فهرست
وقتی زلاتان داری، غم نداری!
وقتی زلاتان داری، غم نداری!

وقتی زلاتان داری، غم نداری!

آی اسپورت - دو هفته پیش «استفانو پیولی» همانند بیشتر مردم در سال ۲۰۲۰، مشغول کار در خانه‌اش بود؛ با این تفاوت که در آن شرایط باید راه‌کاری جهت پیروزی در میدانی می‌یافت که تیم تحت رهبری‌اش نزدیک به یک دهه در آن به برتری نرسیده است. ماموریتی سخت و از دید برخی حتی غیرممکن. او به جای آنکه بالای سر تیمش در تمرین حاضر شود، ترجیح داد پشت مانیتور لپتاپ خود بنشیند و به صورت زنده تمرین را نگاه کند! در همان حین، استفانو مشاهداتش را با یکی از اعضای تیم آنالیز باشگاه که در کنار زمین حضور داشت، به اشتراک می‌گذاشت و نتیجه نهایی را برای «دنیله بونرا» دستیار پیولی ارسال می‌کرد‌.

فراموش نکنید که هم پیولی و هم «جیاکومو موریلی» دستیار نخستش در آن زمان در حال مبارزه با ویروس کرونا بودند و بونرا نیز به همین دلیل، به صورت موقت به عنوانِ مسئولِ ارشد بر کار تک‌تک بازیکنان نظارت می‌کرد. خوشبختانه مدافع پیشین میلان در تابستان کنار پیرلو دوره مربیگری یوفا را پشت سر گذاشته بود وگرنه معلوم نبود چه نتیجه‌ای در دیدار با ناپولی رقم می‌خورد! یا شاید هم هیچ اتفاق خاصِ دیگری رخ نمی‌داد؛ چه با بونرا و چه بدون او! وقتی ستاره‌ای همچون «زلاتان ابراهیموویچ» را در اختیار داشته باشید، چه نیازی به کمک‌مربی پیدا می‌کنید؟

ستاره‌ای که گویی از اهل زمین نیست، گویی از جای دیگر آمده؛ از سرزمینی که صبح‌شان شب نمی‌شود اگر گلی نزنند. ستاره‌ای که در این فصل تنها ابتلا به ویروسی خطرناک همچون «کووید ۱۹» مانع از درخشش او آن هم در مقطعی بسیار کوتاه شد اما همان غیبت در 2 بازی هم نتوانست عنوان آقای گلی لیگ را از دستش خارج کند.

واقعیت ولی اینجاست که حتی ارقام نیز نمی‌توانند به درستی تاثیر ایبرا را در فوتبال به تصویر بکشند؛ او پس از آنکه ژانویه گذشته به میلان بازگشت همانند مربی-بازیکن عمل کرده، رهبری تیمی جوان را بر عهده گرفته و حتی با خریدن کنسول بازی «PS5» در نقش پدری مهربان برای همه بازیکنان ظاهر شده است.

زلاتان پنج ماه از بونرا کوچک‌تر است و سابقه بازی کنار او را دارد. ستاره سوئدی در خصوص تجربه همکاری زیر نظر دنیله می‌گوید: «من همیشه به او این نکته را یادآور می‌شوم که نگران هیچ چیزی نباشد چرا که ایبرا اینجا است و همه چیز را زیر نظر دارد.»

«جنارو گتوسو» سرمربی نامدار باشگاه ناپولی، هم سابقه بازی کنار ایبرا و بونرا با لباس میلان را در کارنامه می‌بیند و هم فتح سری‌آ در سال ۲۰۱۱ با آنها را. افرادی که سال‌هاست همدیگر را به طرق مختلف تحسین می‌کنند. به عنوان مثال ایبرا سابقا گفته اگر بخواهد به جنگ برود تنها گتوسو را با خود خواهد برد. با این حال رسانه‌ها پیش از شروع مسابقه تصمیم گرفتند تصویری از زمان تمرین آنها را در میلان را روی آنتن ببرند؛ چایی که زلاتان در کمال خونسردی جنارو را از زمین بلند کرد و به سطل زباله انداخت! از بازی تلخ روزگار این که در پایان مسابقه نیز با توجه به نتیجه رقم خورده، دقیقاً همان تصویر در اذهان باقی ماند! یک دژاوو، یک تکرار تاریخ!

گتوسو با امید پیروزی برابر روسونری از مربع هجومی زهردار خود یعنی «اینسینیه»، «پولیتانو»، «لوزانو» و «مرتنس» استفاده کرد، غافل از اینکه نقش اول این دیدار کسی‌ست که لباس رقیب را پوشیده؛ زلاتانی که با جنگندگی و استقامتِ مثال‌زدنی‌اش، ورق را به سمت میلان چرخاند.

شماره ۱۱ روسونری، نخستین گل دیدار را در دقیقه بیست با یک ضربه سر محکم وارد دروازه میزبان کرد. در نیمه دوم با یک ضربه زانو داخل محوطه شش‌قدم، گل دوم را زد. البته شاید هم خوش‌شانس بود چرا که دقایقی پیش از گل دوم، زلاتان در یک صحنه با آرنج به صورت کولیبالی زد و عجیب بود که در عصر VAR او توانست از این صحنه قسر در برود! این پیروزی در حالی رقم خورد که آخرین بار میلان در فصل ۲۰۱۰ موفق به پیروزی برابر ناپولی شده بود؛ فصلی که از قضا زلاتان هم در ترکیب روسونری حضور داشت و در پایان نام میلان پای جام قهرمانی حک شد. جالب‌تر اینکه ستاره سوئدی در همان مسابقه نیز با ضربه سر تور دروازه ناپلی‌ها را به لرزه درآورده بود.

گرچه گتوسو پس از بازی خود را برای عدم تعویض «باکویوکو» مقصر دانست اما به این نکته نیز اذعان داشت که ذهنیت کل تیم باعث آن شکست شده: «میلان به طور کلی از ما بهتر نیست اما این تفاوت را داشت که همه آنها به کاری که در حال انجامش هستند باور دارند.»

این به نظر نکته قابل توجهی است؛ میلان تیمی جوان و بااستعداد دارد اما کمتر کسی در ماه مارس پیش‌بینی می‌کرد که آنها بتوانند ۲۱ بازی بدون شکست در سری‌آ داشته باشند. آنها با احتسابِ پیروزی یک‌شنبه همین هفته برابر فیورنتینا – البته در غیبت ایبرا - در ۹ هفته ابتدایی فصل جاری با هفت پیروزی و دو تساوی بهترین شروع خود پس از فصل ۲۰۰۳ را رقم زده‌اند؛ فصلی که در انتهای آن «اسکودتو» را فتح کردند!

با تمام این اوصاف اکنون سخت و البته بسیار زود است که در خصوص تداوم این روند و پیش‌بینی در خصوص پایان فصل سخن بگوییم. مخصوصاً حالا که شایعاتی در خصوص غیبت ۵ هفته‌ای ستاره سوئدی به گوش می‌رسد. ضمن اینکه نباید فراموش نکنید یوونتوس حالا پس از شروعی ضعیف، با بازگشت «کریستیانو رونالدو» پس از سپری کردنِ دوران قرنطینه ناشی از ابتلا به کرونا، باز هم به عنوان مدعی جدی قهرمانی پا به میدان گذاشته و اکنون در کنار میلان، تنها تیم‌های بدون شکست لیگ به حساب می‌آیند.

به رم، لاتزیو و آتالانتا هم می‌توانید نگاهِ ویژه‌ای داشته باشید، حتی ساسوئولو؛ تیمی که با هدایت «روبرتو دی‌زربی» در این فصل عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود به جای گذاشته. تیمی که هفته گذشته ساعاتی به صدر جدول رسید و اگر شگست این هفته برابر اینتر نبود، قطعاً به تنهایی در رده دوم جدول می‌ایستاد.

پیولی اما فعلا از همان خانه تیمش را در صدر نگاه داشته و قطعا مشتاق بازگشت به کنار زمین است اما بدون هیچ شکی، بیشتر از این امر، مشتاق آن است که زلاتان بدون مصدومیت جدی، زودتر از حد انتظار به میادین بازگردد‌. ستاره‌ای که سن برایش معنایی ندارد و با هر گل، یک سال جوان‌تر و پرانرژی‌تر می‌شود. ستاره‌ای که آمده تا میلان را به چیزی که سال‌ها حسرتش را می‌کشیده برساند، به قهرمانی، به اسکودتو، به جمع بزرگان.

  

سازندگی/ترجمه: نوید صراف  

۴    
آی اسپورت
2020-12-03 18:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر