فهرست
گزارش؛ دربی‌هایی با طعم صدرنشینی
گزارش؛ دربی‌هایی با طعم صدرنشینی

گزارش؛ دربی‌هایی با طعم صدرنشینی

آی اسپورت - دربی پایتخت به خاطر شرایط دو تیم در جدول رده بندی، و همچنین وضعیت مطلوبی که تیم پیروز در جدول لیگ برتر پیدا خواهد کرد، حساسیت فوق العاده ای پیدا کرده و هر دو تیم در این دیدار فقط یک هدف را دنبال می کنند؛ برتری بر رقیب دیرینه و در نتیجه صدرنشینی. این برای نخستین بار نیست که دربی سرخابی های تهران با چنین حساسیتی برگزار شده و هر دو تیم علاوه بر انگیزه های معمول، با هدف تکیه زدن بر صدر جدول پای به میدان می گذارند. در ادامه نگاهی به برخی از مصاف های سرخابی های پایتخت خواهیم داشت که نتیجه بازی تأثیر مستقیمی در رسیدن آنها به صدر جدول یا از دست دادن این جایگاه داشته است.

سال ۱۳۷۰؛ جام باشگاه های تهران

این دیدار را می توان یکی از حساس ترین مصاف های قرمز و آبی دانست؛ دیداری که پایان آن یکی از دو تیم را صدرنشین جدول رده بندی معرفی می کرد، و تیم صدرنشین هم قهرمانی جام باشگاه های تهران در سال ۱۳۷۰ را تصاحب می کرد. پرسپولیس که پنج سال متوالی در این رقابتها به قهرمانی دست یافته بود، برای رسیدن به ششمین قهرمانی متوالی تنها به پیروزی در این دیدار نیاز داشت اما آبی پوشان با یک تساوی هم به خواسته خود می رسیدند و بر سلطه پنج ساله رقیب سنتی در جام باشگاه های تهران پایان می دادند. نتیجه تساوی بدون گل در پایان این بازی حکم به قهرمانی استقلال در جام باشگاه های تهران در سال ۱۳۷۰ داد.

سال ۱۳۷۹؛ لیگ آزادگان

آخرین دیدار نیم فصل جام آزادگان فصل ۱۳۷۹ در حالی با قضاوت داور کره ای برگزار شد که یکی از حساس ترین دیدارهای دو تیم در دهه ۷۰ بود. استقلال تنها با کسب پیروزی می توانست قهرمان نیم فصل شود، و در غیر اینصورت، پرسپولیس با علی پروین نیم فصل را بالاتر از سایر تیمها به پایان می رساندند. مهدی هاشمی نسب پس از سالها حضور در پرسپولیس، در این فصل به استقلال پیوست و این بازی اولین تقابل وی با تیم و مربیان سابقش بود. واکنش استقلال به گل رهبری فر از نقطه پنالتی، دو گل نوازی و هاشمی نسب بود؛ به نظر می رسید گل دقایق پایانی هاشمی نسب، برتری شاگردان مرحوم پورحیدری را قطعی کرده اما کمتر از سه دقیقه بعد، حرکت آکروباتیک علی کریمی منجر به گل دوم و تساوی بخش پرسپولیس شد تا اردوگاه سرخپوشان غرق در شادی شده و با این تساوی، قهرمانی نیم فصل را جشن بگیرند.

سال ۱۳۸۱؛ اولین دوره لیگ برتر

سرخابی ها در اولین دوره لیگ برتر، دو مدعی سنتی کسب عنوان قهرمانی بودند و در هفته بیست و دوم این بازیها دیدار برگشت را برگزار کردند. استقلال ۴۰ امتیازی و صدرنشین بود و پرسپولیس هم با ۳۸ امتیاز در رده بعدی قرار داشت. سرخپوشان با هدایت علی پروین می توانستند صدر جدول را از شاگردان مرحوم پورحیدری بگیرند. حاصل بازی محتاطانه دو تیم تساوی بدون گل بود و در نتیجه هیچ تغییری در جایگاه دو تیم در جدول رده بندی به دنبال نداشت.

سال ۱۳۹۳؛ لیگ برتر سیزدهم

در دور رفت سیزدهمین دوره لیگ برتر ایران، دربی تهران در حالی در هفته هشتم برگزار شد که استقلال و فولاد خوزستان با ۱۵ امتیاز رده های اول و دوم جدول را در اختیار داشتند و پرسپولیس هم با علی دایی ۱۳ امتیازی بود و در رده سوم قرار داشت. شاگردان دایی در این شهرآورد فرصت داشتند تا با پیروزی برابر استقلال (و در صورت تساوی یا باخت فولاد خوزستان) به صدر جدول برسند و یا حداقل از رقیب دیرینه پیشی بگیرند. اما برنده دوئل آبی و قرمز در این بازی، قرمزپوشان اهوازی بودند زیرا نه پرسپولیس موفق به شکست استقلال شد و نه فولاد برابر ذوب آهن امتیاز از دست داد. تساوی سرخابی ها و پیروزی فولاد باعث شد تا خوزستانی ها بالاتر از دو تیم بزرگ پایتخت قرار بگیرند و با ادامه همین روند هم عنوان قهرمانی فصل را تصاحب کنند.

سال ۱۳۹۵؛ لیگ برتر پانزدهم

پرسپولیس برانکو که آهسته و پیوسته به روند رو به رشد خود ادامه می داد، در هفته های پس از شروع نیم فصل دوم در بهترین شرایط قرار داشت. از سویی دیگر، استقلال با پرویز مظلومی هفته ها بود که در صدر جدول یکه تازی می کرد، و فقط گهگاه صدر جدول را به طور موقت به همنام خوزستانی تحویل می داد و پس از یکی دو هفته باز هم به صدر جدول کوچ می کرد. نتایج ضعیف پرسپولیس در ابتدای فصل سبب شده بود تا کمتر کسی سرخپوشان را به عنوان رقیبی جدی و دردسرساز مورد توجه قرار دهد. سرخابی های 45 امتیازی با حضور در رده های دوم و سوم جدول، با هدف پیروزی، و به امید لغزش احتمالی استقلال خوزستان، در دربی حاضر شدند. پرگل ترین دربی پس از چهار دهه، شش گل در بر داشت که سهم شاگردان برانکو چهار گل بود. با تساوی استقلال خوزستان برابر نفت تهران، سرخپوشان تهرانی اتفاقی را برای هواداران رقم زدند که در ابتدای فصل در نظر آنها باور نکردنی بود. تیم برانکو با برد شیرین در این دربی بهاری، بر صدر جدول تکیه زد.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-03-30 14:44:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر