فهرست
مشکل استقلال با منصوریان؛ یک جمله ساده
مشکل استقلال با منصوریان؛ یک جمله ساده

مشکل استقلال با منصوریان؛ یک جمله ساده

آی اسپورت – یک جمله ساده از خسرو حیدری، انگار کلید حل همه مشکلات استقلال است. خسرو با سابقه‌ای نزدیک به 8-7 سال حضور در استقلال، در زمره بازیکنانی قرار می‌گیرد که سال‌ها بعد می‌توانند خود را یک استقلالی بدانند که نقش موثری در تاریخ این باشگاه داشته‌اند. نه اینکه خسرو فوق ستاره باشد اما عملکرد و سابقه حضورش باعث شده تا هرگاه نام او مطرح می‌شود، ناخودآگاه استقلال و رنگ آبی به ذهن متبادر شود. رحمتی، جباری، طالب‌لو، برهانی، عنایتی، اکبرپور و خیلی‌های دیگر در نسل گذشته مثل قلعه‌نویی، زرینچه، پاشازاده و فرهاد مجیدی هم در این زمره قرار می‌گیرند. حال با این مقدمه، سراغ جمله کلیدی خسرو حیدری برویم: «ما برای حفظ شخصیت تیمی و نگه داشتن شأن سرمربی خود تمام تلاش‌مان را کردیم که گل گهر را ببریم.»

شاید این مهم‌ترین موضوعی باشد که یکی مثل خسرو حیدری به دلیل سابقه‌اش خوب آن را می‌فهمد و می‌داند که کجا و در چه تیمی بازی می‌کند و جایگاه این تیم بزرگ کجاست. خسرو که بازی در تیم‌هایی مثل ابومسلم و پیکان را تجربه کرده و برای مقطع کوتاهی به سپاهان هم رفته، می‌داند که استقلال کجاست و چه جایگاهی دارد؛ شاید بقیه بازیکنان استقلال که از نسل تازه‌ای هستند یا قدمتی به اندازه آنهایی که نام بردیم در استقلال ندارند، همین نکته بدیهی را خوب درک نکرده‌اند که کار استقلال به جایی رسیده که از برد گل‌گهر سرمست می‌شود. آیا استقلال با آن پیشینه درخشان و با آن همه بازیکن نامی و دانه درشت در تاریخ‌اش، باید دغدغه بردن گل‌گهر را داشته باشد؟ استقلال – صرفا به دلیل اینکه استقلال است – تیم یکی مانده به آخر لیگ نیست و نباید باشد اگر بازیکنان این تیم بدانند که کجا و در چه موقعیتی قرار دارند و چه مسوولیتی برعهده آنهاست.

نگاهی به پرسپولیس بیندازیم؛ نمونه بارز یک تیم باشگاهی موفق در 2-3 سال گذشته. آنها نه فقط در لیگ که به تیم ملی هم رنگ قرمز داده‌اند، وقتی بیرانوند درون دروازه است و جلوتر از او، محمد انصاری در ترکیب 11 نفری کی‌روش قرار می‌گیرد. از وحید امیری، مهدی طارمی یا حتی رامین رضاییان که تا پارسال پرسپولیسی بود بگذریم. پرسپولیس و استقلال جای ستاره‌هاست اما چه ستاره‌هایی؟ بیت سعید بازیکن خوبی است یا شجاعیان بازیکن درجه یکی در فوتبال ایران محسوب می‌شود اما استقلال باید سراغ بازیکنانی که در آستانه 30 سالگی هستند برود یا جباری را به مجموعه‌اش بازگرداند و به آنها دل ببندد؟ آیا استقلال باید در خط دفاع دل به پادوانی و مگویان (فصل پیش) بسته باشد یا امسال سراغ منتظری برود که از تیم ملی کنار گذاشته می‌شود؟ در تاریخ دو باشگاه پرسپولیس و استقلال رسم بر این بوده که ستاره‌های لیگ جذب این دو تیم شوند اما چه ستاره‌هایی؟ اغلب آنها در دوران جوانی به استقلال و پرسپولیس آمده‌اند و سال‌ها در این تیم درخشیده‌اند و در تیم ملی هم به جایگاه مهمی رسیده‌اند.

تفاوت میان پرسپولیس موفق این روزها و استقلالی که در موردش تردیدهایی وجود دارد، در همین بازیکنان و نوع نگرش آنهاست. بازیکنان استقلال باید بدانند که در چه تیمی بازی می‌کنند و حضور در استقلال می‌تواند برای آنها چه اعتبار بزر گی را فراهم کند. اگر در ذهن تمام بازیکنان استقلال همان جمله خسرو حیدری به شکل عمیقی حک شده باشد، این تیم دیگر برد گل‌گهر را که هیچ، حضور در پله دوم جدول را هم در شأن خود نمی‌داند و به چیزهایی بزرگ‌تر فکر می‌کند. بازیکنان استقلال باید صاحب این اندیشه و نگرش باشند که در تیمی بازی می‌کنند که نایب قهرمانی هم برایشان پذیرفتنی نیست، چرا که بر اساس سابقه و جایگاه، باشگاه استقلال همواره در فوتبال ایران یک پای قهرمانی بوده و این مساله، برای بازیکنان تنها با گفتن و شنیدن این جمله که استقلال باشگاه بزرگی است، در عمق جان آنها حک نمی‌شود. استقلال در دو فصلی که گذشت، خالی از این نگاه بود و بررسی دوره‌هایی که این تیم به موفقیت رسیده به خوبی نشان می‌دهد چه بازیکنانی با چه نگرش‌هایی در این تیم حضور داشتند و تا چه میزان رنگ آبی به تیم ملی تزریق می‌کردند.

تیم ملی در مقدماتی جام جهانی 10 بازی انجام داد؛ 11 بازیکن در هر پست به زمین رفتند و از نگاه آماری 9 هزار و 900 دقیقه فرصت برای بازی وجود داشت. سهم استقلال از این زمان‌ها چه بوده است؟ همه بازیکنان پارسال و امسال استقلال در مجموع تنها 422 دقیقه از حدود 10 هزار دقیقه زمان موجود را به خود اختصاص دادند که این آمار نشان‌‌دهنده تمام مشکلات استقلال است. آبی‌ها چه پارسال که نایب قهرمان شدند و چه امسال که در انتهای جدول هستند، سهم ناچیزی از تیم ملی دارند اما با حضور چشمی، نورافکن و حتی فرشید اسماعیلی و قائدی که جوان هستند و آینده فوتبال از آن این گروه است، شاید تغییری در استقلال ایجاد شود، به شرطی که آنها فرصت بیشتری برای بازی پیدا کنند و با انگیزه‌های تازه – مثل رفتن به جام جهانی – شأن تیم‌شان را بالا ببرند و در نتیجه استقلال صاحب نسلی شود که بدانند استقلال کجاست و بازی در این تیم چه تفاوتی با سایر تیم‌های لیگ دارد.

۱۴ ۱۰  
آی اسپورت
2017-09-10 11:49:00
نظر دهید

۱۰ نظر
مجتبی
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۰۶
مشکل در نوع فرش شدن و اول با کدوم پا وارد بشکه شدنه
ارتش سرخ چاله میدون
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۳۰
آفرین بر مجتبی اسوه ادب سرخها
۷
مارال
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۴۵
یا امسال سراغ منتظری برود که از تیم ملی کنار گذاشته شده ؟!!!!!!!!!!
چقدر مزخرفت میگه ، منتظری بی چاره به خاطر اومدنش به استقلال و بعد مصدومیتش دعوت نشده که بزودی ام دعوت میشه .
مجتبی
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۳:۱۰
اره دعوت میشه چون بازیکنای تیم ملی بعد از مصدوم شدنش بنر دست کرفتن منتظرتیم ببند لطفا
۲
مارال
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۷:۳۰
مجتبی چته بابا خوردیم !!!
خب تو ام مثل آدم حرف بزن .
من که میگم دعوت میشه .
۷
ناشناس
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۴۸
اوه اوه خود شما نگفتید پژمان یک ملی پوش اومد استقلال ؟ چه قدر دو رویی
۳
سوشاتاجی
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۵۳
مشکل فقط مدیریت باشگاه و کادرفنیه بی دانش و عشق نمایشه ماست .مدیریت چون با این انتخاب های چندسال اخیر بیسوادها بعنوان مربی ب بادمون دادن و مربی های بی دانشی که هیچ آورده ای برامون نداشتن و با حیثیثمون بازی کردن .خودمون رو گول نمیزنیم با نایب قهرمانی پارسال که با اختلاف فاحش با قهرمان کسب کردیم در شرایطی که بقیه رقبا افتضاح بودن .همین تراکتور که سوم شد رفت وبرگشت ماروبرد باهمه مشکلاتش.این اساتید پارسال تنها نکته مثبتشون برد دربی بود که علتش فقط وفقط غرور پرسپولیسیا بود .دوران مربیای پرمدعا چ بی دانش وطنی ب سر اومده چرخه این بیسوادا باید تمام بشه مثل رقیب ک از شردرخشان واستیلی و....راحت شد و رو دور افتاده این دوسه سال .التماس تفکر
من قاچعلی هستم
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۲:۵۶
شیشصد خط نوشتی بعد میگی بک جمله ساده ؟؟!!
No One
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۳:۴۶
تفاوت اصلی پرسپولیس و استقلال در 2-3 سال اخیر تو یه جمله نه، تو یه کلمه خلاصه میشه; «کادر فنی»، اعم از سرمربی و کمک ها
بقیه تفاوتها در درجات بعدی هستن و فرعی حساب میشن
جاج
يكشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۱۶
خلاصه متن بالا:
ممد غیرتت کجا رفته، توپو بکش رو سر اصغر،
اصغر اینجا استقلاله، باید گل بزنی.
____
نویسنده های ورزشیمونم کپی برابر اصل مربیامون هستن.
اوج نبوغ یه مربی ایرانی تاکید رو غیرت و تعصبه و اوج استعداد یه نویسنده ورزشی ایرانی تاکید رو این قضیس.
وقتی ما خواننده های معمولی هم با دیدن سه چهارتا بازی از استقلال، مشکلات این تیم از لحاظ بد تمرین کردن، عدم خلاقیت های تاکتیکی، بلد نبودن و عدم توانایی فهم در جایگیری تو زمین و ... رو خیلی واضح درک میکنیم ولی تحلیل گرای ورزشیمون هنوز تو فاز غیرت و تعصب موندن دیگه ببین چه اوضاع خیطی داره این ورزش.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر