فهرست
جوری بدو که انگار فردایی نیست
جوری بدو که انگار فردایی نیست

جوری بدو که انگار فردایی نیست

آی‌اسپورت- رافائل هونیگشتاین نویسنده ورزشی که مقاله‌هایش به زبان انگلیسی درباره فوتبال آلمان او را معروف کرده، اخیرا کتاب «کلوپ: صداتون رو ببرین بالا» یا ” Klopp: Bring the Noise ” را روانه بازار کرده و در آن زندگی یورگن کلوپ در زمینه‌های مختلف را زیر ذره‌بین برده. او کلوپ را نه فقط یک مربی موفق خوانده، بلکه از او به عنوان الهام‌بخش میلیون‌ها نفری که با او دریافته‌اند می‌توانند با شور و سخت‌کوشی به جلو بروند یاد کرده. تکه‌های جذاب کتاب اینها هستند.

اهمیت وولفگنگ فرانک

یکی از فصول کتاب به وولفگنگ فرانک مربی ماینتس تعلق دارد، مربی که کلوپ برایش بازی کرده. مربی که به روایت کلوپ با ماینتس کوچک در فوتبال آلمان انقلابی برپا کرد. فرانک هرگز معروف نشد ولی دانه‌هایی بر فوتبال آلمان پاشید که ثمره‌اش امروز عیان شده.  او بود که مفهوم دفاع چهارنفره بدون سوییپر را در فوتبال آلمان جا انداخت، همین‌طور چگونگی دفاع در فضاهای تنگ و محصور شده را. این‌که وقتی حریف از جناح چپ حمله می‌کند تعداد بازیکنان در جناح راست بالافاصله کاهش می‌یابد. کلوپ نوشته«همه باید به سویی که توپ قرار داشت می‌رفتیم، باید تعداد بازیکنان ما بیشتر از بازیکنان حریف می‌شد، سپس بازی را به فضاهای خالی‌شده می‌کشیدیم.»

آن یادداشت‌ها

فرانک به کلوپ گفته بود طی تمرینات، یادداشت بردارد و کلوپ یادداشت برمی‌داشت. فرانک به کلوپ گفته بود روزی مربی بزرگی خواهد شد. سرانجام روزی رسید که کلوپ در ماینتس روی نیمکت نشست، ولی پیش از او اکارد کراتوزان رهبری ماینتس را در دست گرفت و سه هفته از آمدنش سپری نشده بود که رئیس باشگاه طی جلسه سه ساعته‌ای از کلوپ خواست برنامه‌اش را ارائه دهد.

ریاضت به علاوه هوی متال

یکی از نکات کلیدی کتاب توصیف کلوپ درباره برپایی تیمی است که راه و رسم پیروزی را آموخته است. او توضیح داده چندسال طول کشید تا در دورتموند به توفیق دست پیدا کند، گفته طی دوسال چگونه تیم برتر میدان بودند ولی نمی‌توانستند به پیروزی چنگ بزنند… مارکوس ریوس می‌گفت:«دقیقا می‌دونستیم کلوپ از ما چی می‌خواد. بازی کردن برای او معرکه بود، لذت‌بخش بود. یورگن می‌گفت جوری بدوید که گویی فردایی وجود ندارد»… خیلی‌ها در آلمان به فوتبالی که دورتموند با کلوپ ارائه داد عنوان «فوتبال هوی متال» را دادند. خود کلوپ از واژه ” Geil ” برای توصیف فوتبال دورتموند استفاده می‌کرد. این که بازیکنان باید خودخواهی را کنار گذاشته و فداکارانه بازی کنند.

راه و رمز پرسینگ

خیلی‌ها تصور می‌کنند پرسینگ یعنی هر بازیکن، حریف را دنبال کند و با در اختیار گرفتن توپ به حمله روی آورد، ولی کلوپ در کتابش توصیف کرده پرسینگ مقوله پیچیده‌ای است. نوشته باید یکی دو بازیکن حریف را آزاد گذاشت تا توپ به آنها برسد و سپس به آنها هجوم آورد. زمانی که مهاجمان کلوپ در فاصله‌های خالی انتظار ارسال توپ را می‌کشند.

در منچستر یونایتد یا تاتنهام

کلوپ در اواخر فصل ۱۴-۲۰۱۳ دوبار بوندسلیگا را با بورسیا دورتموند فتح کرده بود و همان زمان هم تاتنهام به او نزدیک شد و هم منچستریونایتد. اد وودوارد یکی از مدیران یونایتد پیش از اخراج دیوید مویس با کلوپ حرف زده بود و حال و هوای اولدترافورد را «دیزنی لند بزرگسالان» خوانده بود، «استادیوم افسانه‌واری که هر رویایی در آن تحقق پیدا می‌کند.» ولی سرانجام… جای مویس را گرفت.

پیروزی لیورپول برابر دورتموند

لیورپول در نیمه اول نبرد با دورتموند در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ اروپا ۲۰۱۶ با دو گل عقب افتاده بود و برای صعود به زدن سه گل نیاز داشت. کلوپ گفته چگونه با نمایش صحنه‌های دریافت دو گل به بازیکنان نشان داد چه اشتباهاتی مرتکب شده‌اند و سپس سخنرانی پر آب‌وتابی درباره فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۵ در استانبول کرد. همان بازی که لیورپول پس از دریافت سه گل از میلان همه‌چیز را به سود خود وارونه کرد. او به بازیکنانش گفت:« بروید و نمایشی ارائه دهید تا نسل‌های بعدی از شما یاد کنند.» او کنار زمین ایستاد، فریاد زد و فرمان صادر کرد. لیورپول به روایت مت هاملز تیم دیگری شد و دورتموندی‌های نزول کردند. نزول کردند و لیورپول ۳-۴ پیروز شد.

دفاع برابر ضربه‌های ایستگاهی

کلوپ نوشته انگلیسی‌ها بهتر از ژرمن‌ها از ضربه‌های ایستگاهی بهره می‌برند. نوشته تیم‌های دسته چهارمی انگلیس هم در بهره‌گیری از ضربه‌های ایستگاهی استاد هستند. نوشته هنوز در لیورپول برابر ضربه‌های ایستگاهی حریفان احساس ضعف می‌کند.

کلوپ تمایلات چپی دارد تا راستی

کلوپ درباره تمایلات سیاسی‌اش نوشته:« البته که چپی هستم و تنها کاری که در سراسر زندگی‌ام انجام نخواهم داد رأی دادن به راستگرایان است»… اخیرا مارتین کواست روزنامه‌نگار آلمانی نوشت:« پس از انتخاب دانلد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا بیش از گذشته متقاعد شده‌ام اگر یورگن کلوپ برای ریاست‌جمهوری آلمان نامزد شود، انتخاب خواهد شد.»

فرهنگستان فوتبال

۶    
آی اسپورت
2017-11-21 18:42:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر