فهرست
محدودیت‌ نقل و انتقالات بانکی، بیخ گلوی فوتبال
محدودیت‌ نقل و انتقالات بانکی، بیخ گلوی فوتبال

محدودیت‌ نقل و انتقالات بانکی، بیخ گلوی فوتبال

آی اسپورت-  خوشحالی هواداران آبی بابت صدرنشینی خیلی طولانی نشد. اشتباه نکنید! استقلال هنوز در بالای جدول قرار دارد، ولی استراماچونی یک بار دیگر بابت دیر شدن دستمزدش به باشگاه معترض شده و طرفداران نگرانند که این حاشیه‌ها روی عملکرد تیم تأثیر منفی بگذارد. استقلال در ماه‌های گذشته برای تأمین دستمزد مربی‌ ایتالیایی مشکل داشته و برای انتقال پول به حسابش مجبور شده از افراد ثالث استفاده کند؛ آنچه استراماچونی مدعی است برایش مشکل‌ساز شده. مدیران و بازیکنان استقلال در هفته‌ها و ماه‌های اخیر توانستند خودشان را با سختگیری‌های استراماچونی وقف بدهند و می‌توان گفت که طرفین در این زمینه تا حدودی به صلح رسیده‌اند، ولی مشکل پرداخت دستمزد و انتقال پول همچنان پابرجاست و انتظار می‌رود تا آخر فصل مثل استخوانی در گلو باقی بماند. 

این اولین بار نیست که اجرای تعهدات قرارداد یک مربی خارجی به خاطر محدودیت‌ها و تحریم‌های بانکی با مشکل روبه‌رو می‌شود، ولی به نظر می‌رسد که این روزها انتقال پول یک معضل خیلی جدی است تا جایی که نمی‌توان از اثرات منفی و تخریبی‌اش روی فعالیت و عملکرد تیم‌ها چشم‌پوشی کرد. هنوز فراموش نکرده‌ایم که کارلوس کی‌روش بارها بابت این ماجرا معترض شد و این یکی از مهم‌ترین دلایل شکاف بین او و فدراسیون فوتبال بود. 

جرقه اختلاف ویلموتس و فدراسیون فوتبال هم دیرکرد در پرداخت دستمزدش بود و اگر این اتفاق رخ نمی‌داد، شاید تیم ملی مقابل بحرین و عراق متحمل دو شکست غیرمنتظره نمی‌شد. اگر سرمربی بعدی تیم ملی هم خارجی باشد، باید منتظر تکرار این سناریو باشیم. 

آسیب‌های این محدودیت به نیمکت پرسپولیس هم رسیده است. برانکو در آخرین فصل حضورش اعتراض زیادی به دیر شدن دستمزدش داشت. او در پایان با ناراحتی جدا شد و حالا پرونده را به فیفا برده است. کالدرون هم در مصاحبه‌ای که با ایران ورزشی داشت، به دیر شدن حقوقش معترض شده و اگر این روند ادامه داشته باشد شاید تصمیمات سخت‌تری بگیرد. بلوکه شدن پول‌های فدراسیون نزد فیفا مجموعه آثار منفی محدودیت‌های بانکی روی فوتبال ایران را تکمیل می‌کند. 

راه حل اولیه فوتبال ایران برای دور زدن این تحریم انتقال چمدانی پول بود که با مخالفت مربیان طرف قرارداد روبه‌رو شد. بر اساس قوانینی که در اکثر کشورهای جهان وجود دارد، انتقال پول نقد با ارقام بالا می‌تواند با اتهام پولشویی روبه‌رو شود و مربیان خارجی شاغل در ایران معمولاً حاضر نیستند این ریسک را بپذیرند. استفاده از حساب افراد ثالث برای واریز دستمزد مربیان دومین روش کارفرمایان ایرانی است که به نظر می‌رسد دیگر قابل اجرا نباشد و استراماچونی هم دردسرهای آن را به زبان آورده است. همچنین این روش‌ها هزینه‌های اضافی به فدراسیون یا باشگاه تحمیل می‌کند و در این مسیر پر پیچ و خم ابهاماتی به‌وجود می‌آید که مانع حسابرسی دقیق است. فوتبال ایران که در این سال‌ها عادت به مربیان خارجی عادت کرده و از آثار مثبت حضورشان بهره برده، نمی‌تواند به این سادگی از آنها دل بکند. این تنها مشکل تحریم‌ها نیست و پرداخت دستمزد بازیکنان و مراوده با فدراسیون‌های قاره‌ای و جهانی هم دردسرساز شده است. 

از یک طرف نمی‌توان ارتباط اداری و نقل و انتقال بازیکن و مربی را متوقف کرد و از طرف دیگر نمی‌شود برای پرداخت دستمزدها و انتقال پول این همه عذاب کشید. برای خروج از این بن‌بست اداری و مالی نگاه‌ها به فدراسیون و وزارت ورزش است تا نقشه راه تازه‌ای پیدا کنند و فوتبال را از این مخمصه نجات دهند.
 

۲    
آی اسپورت
2019-12-08 01:05:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر