فهرست
 چه چیزی پرسپولیس را رنجور کرده؟
 چه چیزی پرسپولیس را رنجور کرده؟

 چه چیزی پرسپولیس را رنجور کرده؟

آی‌اسپورت- روند گل نزدن پرسپولیس که در دیدار این تیم برابر پیکان در آزمون تازه‌ای قرار گرفت، در فصل جاری بدترین دشمن این تیم بوده است. اگر خط حمله سرخ‌ها اینقدر عقیم نبود، هر یک از باخت‌های یک بر صفر قرمزها مقابل تراکتورسازی و شهر خودرو شاید به تساوی یک بر یک و حتی نتیجه‌ای بهتر می‌انجامید و چنانچه پرسپولیس هنر گلزنی را بلد بود، حتی باخت ۲-۰ مقابل سپاهان در هفته پنجم نیز شاید شکل نمی‌گرفت زیرا پرسپولیس قبل از دو گل ۱۵ دقیقه پایانی استنلی کی‌روش و محمد محبی آنقدر فرصت داشت که یکی، دو گل بزند و طلایی‌های اصفهان را در بدبینانه‌ترین نگاه هم متوقف کند. 

بی ‌بو و خاصیت بودن تمام عیار جونیور براندائو که معلوم نیست کدام آدم زرنگی وی را به قرمزها انداخته، تبدیل به بهانه‌ای برای توجیه عجز خط آتش قرمزها شده، حال آنکه علی علیپور آقای گل دو فصل پیش و نفر سوم گلزنان فصل گذشته صد درجه از این برزیلی بدتر عمل کرده است. 

مشکل سخت و کم و بد گل زدن در پرسپولیس به آرامی طی لیگ هجدهم در وجود این تیم نشست کرد اما برانکو ایوانکوویچ آنقدر هنر داشت که به رغم آن نقصان بزرگ و کم‌ اثر بودن ماریو بودیمیر، پرسپولیس را به سومین قهرمانی متوالی‌اش در لیگ برتر برساند. گابریل کالدرون که آشکارا چنین هنری ندارد، نه تنها آن عیب را رفع نکرده، بلکه با انتخاب‌های نه‌چندان هوشمندانه‌اش آن را تعریض و عمیق‌تر هم کرده است. اصرار او بر اینکه براندائو همچنان بازی کند و این توهم که مهدی عبدی ناپخته چون در دربی گلزنی کرده پس به بقیه تیم‌ها نیز گل می‌زند، خط آتشی را ساخته که هر چیزی دارد الا گداختگی حملات یک قهرمان را. 

خط حمله‌ای که با زدن فقط سه گل در ۶ دیدار اولش به معدل بسیار تأسفبار نیم گل در هر مسابقه نایل شده بود و مجموعه‌ای که فقط گل‌گهر سیرجان قعرنشین به همان اندازه بی‌کفایت ظاهر شده بود و شاهین بوشهر دیگر تیم ته‌ جدولی لیگ هم با ۴ بار گلزنی از آن قوی‌تر عمل کرده بود. حتی 2 گل بازی با پیکان هم کار خط حمله پرسپولیس نبود تا مهاجمان این تیم همچنان فاقد کارآیی و برندگی به نظر برسند. 

البته سبب و برهان هر سه عنوان قهرمانی پیاپی پرسپولیس در لیگ نه لزوماً خط حمله و آمار گلزنی آن بلکه توان مافوق عالی مدافعانش بود و همان توان، کم و بیش و به رغم اصرار غریب کالدرون به بازی ندادن به سید‌جلال به فصل جاری نیز بسط یافته است و خوردن فقط ۵ گل در ۷ دیدار نخست پرسپولیس سند صحت این ادعا بوده است. 

با این حال در ادوار قبلی لیگ همیشه مهاجمان و هافبک‌ها و مدافعان پیش‌رونده این تیم آنقدر گل می‌زدند که به جای تساوی و باخت، صاحب پیروزی شوند و در میان گلزنان سرخ‌ها اسامی خلیل‌زاده، نعمتی، امیری و نوراللهی که کارشان اصولاً گلزنی نیست، به کرات مشاهده می‌شد و بشار رسن، امید عالیشاه، شایان مصلح و مهدی شیری و گاهی سروش رفیعی در قالب یک گلساز تغذیه‌کنندگان خوبی برای این گلزنان بودند. امروز نه هافبک‌های پرسپولیس همان میزان مهارت و استمرار را در کار خود بروز می‌دهند و نه علیپور، براندائو، روستایی و عبدی مردانی نشان داده‌اند که آبی از آنها گرم شود و با یک تیم رنجور و پراشتباه طرف هستیم که هر اتفاقی در ارتباط با آن متصور است. محصول مستقیم این ضعف‌ها جایگاه نازل قهرمان لیگ‌های شانزدهم و هجدهم در لیگ نوزدهم و نزول آشکار کیفیات و محسنات آن تیم است که نه ترس چندانی را در رقبا می‌کارد و نه آنقدر صرافت و تنوع روش دارد که اگر مهار شد، به پلن‌های دوم، سوم و چهارم خود روی بیاورد. 

اگر پرسپولیس تا پایان نیم فصل صبر و فقط در آن موقع اقدام به تقویت خط حمله‌اش از طریق جذب نفرات تازه کند، برای تجدید قهرمانی دیر خواهد بود و پیش از آن هم بر ‌اساس قواعد لیگ فقط در شرایطی می‌توان خرید و تیم را تقویت کرد که در فهرست تیم متقاضی جای خالی موجود باشد و فرد مورد ‌نظر خارجی، بازیکن آزاد تلقی شود و قید و بندی به باشگاهی دیگر نداشته باشد. نمی‌دانیم راه‌ حل انصاری‌فرد و کالدرون برای حل این معضل خانمان بر باد ده چیست اما مدیرعامل پرسپولیس با خودداری از تعویض کادر فنی و اصرار بر حفظ سرمربی آرژانتینی غیر ‌قاطع و پراشتباه تیم، عملاً نشان داده که نه عمق مسائل تیم را فهمیده و نه راه‌ حل عاجلی برای آنها دارد.

۹ ۳  
آی اسپورت
2019-10-23 02:18:00
نظر دهید

۳ نظر
کنت دراکولا
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۰:۱۱
ای خاک بر سرت با این تحلیل!!یعنی بعضی از شما خبرنگارهای بیسواددست عربها رو تو صبر نداشتن از پشت بستین!!!!تو همونی هستی که قبل از فصل در مدح چونی و مذمت کالدرون نوشته بودی!!!!سی دقیقه ی اول بازی با پیکان رو دیدی یا نه!!؟؟واقعا چجوری احازه ی چاپ خزعبلات تو رو میدن!!پیش فصل پرسپولیس رو برای امادگی دیدی؟؟!!اون اردوی کذایی ترکیه رو چطور؟؟!!الان مربی رو عوض کنه حاله تیم خوب میشه!!؟؟یا حال شما که پرسپولیس میره به حاشیه خوب میشه!!لعنت به تو نویسنده ی دو زاری که فکر میکنی فوتبال خم رنگرزی هست و با یه اجی مجی لاترجی تیم دارای تاکتیک میشه!!یحتمل تو از همونهایی هستی که فصل اول که برانکو چندتا باخت داد خواهان اخراجش بود
رضا کیان
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۰۳
《اما مدیرعامل پرسپولیس با خودداری از تعویض کادر فنی و اصرار بر حفظ سرمربی آرژانتینی غیر ‌قاطع و پراشتباه تیم، عملاً نشان داده که نه عمق مسائل تیم را فهمیده و نه راه‌ حل عاجلی برای آنها دارد.》....دقت دارید که خبرنویس محترم بی خجالت فرمان تغییر مربی می. دهد چرا؟ چون تیم محبوبش فقط دو امتیاز با صدر فاصله دارد کاری به دخالت مطبوعات در همه امور بک تیم نداریم دوستان خبرنویس پرسپولیسی کی سیر میشوید؟؟
ابراهیم
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸، ۲۱:۲۳
این چیه نوشتی؟! اگر بلد نیستی لطفا مثل بنده شما هم ننویس
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر