فهرست
فکری رفت؛ فرهاد می‌آید یا امیر؟
فکری رفت؛ فرهاد می‌آید یا امیر؟

فکری رفت؛ فرهاد می‌آید یا امیر؟

آی اسپورت - از همان دوشنبه شب که محمد حسین میثاقی در برنامه «فوتبال برتر» اعلام کرد برکناری محمود فکری قطعی شده و این موضوع روز دوشنبه اعلام خواهد شد معلوم بود که کار فکری با استقلال تمام شده؛ وگرنه میثاقی نمی‌توانست این قدر مطمئن صحبت کند. واقعیت این است که قرار بود فکری در همان پایان نیم فصل اول برکنار شود اما همان طور که چند روز پیش در گزارشی نوشتیم به تعویق افتادن تعطیلی بین دو نیم فصل و ادامه مسابقات تا پایان سال باعث شد مدیران باشگاه، به فکری فرصت دیگری بدهند. صحبت از اولتیماتوم برای دو یا سه بازی آینده استقلال بود اما مشخص بود که پیروز نشدن استقلال در رفسنجان مقابل مس هم می‌تواند برکناری فکری را جلو بیندازد. البته تساوی در مقابل مس در رفسنجان نتیجه فاجعه باری نبود اما نمایش استقلال در این بازی هم چنگی به دل نزد و باعث شد مدیران باشگاه برای قطع همکاری با فکری متقاعد شوند. بعد از بازی هواداران استقلال در فضای مجازی انتقادات شدیدی را علیه فکری مطرح کردند و خواستار برکناری او شدند. شایعه برکناری فکری هم ساعاتی بعد با رضایت مدیران باشگاه در رسانه‌ها منتشر شد تا فضا برای این اتفاق آماده شود. فکری هم که اوضاع را بسیار نامناسب می‌دید دیروز صبح به دفتر باشگاه رفت تا با احمد مددی مدیر عامل باشگاه صحبت کند. در اواسط جلسه بود که خبر «برکناری» فکری به رسانه‌ها رسید. اما وقتی فکری در پایان جلسه از باشگاه بیرون آمد گفت: «در نشستی که با آقای مددی داشتیم شرایط به گونه‌ای پیش رفت که تصمیم گرفتم «استعفا» کنم. شرایط به گونه‌ای رقم خورد که ادامه همکاری به صلاحم نبود. به همین خاطر استعفایم را تقدیم مدیرعامل باشگاه کردم.» مددی هم در پایان جلسه گفت: «امروز جلسه‌ای دوستانه با آقای فکری داشتم و در این جلسه صمیمانه، با ایشان توافقاتی انجام شد و در نهایت آقای فکری از سمت خود استعفا دادند. جا دارد بنده از زحمات ایشان در این ماه‌ها تشکر کنم و می‌دانم که ایشان همه تلاش خود را برای موفقیت استقلال به کار بست. برای ایشان آرزوی موفقیت در ادامه دوران مربیگریش را دارم. ان‌شاءالله به زودی سرمربی جدید استقلال را معرفی خواهیم کرد.»

 

بازیکنان راضی‌اند؟

درباره پایان کار فکری در استقلال یک نکته مهم وجود دارد. وقتی خبرنگاران دیروز از فکری پرسیدند: «آیا بازیکنان علیه شما موضع گیری کردند یا مسائل داخلی باعث شد استعفا کنید؟» گفت: «اجازه بدهید در این مورد اظهار نظری نداشته باشم. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.» سکوت فکری در این باره معنی دار است. کاملا مشخص است که او از همکاری کاملِ دستکم عده‌ای از بازیکنانش اطیمنان ندارد و احساس می‌کند زیر پایش خالی شده است. او در یک نیم‌فصل با بیش از ده بازیکن تیمش دچار مشکل و اختلاف شد و رکورد جدیدی در این زمینه ثبت کرد. از مهدی قایدی به عنوان کوچک‌ترین بازیکن تیم بگیرید تا سید حسین حسینی و وریا غفوری به عنوان بزرگ‌ترها و کاپیتان‌های تیم. همین مسائل باعث شد این تصور به وجود بیاید که برخی بازیکنان با جان و دل برای استقلال و فکری بازی نمی‌کنند. اوج این زمزمه‌ها در بازی هفته پانزدهم استقلال – سپاهان در اصفهان شنیده شد. جایی که استقلال با ارائه یک بازی ضعیف و پراشتباه با دو گل مغلوب سپاهان شد. بعد از این بازی بود که برخی پیشکسوتان استقلال به صراحت مدعی شدند بعضی از بازیکنان در مقابل سپاهان کمکاری کردند! جالب اینجا بود که انگار این حرف‌ها به هیچ کدام از بازیکنان استقلال برنخورده بود. چون هیچ کدام‌شان حتی یک کلمه در این باره حرف نزدند و از خودشان در مقابل اتهام بزرگی که متوجه‌شان شده بود دفاع نکردند! جالب تر این که دیروز و تا چند ساعت بعد از خبر جدایی فکری از استقلال، هیچ کدام از بازیکنان این تیم حتی در صفحه شخصی خودشان واکنشی به این اتفاق مهم نشان ندادند.

 

شعار «اقتدار» عملی نشد

یکی دیگر از مشکلاتی که فکری با تیمش داشت بی‌انضباطی‌های فراوان بازیکنان بود. فکری وقتی سرمربی استقلال شد وعده برخورد با بی‌انضباطی و بازیکن‌سالاری را داد. اما در عمل شاهد چیز دیگری بودیم. قهر چند بازیکن در اواسط تمرینات، اختلاف قابل پیش بینی دو دروازه‌بان تیم یعنی سید حسین حسینی و محمد رشید مظاهری، اعتراضات گاه و بیگاه برخی بازیکنان به بیرون ماندن از ترکیب اصلی و ... هیچ کدام با برخورد مناسب فکری مواجه نشد. تنها کسی که فکری درباره او شدت عمل به خرج داد یکی از بهترین بازیکنان یعنی هرویه میلیچ بود که به خاطر یک استوری که اصلا هم توهین آمیز و غیرمودبانه نبود به کمیته انضباطی احضار شد و در نهایت همین مساله زمینه رفتن او را فراهم کرد. اما یک بازیکن در یک نیم فصل دو بار تمرین را ترک کرد و هنوز در تیم هست و اتفاقا در آخرین بازی هم در رفسنجان به زمین رفت. یک بازیکن هنگام تعویض به تابلوهای تبلیغاتی لگد زد و به جای نشستن روی نیمکت مستقیم به خانه رفت و اتفاقا در بازی بعدی هم حضور داشت. یک بازیکن 11 روز در تمرین غایب بود و وقتی برگشت مستقیم به آغوش سرمربی رفت و بدون حضور در تمرینات، در رفسنجان در ترکیب اصلی قرار گرفت. این مسائل انتقادات زیادی را متوجه فکری کرد. حتی گزارشگر بازی مس رفسنجان و استقلال هم فکری را از این طعنه‌ها بی‌نصیب نگذاشت. او در ابتدای گزارشش وقتی می‌خواست ترکیب استقلال را اعلام کند گفت: «محمود فکری هر چه که در چنته داشته رو کرده و با 6 تغییر نسبت به بازی قبل وارد زمین شده است. راضی و ناراضی، «تمرین کرده» و «تمرین نکرده» همه و همه امروز آمده اند تا استقلال 3 امتیاز بازی امروز را بگیرد.»

 

99 درصد فرهاد؛ یک درصد امیر!

فکری رفت و حالا استقلال دوباره وارد یک داستان تکراری و اعصاب خوردکن شده است: «حالا چه کسی را بیاوریم؟» این داستان آزاردهنده سال‌های اخیر استقلال است اما این بار اوضاع کمی متفاوت است. چون فقط یک گزینه در دسترس وجود دارد. این گزینه کسی نیست جز فرهاد مجیدی. البته استقلالی‌ها با مدیران باشگاه‌های گل‌گهر سیرجان و فولاد خوزستان برای جذب امیر قلعه نویی و جواد نکونام هم تماس گرفته‌اند. سعید آذری مدیر عامل فولاد صراحتا مخالفتش را با این مساله اعلام کرده است. او گفته: «آقای مددی مدیرعامل باشگاه استقلال در خصوص آقای نکونام با ما تماس گرفتند. من به ایشان گفتم با توجه به اینکه نکونام در راس کادر فنی ما قرار دارد و تیم ما بر پایه استراتژی ایشان برنامه ریزی شده و بازیکن جذب کرده است و از طرفی در آستانه بازی حساس با العین در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا قرار داریم، شدیدا به ایشان نیاز داریم. ایشان مربی ما است و جایی نمی‌رود.» ماجرای قلعه نویی متفاوت است. او هم با باشگاه گل گهر قرارداد دارد اما شرایط جدایی او سخت نیست. سرپرست گل گهر در این باره گفته: «از باشگاه استقلال با ما تماس گرفتند تا مجوز حضور امیر قلعه‌نویی در استقلال را صادر کنیم. این که مجوز حضور قلعه‌نویی در استقلال صادر شود یا خیر، بستگی به نظر رییس هیئت مدیره باشگاه گل‌گهر دارد. باشگاه گل‌گهر خواهان ادامه همکاری با قلعه‌نویی است و تحت هیچ شرایطی دوست ندارد او از این تیم برود. قلعه‌نویی خودش علاقه دارد به قراردادی که با باشگاه گل‌گهر دارد ادامه بدهد و در سیرجان بماند. به طور حتم قلعه‌نویی دوست ندارد در این شرایط بحرانی به استقلال برود و سکان هدایت این تیم را بر عهده بگیرد. تنها در یک صورت اجازه جدایی قلعه‌نویی را صادر خواهیم کرد و آن این است که مجبور به انجام این کار شویم و هیئت مدیره گل‌گهر را در معذورات قرار دهند.» با این وجود اما به نظر می‌رسد به دلایلی مجیدی بیشترین شانس را برای جانشینی فکری دارد. اول این که او در حال حاضر تیم ندارد و به عنوان یک مربی آزاد به استقلال خواهد آمد. دوم این که حامی بزرگی مثل اسماعیل خلیل زاده در هیات مدیره دارد و البته دیگر خبری از احمد سعادتمند هم نیست. سوم این که مجیدی در پایان فصل گذشته و به دلیل اختلاف با مدیران باشگاه از این تیم رفت. اغلب بازیکنان آن تیم هنوز در استقلال هستند و مجیدی شناخت زیادی از بازیکنان دارد. چهارم این که اختلاف او با مهدی عبدیان یکی دیگر از اعضای هیات مدیره رفع شده و دیگر مخالف بزرگی برای بازگشت مجیدی به استقلال در هیات مدیره وجود ندارد. اغلب رسانه‌ها دیروز با اطمینان از انتخاب فرهاد مجیدی به عنوان سرمربی جدید استقلال خبر داده‌اند و این اتفاق، اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد. باید مجیدی را سرمربی جدید استقلال بدانیم مگر این که امیر قلعه نویی دست به کار غیر منتظره‌ای بزند و همه را سورپرایز کند.

 

سازندگی 

     
آی اسپورت
2021-03-03 10:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر