فهرست
وزارت ورزش به دادِ فوتبال رسید؟
وزارت ورزش به دادِ فوتبال رسید؟

وزارت ورزش به دادِ فوتبال رسید؟

آی اسپورت - موضوع اساسنامه فدراسیون فوتبال یکی از چالش‌های اصلی ورزش کشور طی ماه‌های اخیر قلمداد می‌شد که البته مسکوت مانده بود و حتی از سوی مسئولان وقت نیز مورد توجه قرار نمی‌گرفت. شاهد این ادعا نیز ارسال چهار نامه از سوی فیفا و بی‌پاسخ ماندن آنها از سوی مسئولان وقت فدراسیون در سال گذشته است.

جلوگیری از برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال از سوی فیفا، باعث شد تا بحث اصلاح اساسنامه بار دیگر رنگ و بوی جدی به خود بگیرد. در همین راستا نیز فیفا چندین بار با فدراسیون ایران نامه‌نگاری کرد و در نهایت نیز اقدامات لازم برای اصلاح این اساسنامه صورت گرفت تا شرایط متشنج روزهای اخیر کمی به آرامش نزدیک‌تر شود.

یکی از چالش‌هایی که فیفا را در تقابل با اساسنامه فدراسیون ایران قرار داده بود، بحث حضور وزیر ورزش در بین اعضای مجمع این فدراسیون بود. با اعلام این موضوع، بحث‌های زیادی مطرح شد، تا اینکه مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون از اصلاح آن خبر داد. وی که با برنامه تلویزیونی ورزش و مردم صحبت می‌کرد، در واکنش به درخواست فیفا برای حذف وزیر ورزش و جوانان از اعضای مجمع، گفت: ما موارد ذکر شده فیفا را رعایت کردیم و در این بخش مشکلی نخواهیم داشت.

آنچه که از این صحبت‌ها مشخص شد، مذاکرات مثبت و سازنده میان فدراسیون و وزارت ورزش بود. در واقع بهترین اتفاقی که می‌توانست در این ماجرا رخ بدهد، بیرون آمدن وزیر ورزش از بین اعضای مجمع فدراسیون بود؛ چرا که صرف داشتن یک رأی در میان ده‌ها رأیِ اعضای مجمع، به ایجاد چنین چالش بزرگی که حتی خطر تعلیق فوتبال ایران را نیز به دنبال داشت، نمی‌ارزد.

این اقدام به موقع از سوی وزارت ورزش و در واقع هماهنگی مناسب میان دو رکن مهم و تاثیرگذار ورزش کشور در حالی رخ داد که پیش از این گفته می‌شد وزارت ورزش همواره در تلاش است در انتخابات فدراسیون‌ها یا نماینده‌ای داشته باشد یا به نوع دیگری تاثیر بگذارد، اما حالا دیگر این وضعیت در یکی از مهمترین فدراسیون‌های کشور وجود ندارد تا هم موضوع اساسنامه فدراسیون از بن‌بستی خودساخته خارج شود و هم از چالشی که می‌توانست ورزش ایران را گرفتار کند، فاصله بگیرد.

اگر این اصلاحات در اساسنامه فدراسیون فوتبال صورت نمی‌گرفت، منجر به ایجاد کمیته‌ای از سوی فیفا به نام «کمیته‌ عادی‌سازی» می‌شد. ایجاد این کمیته قطعاً شرایط دشواری را برای ورزش ایران به ویژه در سالی که رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2022 نیز برگزار می‌شود، به وجود خواهد آورد، اما چه خوب که اصلاحات لازم از جمله بیرون رفتن وزیر ورزش از بین اعضای مجمع به عنوان یکی از موارد مورد تاکید فیفا صورت گرفت تا حداقل فوتبال ایران در موضوع اساسنامه به ساحل آرامش نزدیک‌تر از قبل شود.

     
آی اسپورت
2020-06-05 21:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر