فهرست
چرا کمپ کالوگا؟ کی‌روش در انتظار قرعه کشی
چرا کمپ کالوگا؟ کی‌روش در انتظار قرعه کشی

چرا کمپ کالوگا؟ کی‌روش در انتظار قرعه کشی

آی اسپورت - کارلوس کی‌روش تدارک برای جام جهانی 2018 را به طور جدی شروع کرده. از یک طرف او به دنبال پیدا کردن حریفان تدارکاتی برای ماه‌های آتی است و از طرف دیگر کمپ‌های روسیه را برای اسکان تیم ملی در جریان مسابقات بررسی کرده است. بازی دوستانه با روسیه فرصت خوبی برای مربی پرتغالی بود تا تعدادی از این کمپ‌ها را بررسی کند و در نهایت اعلام کرد که کمپ کالوگا را بیش از دیگران پسندیده.

انتظار می‌رفت تیم ملی که در شهر کازان با روسیه روبه‌رو شد، همین شهر را برای اسکان انتخاب کند، ولی کی‌روش دلایل عبور از این نام را اینگونه تشریح کرد: «کازان شهری زیبا و دوست‌داشتنی است و من خیلی از این شهر خوشم می‌آید اما ما برای استقرار در این شهر در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی 2018 حمایت و استقبال لازم از جانب مسوولان محلی شهر کازان را دریافت نکردیم، بنابراین از کمپی دیگر در شهری دیگر در طول برگزاری جام جهانی روسیه استفاده خواهیم کرد.»

او درباره کمپی که بیش از همه پسندیده اضافه کرد: «احتمال دارد تیم ملی در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی در شهر کالوگا اردو بزند، البته باید اطمینان حاصل کنیم که آیا این کمپ آمادگی پذیرش ما را در آن مقطع دارد یا خیر. همچنین خیلی مهم است که به بخش فرهنگی و چیزهای دیگر توجه کنیم.»

تایید بعد از قرعه‌کشی

انتخاب کمپ کالوگا برای تیم ملی هنوز نهایی نشده و کی‌روش منتظر قرعه‌کشی است تا مشخص شود ایران سه بازی مرحله گروهی را باید در چه شهرهایی برگزار کند. یکی از دلایل انتخاب شهر سائوپائولو به‌عنوان محل اقامت تیم ملی در جام جهانی 2014 موقعیت جغرافیایی این شهر بود. سه بازی تیم ملی مقابل نیجریه، آرژانتین و بوسنی در سه شهر کوریتیبا، بلوهوریزونته و سالوادور برگزار شد و مزیت سائوپائولو این بود که با هر سه شهر فاصله کمی داشت.

روسیه هم مثل برزیل کشور پهناوری است و شهر محل اقامت باید طوری انتخاب شود که تیم ملی مجبور به سفرهای طولانی نشود. در برزیل مسافتی که تیم‌ها در مرحله مقدماتی طی می‌کردند به اندازه قرعه آنها اهمیت پیدا کرده بود و تیم‌هایی که مسافرت‌های کوتاه‌تری داشتند با خستگی کمتری به مرحله حذفی رفتند. این موضوع در جام جهانی روسیه هم صادق خواهد بود. مثلا فاصله کالینینگراد، غربی‌ترین شهر میزبان تا یکاترینبورگ در شرق حدود سه هزار کیلومتر است و تیم‌ها قبل از مشخص شدن برنامه‌ کمپ‌شان را انتخاب نمی‌کنند.

 کمپ نوساز و مجهز

کمپ کالوگا یکی از کمپ‌هایی است که برای جام جهانی 2018 ساخته می‌شود. کمیته محلی برگزاری مسابقات از مدت‌ها پیش ساخت کمپ‌های جدید را شروع کرده و این کمپ‌ها با نظارت فیفا و متخصصان «انستیتو تحقیقات چمن ورزشی» به بهره‌برداری می‌رسد. این انستیتو وظیفه دارد وضعیت چمن ورزشگاه‌ها و کمپ‌ها را بررسی کند تا در بهترین شرایط باشد.

32  شهر برای ساخت کمپ‌های جدید در نظر گرفته شده تا از تیم‌های شرکت‌کننده میزبانی کنند. کمیته برگزاری حساسیت زیادی روی کیفیت و استاندارد این کمپ‌ها دارد، چراکه مصمم است بعد از مسابقات هم از آنها استفاده کند. کمپ‌های کازان، مسکو، سنت‌پترزبورگ و سوچی قبل از جام کنفدراسیون‌ها افتتاح شد و بقیه قرار است تا شروع مسابقات جام جهانی افتتاح شود. در شهر کالوگا هم قرار است دو کمپ تمرینی افتتاح شود. یکی در محدوده بزرگراه تولا و دیگری در شهر «کوکارکی.»

 هرکدام از این ورزشگاه‌ها قابلیت استقبال از 500 تماشاگر را دارد. شهردار کالوگا مصمم بود از تیم ملی آلمان برای حضور در کمپ این شهر دعوت کند، چراکه شرکت اتومبیل‌سازی فولکس‌واگن که از حامیان مالی جام جهانی است از سال 2007 در این شهر کارخانه‌ای برپا کرده است. با این حال کی‌روش فعلا پیشدستی کرده و احتمالا تیم ملی در این شهر ساکن خواهد شد.

کی‌روش در جام جهانی 2014 هم تیزهوشی‌اش را نشان داد و مرکز تمرینی باشگاه کورین‌تیانس، یکی از بهترین کمپ‌های برزیل را انتخاب کرد و زودتر از سایر تیم‌ها با این باشگاه قرارداد بست. این بار هم کی‌روش فرصت سفر به روسیه را غنیمت شمرده و کمپ کالوگا را برای تیم ملی انتخاب کرده است.

نزدیک مسکو، غریبه با فوتبال

کالوگا در ١٥٠کیلومتری جنوب‌غربی مسکو واقع شده و دارای ٣٢٤ ‌هزار نفر جمعیت است. این شهر جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد و در سال‌های اخیر به یک مرکز صنعت خودروسازی شرکت‌های خارجی در روسیه تبدیل شده است. فرودگاه بین‌المللی «گرابسوو» در این شهر واقع شده و از سوی دیگر حمل و نقل ریلی و جاده‌ای هم بین شهر کالوگا و مسکو برقرار است تا از این نظر در وضع خوبی قرار داشته باشد.

البته کالوگا در نقشه فوتبال روسیه موقعیت چندان مهمی ندارد. تیم اف. سی کالوگا که از ‌سال ٢٠٠٩ با ادغام دو تیم آغاز به کار کرده، هم‌اکنون در دسته سوم فوتبال روسیه که لیگ حرفه‌ای نامیده می‌شود، حضور دارد. این تیم کار سختی برای رسیدن به لیگ ملی و سپس لیگ برتر روسیه دارد و در سطح کشور هم خیلی شناخته‌شده نیست. تیم کالوگا که از بازیکنان بومی استفاده می‌کند، هم‌اکنون در رده دوم جدول لیگ حرفه‌ای قرار دارد.

 

ایران ورزشی

۳    
آی اسپورت
2017-10-17 12:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر