فهرست
عبور از خط ویژه
عبور از خط ویژه

عبور از خط ویژه

آی اسپورت- نتایج تیم‌های بالانشین در سه هفته اخیر در کنار دو برد متوالی پرسپولیس موقعیتی را فراهم کرده که کالدرون نباید به راحتی آن را از دست بدهد. تراکتور با خودزنی‌های همیشگی زنوزی از کورس قهرمانی خارج شده، استقلال اگرچه موقتاً به صدر تکیه زده اما با یک بحران درون سازمانی دست به گریبان است و شرایط جوری است که برگشتن استراماچونی ممکن است بحران جدید آنها باشد. سپاهان در ۳ بازی اخیر ۶ امتیاز از دست داده، در خارج از زمین بار روانی داوری‌های سؤال‌برانگیز و کنفرانس‌های خبری‌ پرتنش، قلعه‌نویی را لای منگنه گرفتار کرده و چیزی نمانده تمرکزش را از دست بدهد. همه چیز برای صدرنشینی و قهرمانی پرسپولیس در هفته‌های آینده آماده است اما...، این اما یک مشکل تاکتیکی است که تا اینجا پرسپولیس را اذیت کرده. 

رد شدن از اتوبوس تیم‌هایی که برای نباختن از سوت آغاز در زمین مقابل پرسپولیس پارک می‌شوند، دشوار است. در فصلی که یک مدعی در کورس قهرمانی قافیه را می‌بازد، هیچ‌کس حسرت امتیازهای از دست رفته در بازی‌های بزرگ را نمی‌خورد اما در نقطه مقابل، سوزش امتیازهای از دست رفته در برابر حریفان ضعیف‌تر و تیم‌های قعر جدول تا ابد مثل نمک روی زخم باقی می‌ماند. 

پرسپولیس در لیگ ۹۴ بازی مقابل سایپا، نفت و ذوب‌آهن را واگذار کرد. اتفاقات سال اول با برانکو برای پرسپولیس کالدرون خیلی دور و در عین حال خیلی نزدیک است. نتیجه نگرفتن در مقابل تیم‌هایی مثل ذوب‌آهن، ماشین‌سازی، پارس جنوبی، نساجی، گل‌گهر و سایپا که در نیم فصل دوم تک امتیاز‌ها هم برای‌شان حیاتی است و به احتمال زیاد محافظه‌کارتر به لیگ ادامه می‌دهند، برای پرسپولیس حیاتی است. 

ضدحمله‌های سریع و کشنده که حالا می‌شود گفت امضای کالدرون در پرسپولیس است، الگوی تکرار شونده به گل رسیدن این تیم بوده. وقتی پرسپولیس در دفاع توپ را پس می‌گیرد، ترابی، امیری و علیپور مثل تیرهایی که از چله کمان رها شده باشند در کمتر از ۱۵ ثانیه خودشان را به محوطه جریمه حریف می‌رسانند. ضدحمله‌های برق‌آسای پرسپولیس تا اینجا بلای جان هر تیمی بوده اما رد شدن از دفاع چند لایه تیم‌هایی که فشرده بازی می‌کنند و چشم به ضدحملات دارند، برای پرسپولیس دشوار بوده. 

شوت کنعانی‌زادگان در بازی مقابل صنعت نفت و ترابی در بازی مقابل گل‌گهر گره‌گشا بود و نتیجه را به سود پرسپولیس رقم زد. گل‌های فردی اینچنینی را اگر کنار بگذاریم می‌توان گفت ترکیب بازیکنان و شیوه بازی پرسپولیس در مقابل تیمی‌هایی که دفاع فشرده و اتوبوسی را برای مقابله انتخاب می‌کنند، به مشکل برمی‌خورد. طبیعی است تیم‌هایی که بضاعت آنها با قهرمان سه دوره اخیر لیگ قابل قیاس نیست برای کسب امتیاز، دست به دفاع مطلق بزنند. 

نبود کامیابی‌نیا باعث شده نوراللهی کمی بیشتر به عقب متمایل باشد و رسن محتاط‌تر بازی کند، مطمئناً با برگشتن کامیابی‌نیا و اضافه شدن مهاجم تمام‌کننده در کنار علیپور ابزارهای پرسپولیس برای ضربه زدن به تیم‌های مقابل کامل‌تر می‌شود. 

پرسپولیس در ادامه لیگ برای بهره‌گیری از موقعیتی که در کورس قهرمانی ایجاد شده، فارغ از شیوه تقابل میزبان باید هر ایستگاه را با دست پر ترک کند. اگر کالدرون بتواند ضعف پرسپولیس در مقابل تیم‌های دفاعی را برطرف کند و راه بردن تیم‌های فشرده را به پرسپولیس یاد بدهد، تیم‌های مدعی باید بیشتر از حالا مراقب پرسپولیس باشند.

۱۱    
آی اسپورت
2019-12-14 00:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر