فهرست
نامه‌ استقلال به فیفا؛ میلیچ بدون اجازه رفت!
نامه‌ استقلال به فیفا؛ میلیچ بدون اجازه رفت!

نامه‌ استقلال به فیفا؛ میلیچ بدون اجازه رفت!

آی اسپورت - چند ساعت پس از پایان جدال استقلال و پرسپولیس، هرویه میلیچ همراه با خانواده خود تهران را ترک کرد و بلافاصله پس از رفتن او، این شایعه مطرح شد که مدافع اهل کرواسی استقلال به خاطر اختلاف‌نظر شدید با محمود فکری از ایران رفت و دیگر حاضر نیست پیراهن آبی را بر تن کند. مقامات باشگاه استقلال نیز نسبت به این مسئله واکنش نشان دادند و مدعی شدند میلیچ از مدت‌ها قبل برای رفتن در حال نقشه کشیدن بود و این مسئله کوچک‌ترین ارتباطی به عدم حضورش در دربی پایتخت نداشته است. حجت‌نظری عضو هیئت ‌مدیره و سخنگوی مدیران باشگاه استقلال در واکنش به سفر غیرمنتظره بازیکن اروپایی این تیم گفت: در این شرایط تهیه بلیت طی ۲ ساعت برای میلیچ امکان‌پذیر نبود، بنابراین او از قبل به فکر رفتن بود و هر اتفاقی در جدال با پرسپولیس رخ می‌داد نیز در تصمیم او تأثیر چندانی نمی‌گذاشت. در همین خصوص اطلاعات جالب و جدیدی پیرامون اقدامات صورت گرفته توسط باشگاه استقلال برای تقابل با میلیچ به دست‌مان رسیده که نشان می‌دهد مقامات این باشگاه به‌طور سفت و سخت دنبال برخورد هستند.

 

نامه‌نگاری با فیفا

مرجع رسیدگی به شکایات باشگاه‌ها و بازیکنان از همدیگر (البته اگر هر دو طرف متعلق به یک کشور نباشند) کمیته انضباطی فیفاست و اتفاقاً طی سالیان اخیر متأسفانه پرونده‌های بسیار زیادی علیه فوتبال ایران چه در عرصه ملی و چه در رده باشگاهی در این کمیته بازگشایی شده ولی حالا به نظر می‌رسد یک باشگاه ایرانی می‌خواهد با توسل به رکن قضایی فدراسیون جهانی فوتبال حقی که مدعی است از خود ضایع شده را احقاق کند. باشگاه استقلال در صدد تنظیم و ارسال یک شکوائیه رسمی به فیفا از میلیچ بوده و با استناد به خروج بدون اجازه این بازیکن از ایران و عدم حضور در تمرینات می‌خواهد زمینه برای برخورد با مدافع یک اروپایی خود را فراهم کند. ظاهراً در این رابطه با برخی حقوق‌دانان نیز مشورت شده تا لایحه دفاعیه دقیقی به سوئیس ارسال شود. استقلالی‌ها تأکید دارند براساس قوانین فوتبال حرفه‌ای، وقتی مسابقات در جریان است و تمرینات تعطیل نشده، هیچ بازیکنی نمی‌تواند بدون اجازه باشگاه، همه چیز را رها کند و برود.

 

ماجرای مطالبات

البته این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که میلیچ حداقل به اندازه دو ماه، از استقلالی‌ها دستمزد طلب دارد و همین مسئله می‌تواند پرونده او را پیچیده‌تر کند، چون شاید با استناد به بدقولی باشگاه استقلال بتواند زمینه برای فسخ یک‌طرفه قرارداد خود را فراهم کند. قاعده‌ای که پیش ‌از این هم دامن چند تیم ایرانی ازجمله همین استقلال را هم گرفته است. فیفا روی بدقولی نسبت به پرداخت دستمزدها فوق‌العاده حساس بوده و در این موارد خیلی سریع عمل می‌کند. البته استقلالی‌ها دستمزد معوقه میلیچ را قبول دارند ولی در عین حال مدعی هستند براساس قوانین فیفا، هنگامی که طلب یک بازیکن حالت معوقه پیدا می‌کند، خود او یا مدیر برنامه‌هایش باید به صورت رسمی باشگاه را مطلع کرده و سه مرتبه نامه بنویسد تا روال اداری کار به صورت کامل طی شود ولی این اتفاق در مورد میلیچ به صورت ناقص رخ داده و بازیکن مورد نظر فقط یک بار برای باشگاه نامه نوشته و از وضعیت مطالبات خود ابراز نارضایتی کرده است. بنابراین (طبق ادعای استقلالی‌ها) نمی‌تواند از چنین اهرمی برای رسیدن به هدف خود که فسخ یک‌طرفه قراردادش با استقلال است، استفاده کند.

 

پرداخت دلاری‌

برخی از مدیران باشگاه استقلال مدعی هستند اگر طی روزهای آتی قسمتی از مطالبات بازیکن اروپایی خود را به حساب او بریزند و رقم مورد نظر در داخل حساب میلیچ بنشیند و مشکلی برای برداشت وجود نداشته باشد، می‌توانند همین مسئله را تحت عنوان یک مدرک به فیفا ارائه کنند که مراودات مالی میان دو طرف وجود دارد ولی بازیکن به‌رغم قرارداد و عدم توافق با باشگاه، ایران را ترک کرده و دیگر برنگشته است. ظاهراً استفاده از چنین شیوه‌ای از جمله راهکارهایی است که مدیران استقلال به طور جدی پیرامون آن مشغول تحقیق هستند و بعید نیست طی روزهای آینده، روش مورد نظر را پیاده کنند.

 

محرومیت همیشگی

سرنوشت پرونده میلیچ و استقلال قطعاً دو راه بیشتر ندارد. یا باید طرفین همه چیز را طی یک توافق دوجانبه حل و فصل کنند و یا اینکه به فیفا شکایت کرده و منتظر صدور رأی از طرف کمیته انضباطی فدراسیون جهانی باشد. البته استقلالی‌ها مدعی‌اند بازیکن کروات این تیم قواعد بین‌المللی را نقض کرده، بنابراین یا باید برگردد و غرامت بدهد، یا اینکه با حکم فیفا برای همیشه از حضور در میادین فوتبال محروم شود. البته بعید است استقلالی‌ها با توجه به اتفاقات پیش آمده دوباره بخواهند با میلیچ کار کنند ولی به طور جدی دنبال آن هستند از این بازیکن بابت رفتاری که انجام داد، غرامت بگیرند.

خبر ورزشی

     
آی اسپورت
2021-01-14 15:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر