فهرست
از پشت استراماچونی بیرون بیایید!
از پشت استراماچونی بیرون بیایید!

از پشت استراماچونی بیرون بیایید!

آی اسپورت - استقلال امروز که از ۳ بازی تنها ۲ امتیاز می‌گیرد و ۷ امتیاز را از دست می‌دهد نتیجه تصمیم‌های وارونه‌ای است که در نقل و انتقالات پیش فصل اتخاذ شد؛ جایی که انبوهی از بازیکنان درجه یک و تأثیرگذار پیوسته تیم را ترک کردند و راهی دیگر تیم‌ها شدند و استقلال در اندک زمانی تبدیل به تیمی بی‌ستاره شد. بعد از جدایی بازیکنانی همچون رحمتی، سهرابیان، روح‌الله باقری، نورافکن، پاتوسی و صیاد‌منش تلاش‌ها برای پر کردن جای خالی این ستاره‌ها نیز به نتیجه آنچنان درخشانی نینجامید و شاهد جذب گزینه‌هایی بودیم که به واقع پیراهن این تیم برای‌شان گشاد است.

مشکلات در واقع از همین نقطه شروع شد. جایی که استراماچونی را در مواجهه با تیمی قرار دادند که در جذب بازیکنانش کمترین نقشی را نداشت و اگر هم در روزهای پایانی نقل و انتقالات مدیران استقلال نظرات سرمربی خود را در برخی خریدها اعمال کردند آنچنان محسوس نبود، به این دلیل که استقلال پیش از حضور مرد ایتالیایی ۹۰ درصد از شاکله اصلی خود را شناخته بود. استراماچونی در حقیقت وارث تفکرات تصمیم‌گیرانی است که صلاحیت لازم برای جذب بازیکنان را نداشتند و بی‌آنکه بدانند افکار سرمربی بعدی خود بر چه مبنایی استوار است یا به طور کلی استقلال با چه مشخصات فنی بازیکن می‌خواهد اقدام به جذب گزینه‌های مورد نظر خود کردند.

پرواضح است که این تیم را نباید تیم استراماچونی نامید. این تیم محصول تفکرات یارگیران باشگاه است و در واقع استراماچونی به خدمت گرفته شده تا تفکرات مدیران استقلال را پیش براند که شکی نیست این پروژه محکوم به شکست خواهد بود ولو اگر استقلال برنده دربی آتی باشد، بازهم در ادامه مسیر دچار مشکلات عدیده خواهد شد.

یارگیری در تیم‌های بزرگ قواعد خاص به خودش را دارد بخصوص باشگاهی که پیش از رسیدن به نقل و انتقالات لیگ نوزدهم در اتاق فکرش تصمیم گرفته می‌شود بخشی از بازیکنان و کادر فنی کنار گذاشته شوند تا تیم جدیدی شکل بگیرد. چنین سیاست‌هایی باید با دقت و ظرافت اعمال شود و مردانی پشت این تصمیم‌ها قرار بگیرند که صلاحیت‌های فنی کافی را داشته و با سرمربی جدید نیز در اوج هماهنگی باشند.

استقلال اما در روزهایی بسته شد که هنوز مشخص نبود استراماچونی به‌عنوان سرمربی‌اش برگزیده خواهد شد و روزی هم که این مربی ایتالیایی به ایران آمد و در مراسم معارفه شرکت کرد، تصمیم‌ها برای جذب بازیکنان جدید گرفته شده بود. این نوع تیمداری در هیچ جای دنیا منتج به موفقیت نخواهد شد و اگر امروز می‌بینیم که نه استراماچونی تیم تحت فرمانش را می‌فهمد و می‌تواند کاری در جهت ایجاد هماهنگی دلخواه انجام دهد و نه بازیکنان، در واقع از همین نقطه نشأت می‌گیرد.

بعد از تساوی استقلال مقابل یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های لیگ برتر از امیرحسین فتحی سؤال شده که اگر استراماچونی در بازی آتی مقابل رقیب سنتی شکست بخورد چه سرنوشتی خواهد داشت؟ و آیا استراماچونی اخراج می‌شود؟ او در پاسخ به این سؤال چنین گفته: «استراماچونی اگر هم ببازد همچنان سرمربی استقلال خواهد بود.»

از امیرحسین فتحی انتظاری جز دادن این پاسخ نبود. نه فقط استراماچونی بلکه هر نامی غیر از این مربی ایتالیایی هم سکان هدایت استقلال را به عهده داشت بعد از شکست احتمالی به پرسپولیس مستحق برکناری نبود. آنچه بیش از ناکارآمدی استراماچونی به استقلال لطمه وارد کرده اشتباه‌ها و سیاست‌گذاری‌های سراسر غلط در نقل و انتقالات بوده است. تصمیم‌هایی که فتحی و همکارانش اتخاذ کرده‌اند وگرنه نه عاقلانه است که استراماچونی را خالق این استقلال بدانیم و نه منطق حکم می‌کند که حتی بعد از شکست مقابل سرخ‌ها این مربی با نامه اخراج از استقلال مواجه شود.

آنها که باید درباره وضعیت کنونی استقلال توضیح بدهند -البته اگر توضیحی از آنها خواسته شود- در واقع همین مدیران و تصمیم‌گیران هستند که در شاخه دیگری از این درخت کج و خمیده نسخه استقلال لیگ نوزدهم را پیچیدند.

در تأیید این داستان غم‌انگیز کافی است با پیشکسوتان حوزه استقلال به گفتمان بنشینید. هیچ‌یک این استقلال را مدعی قهرمانی لیگ نوزدهم نمی‌دانند. تیمی در حد رتبه‌های چهارم تا ششم! تحلیل تلخی است! اما واقعیت دارد. واقعیتی به طعم حنظل.

۸    
آی اسپورت
2019-09-17 21:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر