داشت به امتیاز می‌رسید. ما حتی می‌توانستیم دروازه یوگسلاو‌ها را باز کنیم اما یک خطای بیرون ۱۸ کار را برای ما تمام کرد. سینیشا با یک شوت محکم، نشان داد چرا باید از شوت‌هایش می‌ترسیدیم. با اینکه هنوز هم خیلی‌ها معتقدند اگر آن روز عابدزاده مصدوم نشده بود، ما آن گل را نمی‌خوردیم اما مسأله این است که شوت‌های میهایلوویچ واقعا برق‌آسا بودند. سینیشا آن روزها در سمپدوریا بازی می‌کرد که خیلی در ایران هواداری نداشت (هنوز هم ندارد اما به لطف اینترنت و پخش مستقیم بازی‌ها دست‌کم باشگاهی شناخته شده است) اما از آن روز در ذهن همه ایرانی‌ها باقی ماند. از آن جام شاید سه‌چیز یاد همه مانده است:

۱- شوت میهایلوویچ و اینکه آیا نکیسا مقصر بود یا نه؟

۲-پیروزی برابر آمریکا و بخصوص ضربه سر استیلی و شادی گل گریه‌دارش و...

۳- باخت به آلمان و آن شادی گل عجیب کلینزمن با تور دروازه ما.

حالا ۲۱ سال بعد از آن روزها، میهایلوویچ که با هدایت فیورنتینا، میلان و سمپدوریا برای خودش آوازه‌ای در ایتالیا به هم زده، سرطان خون گرفته. سرطانی که انگار چند صباحی است افتاده به جان فوتبالیست‌های دوست‌داشتنی سابق. ابتدا لوییز انریکه، سرمربی اسپانیا اعلام کرد به دلایل شخصی-شما بخوانید سرطان خون- دیگر نمی‌خواهد در دنیای مربیگری باشد و حالا میهایلوویچ که به تازگی هدایت بولونیا را برعهده گرفته. او ابتدای هفته از سمتش در این باشگاه استعفا داد و خیلی شفاف دلیل این تصمیمش را توضیح داد: «من سرطان خون دارم. ترسی از مریضی ندارم و به آن احترام می‌گذارم. می‌خواهم با آن مقابله کنم، و با سینه‌ای ستبر، با بیماری چشم در چشم شوم؛ کاری که همیشه کرده‌ام. شاید همه تصور می‌کردید آخرین نفری که فکرش را می‌کردید مریض شود، من بودم. قوی هستم و می‌خواهم با این بیماری مبارزه کنم.» 

میهایلوویچ که چندی پیش پدرش را هم به دلیل داشتن سرطان از دست داده بود، حالا باید به جای مبارزه با رقبای بولونیا، با سرطانش بجنگد. استعفای او البته مورد پذیرش سران باشگاه قرار نگرفته و آنها در اقدامی قابل توجه گفته‌اند با وجود این بیماری هم تمایل دارند تیم‌شان را همچنان سینیشا هدایت کند. 

حالا باید دید تصمیم مردی که هیچ دیوار دفاعی‌ نمی‌توانست او را از هدفش منصرف کند، چه خواهد بود؟ آیا آنقدر تمرکز دارد که بتواند بولونیا را هدایت کند؟ آیا اصلا در این شرایط فوتبال برایش آنقدر مهم است که خود را با آن مشغول کند؟ همه اینها در روزهای آینده مشخص می‌شود اما چیزی که مهم است سلامتی هافبکی است که گرچه دفاعی بود اما پاس‌ها و قدرت گلزنی‌اش حرف نداشت. او در کنار پیرلو با ۲۸ گل مستقیم از روی ضربه کاشته، رکورددار این آیتم در سری‌آ است و حالا باید با مبارزه با سرطان خونش، رکورد دیگری را خلق کند.

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-07-15 13:39:00
نظر دهید

۱ نظر
.
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۲۶
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر