فهرست
ماجرا‌های استقلال-سایپا؛ از شعار‌ها تا بازی در کسوف!
ماجرا‌های استقلال-سایپا؛ از شعار‌ها تا بازی در کسوف!

ماجرا‌های استقلال-سایپا؛ از شعار‌ها تا بازی در کسوف!

آی اسپورت – تقابل استقلال و سایپا، دو تیم لیگ برتری که کلی وجه اشتراک با یکدیگر داشته‌اند؛ از بازیکنان فراوانی که پیراهن هر دو تیم را بر تن کرده‌اند تا مربیان و سرپرستانی که سابقه نشستن روی نیمکت استقلال و سایپا را یدک می‌کشند. بازی‌های این دو تیم قدمتی ۲۶ ساله دارد که شرح حاشیه‌هایش از حوصله شما خارج است، ولی بد نیست مهم‌ترین وقایع حاشیه‌ای رخ داده هنگام رویارویی‌های دو تیم در خلال برگزاری پیکار‌های لیگ برتر را مرور کنیم.

شکست‌های مایلی‌کهن

محمد مایلی‌کهن به عنوان سرمربی هرگز نتوانسته استقلال را با هیچ تیمی شکست بدهد، اما جدا از بحث فنی، از نظر حاشیه‌ای هم اتفاقات تلخی برای این مربی هنگام رویارویی با استقلال رخ داده است. در بهار سال ۸۱ هنگامی که اولین دوره لیگ برتر را سپری می‌کردیم سایپا و استقلال در حالی به تساوی ۲-۲ رسیدند که مایلی‌کهن به واسطه پرتاب سنگ مضروب شد و کارش به حضور در مرکز درمانی کشیده شد. حاجی مایلی از بازی با استقلال در بهار ۸۸ هم خاطره تلخی دارد. مسابقه‌ای که باز هم با تساوی تمام شد، اما توهین عده‌ای از تماشاگران باعث ناراحتی و خشم او شد، طوری که به شدت موضع گرفته و بیانیه‌های تندی صادر کرد. همان بیانیه‌ها کافی بود تا فدراسیون فوتبال او را از سرمربیگری تیم ملی کنار بگذارد. به این ترتیب مایلی‌کهن تنها سرمربی تاریخ تیم ملی شد که حکمش فقط ۱۷ روز (در آن مقطع) دوام آورد و بدون حتی یک مسابقه دوستانه و رسمی، آمد و رفت!

قهرمانی پرید

استقلال و سایپا در لیگ ۸۶-۸۵ کورس بسیار سنگینی برای قهرمانی داشتند که در نهایت کار با برتری نارنجی‌پوشان تمام شد. سایپا در هر دو بازی رفت و برگشت استقلال را برد و اگر آن ۶ امتیاز به استقلال می‌رسید، آبی‌پوشان الان یک کاپ قهرمانی بیشتر داشتند. اتفاقی که می‌توانست زندگی ورزشی صمد مرفاوی سرمربی وقت استقلال را متحول کند.

بازی در کسوف

بازی رفت استقلال و سایپا در فصل ۹۳-۹۲ در شرایط بسیار خاصی برگزار شد. دو تیم در حالی به میدان رفتند که دقایق پایانی مسابقه با یکی از مهم‌ترین خورشیدگرفتگی‌های دهه اخیر متقارن می‌شد و به همین خاطر چشم بسیاری از کارشناسان علم نجوم به آسمان دوخته شده بود. استقلال بازی را برد و جالب اینجاست که در دقیقه ۸۹ هنگامی که سایپا در حمله بوده و صاحب یک ضربه کرنر شد، حنیف عمران‌زاده خطاب به مهاجمان نارنجی می‌گفت: «ول کنید بابا، فوتبال همیشه هست، کسوف رو ببینید و حالشو ببرید.»

حتماً از لباس پوشیدن من خوش‌شان نمی‌آید

بازی دو تیم در پاییز ۹۴ هم جنجالی شد. مسابقه با تساوی به اتمام رسید و در حالی که استقلال صدرنشین جدول بود عده‌ای از تماشاگران علیه پرویز مظلومی شعار دادند! پس از پایان مسابقه منصور پورحیدری فقید که آن زمان مدیر فنی استقلال بود در مصاحبه جنجالی با خبرورزشی ضمن تأکید بر خطی بودن شعارها، گفت: «نمی‌دانم، حتماً یک عده از لباس پوشیدن من خوش‌شان نمی‌آید و علیه استقلال شعار می‌دهند.»

جنگ با هیئت‌مدیره

داستان استقلال پس از بردن سایپا در اسفند سال ۹۵ هم جالب است. همان دیداری که آبی‌پوشان ۲ بر یک برنده شدند و بلافاصله پس از خاتمه آن، علیرضا منصوریان به شدت علیه دو نفر از اعضای هیئت‌مدیره باشگاه استقلال موضع گرفت و جنگ داخلی آغاز شد. دقایقی پس از مصاحبه او هم نوبت به چند بازیکن آبی رسید تا علیه حسن زمانی حرف بزنند و قضیه آن‌قدر جدی شد که باشگاه جلسه اضطراری هیئت مدیره برگزار کرد، اما در نهایت هیچ اتفاقی نیفتاد جز اینکه چند بازیکن جوان به خاطر مصاحبه‌هایشان توبیخ شدند! همین و بس. زمانی ماند و کادر فنی نیز به رغم ناراحتی، دیگر تا پایان فصل علیه او مصاحبه‌ای انجام نداد.

۱    
آی اسپورت
2018-10-19 08:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر