فهرست
ژاوی هم حریف استقلال نشد
ژاوی هم حریف استقلال نشد

ژاوی هم حریف استقلال نشد

آی اسپورت - سرانجام و پس از مدتها استقلال تركيب نهايى خود را در بهترين زمان ممكن پيدا كرد و يكى از بهترين بازيهاى فصل خود را به نمايش گذاشت.استقلال پس از پيروزى هاى پياپى در ليگ برتر فوتبال ايران در اين ديدار نيزبا سيستم ٢-٤-٤ كلاسيك و موفق خود به ميدان آمد.
سيستم مورد نظر كه يكى از دفاعى ترين تاكتيكهاى دنياى فوتبال به شمار مى آيد بازيكنان مى توانند تمامى طول و عرض زمين را پوشش دهند. صرف نظر از آرايش منظم سيستم تيمى استقلال خصوصا در زمانى كه السد صاحب توپ بود، بايد به نوع بازى بازيكنان استقلال اشاره كرد كه بدون ترديد يكى از دلايل اصلى موفقيت استقلال در اين ديدار حساس بود. پرسينگ به بازيكن صاحب توپ و بستن فضاهاى اطراف او موثرترين استراتژى استقلال در موفقيت آنان بود.
با اين تاكتيك السد به رغم داشتن بازيكن بزرگى همچون ژاوى نمى توانست در ميانه ميدان جريان بازى را كنترل كند و تمامى برنامه هاى تهاجمى اين تيم از همان ابتدا خنثى مى شد. با استراتژى مورد نظر استقلال برنامه هاى تهاجمى السد شكل نمى گرفت و دروازه استقلال كمتر تهديد مى شد.

پيش از اين اشاره شده بود اگر استقلال دروازه اش را بسته نگه دارد بازيكنان جوان اين تيم كمتر تحت فشار روحى قرار گرفته و با خيالى آسوده مى توانند تمامى توانايى هاى فنى خود را بروز دهند. باز نشدن دروازه استقلال به بازيكنان جوان اين تيم كمك كرد تا به رغم حساسيت بيش از حد بازيكنان جوانى همچون بهنام برزاى، ميلاد زكى پور ، اميد نورافكن و مجتبى حقدوست يكى از بهترين بازيهاى فصل خود را به نمايش بگذارند.

در تمامى دقايق بازى بازيكنان السد همواره تحت فشار سنگين بازيكنان استقلال بودند بطورى كه حتى در دادن پاسهاى ساده نيز دچار اشتباه مى شدند. تنها بازيكنى كه تحت تاثير پرسينگ قرار نمى گرفت ژاوى بود كه با تجربه فراوان خود براحتى توپ را از منطقه پرس خارج مى كرد اما ژاوى به تنهايى حريف جوانان جنگده استقلال نبود.
فريرا سرمربى پرتغالى السد تا دقيقه ٧٠ با سيستم مشابه ٢-٤-٤ كلاسيك تنها به دنبال كنترل جريان بازى بود.اما با اضافه شدن حسن الهيدوس به جان على اسد تاكتيك اين تيم به ١-٣-٢-٤ تغيير كرد. با اين تغيير ژاوى كاملا آزاد شد. در ٢٠ دقيقه پايانى و زمانى كه ژاوى بيشتر صاحب توپ مى شد استقلال كاملا بازى را واگذار كرده بود و اگر مهار عالى رحمتى نبود ژاوى مى توانست با ضربه ديدنى خود دروازه استقلال را باز كند.
در دقايق پايانى استقلال در دفاع مستحكم اما در حمله و خصوصا ضد حملات بى برنامه بود. هرزمان استقلال به بازى سرعت مى داد السد زمين گير مى شد. اما دليل اصلى سرعت كم استقلال درزمان حمله و خصوصا ضد حملات دوندگى بى امان بازيكنان و پرسينگ سنگينى بود كه به تيم السد وارد مى كرد. به همين خاطر بازيكنان استقلال ديگر توان حضور پررنگ در حملات را نداشتند،
استقلال براى رسيدن به گل به ارسالهاى خسرو حيدرى و ميلاد زكى پور دلخوش كرده بود كه با حضور مرتضى پورعلى گنجى ملى پوش ايرانى و مدافع مركزى باشگاه السد بيشتر اين ارسالها توسط او قطع مى شد.
استقلال در دقايق پايانى وقت قانونى تا حدود زيادى جريان بازى را از دست داد اما كندى بيش از حد خط حمله السدموجب مى شد تا پادووانى و جانواريو دومدافع مركزى استقلال به رغم كندى اما با جنگدگى و بازى فيزيكى خود در تمامى درگيريهاى يك در مقابل يك موفق عمل كنند و دروازه استقلال تهديد جدى نشود. . بدون ترديد دو مدافع مركزى استقلال بهترين بازيكنان زمين بودند كه با پوششهاى عالى خود نقش پررنگى در موفقيت استقلال ايفا كردند.
مهمترين ضعف استقلال در سمت چپ خط دفاعى بود. در حاليكه برزاى در حملات حضور پررنگى داشت اما كمتر به كمك زكى پور مى آمد. سرعت انفجارى پدرو تنها بازيكن سرعتى سمت راست السد موجب شده بود تا زكى پور فشار زيادى را متحمل شود اما جانواريو بخوبى اين منطقه را پوشش مى داد.
در وقتهاى اضافه بازيكنان السد نيز ديگر توان حمله به دروازه استقلال را نداشتند و بازى يكبارديگر در اختيار آبى پوشان قرار گرفت.
استقلال با اضافه كردن محسن كريمى و فرشيد اسماعيلى و با قدرت جوانى آنان به دنبال رسيدن به گل بود اما برنامه خاصى براى آنان در نظر نگرفته بود.در حاليكه فضاى بين مدافعين كنارى و ميانى السد بهترين مكان و كوتاه ترين راه براى رسيدن به دروازه اين تيم بود اما اصرار استقلالى ها براى حمله از كناره ها كه با ارسالهاى نه چندان باكيفيتى نيز همراه بود در نهايت موجب شد تا بازى پس از صد و بيست دقيقه مساوى تمام شود تا ضربات پنالتى سرنوشت تيم پيروز را مشخص كند.
در پنالتى ها موضوعات روحى و روانى از فاكتورهاى اصلى تبديل شدن آن به گل است. به رغم اينكه اميد ابراهيمى پنالتى خود را ازدست داد و السد شانس زيادى براى پيروزى داشت اما فشار روانى تماشاگران و هواداران استقلال به كمك اين تيم آمد.
به غير از تعدادى معدودى از بازيكنان السد خصوصا ژاوى كه تجربه بازى در مقابل تماشاگران پرشمار را داشت اما ديگر بازيكنان اين تيم تحت فشار روانى بيش از حد استاديوم آزادى قرار گرفته و نتوانستند ضربات خود را به گل تبديل كنند.
استقلال با شايستگى چهارمين سهميه ليگ قهرمانان را براى فوتبال ايران بدست آورد تا جوانان اين تيم بهترين فرصت براى درخشش در فوتبال آسيا را بدست بياورند.

۵ ۲  
آی اسپورت
2017-02-08 07:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
ناصر
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۰۸:۵۸
موافقم محمد آقا، انشالله تو بازی پرسپولیس که خط حمله سرعتی و خطرناکی داره هم بتونن خووب بازی کنن و هم بازی رو ببریم. بیشتر از قطری ها پرسپولیسی ها از رفتن بازی به وقت اضافه کیف کردند.
استقلالی که هفته پیش تو اون زمین مسخره با ماشین سازی کرده، حالا ۱۲۰ دقیقه با السد جنگیده باید با دو روز استراحت کمتر باید با پرسپولیسی بازی کنه که واقعا این روزها شرایط خوبی داره و هم در حمله و هم دفاع در روزهای اوجشون قرار دارند.
۳ ۱
برزو
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۵۲
ژاوي رو با تيمش شكست داديم اخه لنگپوليس تيمه؟
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر