فهرست
آنالیز استقلال؛ راه دراز تا تیم شدن
آنالیز استقلال؛ راه دراز تا تیم شدن

آنالیز استقلال؛ راه دراز تا تیم شدن

آی اسپورت - استقلال که با تغییرات زیادی لیگ را شروع کرده، با ۶ امتیاز از ۶ بازی، هنوز نتوانسته انتظار هوادارانش را برآورده کند. اگر چه این تیم موفق شده سه بازی آخرش را با برد پشت سر بگذارد منتهی همانطور که استراماچونی دیشب به خبرنگاران گفت، این تیم برای تبدیل شدن به تیم ایده‌ال او کار زیادی در پیش دارد.

خط به خط با آبی پوشان

مهم ترین اتفاق در آخرین نقطه از دفاع استقلال، جدا شدن مهدی رحمتی از این تیم بود. رحمتی در ۳ دوره حضورش در استقلال نزدیک به ۲۰۰ بازی برای این تیم انجام داد و سرانجام پس از فصلی پر از فراز و نشیب، تهران را به مقصد مشهد ترک کرد تا سید حسین حسینی با فراغ بال بیشتری در درون دروازه حضور یابد. حسینی که رکورددار بسته نگه داشتن دروازه در لیگ است، این روزها اوضاع را بر وفق مراد نمی‌بیند و تا قبل از بازی دیروز مقابل فجرسپاسی در ۷ بازی لیگ و جام حذفی در این فصل، نتوانسته بود مانع از باز شدن دروازه اش در مقابل حریفان شود. آخرین کلین شیت استقلال تا قبل از بازی با فجر به هفته ۲۹ ام لیگ گذشته و بازی در مقابل صنعت نفت بازمی‌گشت. خط دفاعی استقلال نیز با تغییرات زیادی همراه بوده و به نظر می‌رسد استراماچونی هنوز نتوانسته ترکیب دلخواهش را پیدا کند. استراماچونی چند بازی مانند زمانی که در اینتر و اودینزه کار می‌کرد از دفاع ۳ نفره بهره برده، و چند دیدار هم مانند دوران پاناتینایکوس و اسپارتا پراگ دفاع ۴ نفره را امتحان کرده و در بازی های مختلف ۸-۹ بازیکن را در خط دفاعی آزموده است. از غفوری و دانشگر و یزدانی و میلیچ گرفته تا چشمی و زکی پور و غلامی و طاهر خانی.

سبک بازی استراماچونی مبتنی بر انتقال سریع توپ از دفاع به حمله است و کم کردن فاصله بین خطوط پیش نیاز این سبک از بازی است. به همین دلیل با بالا آمدن خط دفاعی، با کوچکترین اشتباه فرصت ایجاد ضد حمله برای تیم حریف مهیا میشود. هافبک تدافعی ثابت استقلالی ها در این فصل علی کریمی بوده و به جز دیدار دیشب مقابل فجرسپاسی و همچنین بازی مقابل ذوب آهن که به دلیل محرومیت نمی‌توانست تیمش را همراهی کند، در مابقی بازی ها از ابتدا به میدان رفت. استقلال در نبود کریمی، برای اولین بار دروازه‌ اش بیش از یک بار در یک بازی گشوده شد. مربی ایتالیایی در بازی مقابل نفت مسجد سلیمان استفاده همزمان از دو هافبک دفاعی را نیز امتحان کرد؛ اما با توجه به خصوصیات مشترک علی کریمی و آرش رضاوند و تمایل هر دو به بازی در عقب زمین، فاز تهاجمی تیم با مشکل رو به رو شد.

شجاعیان و اسماعیلی هم دیگر بازیکنان ثابت استقلال به شمار میروند که در پست های مختلفی به بازی گرفته شدند. به عنوان مثال فرشید اسماعیلی در بازی اول لیگ مقابل ماشین سازی در پست هافبک میانی نتوانست عملکرد خوبی از خود به جای بگذارد و پس از ۶۶ دقیقه از بازی خارج شد. هفته دوم و در بازی مقابل فولاد، استرا با تعویض پست اسماعیلی و شجاعیان، به داریوش وظیفه هافبک Box to Box را محول کرد و فرشید را در وینگر راست به بازی گرفت و نتیجه این تغییر، گل اسماعیلی روی پاس شجاعیان بود. هفته سوم نیز اسماعیلی در پست وینگر بازی کرد ولی با دریافت دو کارت زرد از زمین بازی اخراج شد و شهرآورد تهران را از دست داد. در در بازگشت مجدد به ترکیب و در هفته پنجم مقابل ذوب آهن، پشت دو مهاجم هدف استقلال بازی کرد درخشان ظاهر شد ولی در بازی مقابل گل گهر باز هم به عنوان وینگر در زمین ظاهر شد.

استراماچونی برای مهاجم هدف، حساب ویژه ای روی مهاجم اهل مالی خود باز کرده بود که با مصدومیت های دیاباته، برنامه هایش به هم ریخت. تبریزی به عنوان محتمل ترین جانشین دیاباته عملکرد خوبی از خود نشان نداد و استراماچونی محسن کریمی و حتی قائدی را در این پست بازی داد. به عنوان نمونه تبریزی در نخستین بازی و حضور ۶۶ دقيقه ای در زمین، آمار صغر نبرد هوایی موفق و صفر دریبل را از خود بر جای گذاشت. از آخرین گل تبریزی برای استقلال که در هفته ۳۰ ام لیگ گذشته مقابل سپید رود به ثمر رساند، ماه ها می‌گذرد و بازیکن سابق ذوب آهن برای بازگشت به روزهای خوب خود باید با تمرکز بیشتری کار را ادامه دهد.

۳ یا ۴؟ مسئله این است

استقلال در ۳بازی اول با آرایش ۴ مدافع پا به میدان گذاشت و با اضافه شدن مدافعان چپ و راست در حمله، علی کریمی بین دو مدافع میانی جای می‌گرفت. اما در هفته چهارم و در شهرآورد تهران، استراماچونی تیمش را به ۳ مدافع مرکزی به میدان فرستاد. بازی مقابل ذوب آهن نیز با همین آرایش تیمش را روانه میدان کرد. یک تساوی و یک باخت و مصدومیت چند بازیکن، دوباره مربی ایتالیایی را مجاب به استفاده از خط دفاعی ۴ نفره کرد و در روز بازگشت مجدد به این سیستم، نخستین برد فصل استقلال در لیگ به دست آمد.

مورد عجیب استقلال

استقلال تا به این جای فصل ۶ بار از حریفان پیش افتاده و در ۵ بارِ آن نتوانسته از اندوخته خود دفاع کند. خوردن ۳ گل در دقایق پایانی بازی مقابل ماشین سازی، فولاد و ذوب آهن نشان دهنده فشار و استرس حاکم بر بازیکنان است. شاید بتوان ادعا کرد اضطراب و تنش موجود بر روی نیمکت بر بازیکنان نیز اثرگذار بوده چرا که استقلال سومین تیم خشن لیگ با میانگین بیش از ۱۵ خطا در هر بازی است و شاید کاهش التهاب بر روی نیمکت، بتواند آرامش را به بازیکنان درون زمین نیز منتقل کند.

فوتبالی

۳    
آی اسپورت
2019-10-18 20:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر