فهرست
خجالت‌آور چون فوتبال ایران
خجالت‌آور چون فوتبال ایران

خجالت‌آور چون فوتبال ایران

آی اسپورت- پرسپولیس در حالی به مصاف گسترش فولاد تبریز رفت که بسیاری انتظار یک بازی زیبا و تماشایی را داشتند اما برخلاف انتظار، نتیجه این دیدار سرد و کسل کننده با تساوی یک بر یک دو تیم به پایان رسید. تیم برانکو که به بازی‌های هجومی و تاکتیکی شهرت دارد در سالهای اخیر توانست با نمایش‌های دلپذیر و تماشاگرپسند بار دیگر هواداران فوتبال را با ورزشگاه آشتی دهد و به قول معروف تنور لیگ فوتبال ایران را داغ کند. اما این روز‌ها از فوتبال زیبا و هجومی تیم برانکو خبری نیست و به نظر می‌رسد فوتبال دوستان باید به بازی‌های سرد و بی‌روح این تیم کم کم عادت کنند. بسیاری از کار‌شناسان فوتبال معتقدند که حضور برانکو در پرسپولیس سطح فنی لیگ ما را بالا برده و فوتبال ایران را تاکتیک‌پذیر‌تر کرده است. اما با نگاهی به بازی‌های این فصل پرسپولیس باید اعتراف کرد که بازی‌های تاکتیکی تیم برانکو به بلای جان فوتبال ایران بدل شده و به نوعی فوتبال ما را بیمار کرده است؛ چراکه بسیاری از مربیان ایرانی برای کسب نتیجه آنچه که در زمین به نمایش می‌گذارند فوتبال نیست بلکه نمایش شرم آوری از محافظه‌کاری است.

در بازی پرسپولیس و گسترش فوتبال شاهد بازی عجیب و غریبی از تیم تبریزی بودیم که اگر به حافظه فوتبالی خود مراجعه کنیم کمتر نمونه‌ای می‌شود مشابه آن یافت. تیم گسترش بدون هیچ برنامه‌ای با یازده بازیکن به زمین رفت تا فقط و فقط به دفاع کردن بپردازد و بازیکنان تیم حریف را عصبی کند. در اغلب زمان بازی شاهد بودیم که گسترش حتی یک بازیکن هم در زمین حریف نداشت و بد‌تر از این، حضور تمام بازیکنان در یک سوم دفاعی خود بود که کمترین فضا را برای عبور توپ از حریف سلب کرده بود. تنها تاکتیک گسترش در این بازی جمع شدن در محوطه جریمه و دور کردن توپ بود که آدم را به یاد بازی‌های سطح محلات می‌انداخت.

البته گسترش تنها تیمی نبود که در این فصل مقابل پرسپولیس به این شیوه به میدان رفت بلکه دو هفته پیش در بازی نفت تهران مقابل پرسپولیس هم شاهد همین شیوه بازی بودیم. دفاع صد در صدی و تجمع در یک سوم دفاعی و همچنین کشتن وقت‌های مفید مسابقه به شیوه‌های مختلف. باید گفت این نوع بازی نه تنها برازنده فوتبال پر استعداد ایران نیست، بلکه به نوعی توهین به شعور طرفداران فوتبال است. حال باید از خود پرسید حضور چنین مربیانی با این تفکرات تاریخ انقضا گذشته بر روی نیمکت تیم‌های لیگ برتری قرار است چه چیزی را به فوتبال ما اضافه کند؟

این شیوه بازی و نتیجه گیری به هر قیمتی را کمتر جایی از دنیا می‌شود دید. شاید در سالهای دور تیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس به این نوع بازی شهرت داشتند اما آن‌ها هم شعور فوتبالی خود را ارتقاء داده و با جذب مربیان خارجی به دانش فوتبالی خود افزوده‌اند و به همین دلیل است که طی سالهای اخیر پیشرفت محسوسی داشته‌اند. اما به نظر می‌رسد ما نه تنها پیشرفتی نداشته‌ایم بلکه فقط درجا زده و حتی در حال پسرفت هستیم. و اگر حضور مربی با تجربه‌ای مثل کیروش در تیم ملی ما نبود شاید فوتبال ملی ما بد‌ترین روزهای خود را در حال تجربه بود. بیخود نیست که او لیگ داخلی ما را قبول ندارد یا ستارگان فوتبال ما اصرار دارند که به هر قیمتی شده عطای این لیگ را به لقایش ببخشند و بروند.

به جرات می‌شود گفت که این شیوه بازی نه تنها فوتبال نیست بلکه باید گفت ضد فوتبال است و بعید است هیچ یک از هواداران فوتبال نتیجه بازی را به هر قیمتی ترجیح دهند. به طور مثال همین تیم برانکو که در سه فصل پیش در انتهای جدول حضور داشت به دلیل بازی زیبا مورد حمایت هواداران تیمش قرار گرفت و به نتیجه رسید. یا تیم فوتبال استقلال وقتی در داربی نیم فصل اول بازی را به پرسپولیس واگذار کرد به شدت از سوی طرفداران خود تشویق شد. همانطور که در فوتبال اروپا  کمتر شاهد چنین اتفاقاتی هستیم مگر به صورت موردی. امکان ندارد تیم پایین جدولی فقط به نیت دفاع و دلبستن به اتفاقات به زمین بیاید و تمام بازیکنانش را در محوطه جریمه خود خالی کند. به طور مثال تیم رئال سوسیداد که در رتبه پانزدهم جدول قرار دارد دو هفته پیش به مصاف بارسلونا رفت و نتیجه را با نتیجه چهار بر دو واگذار کرد اما یک مغلوب سربلند بود که همه به تحسین آن‌ها پرداختند. درحالیکه همه انتظار یک بازی راحت برای بارسلون داشتند اما این تیم تا دقیقه چهل با دو گل از حریف ته جدولی خود عقب افتاد و بار‌ها دروازه‌اش تهدید شد.

سبک فوتبال دفاع-ضد حمله در سالهای اخیر به نوعی ملهم از تیم اتلتیکو مادرید و سیمونه است اما چه کسی می‌تواند بگوید تیم سیمونه بی‌برنامه و تنها به قصد دفاع وارد زمین می‌شود؟ هرچند تیم سیمونه با تراکم زیادی در یک سوم دفاعی خود ظاهر می‌شود اما آن‌ها برنامه زیادی برای انتقال توپ از دفاع به حمله یا بازیسازی‌های با سرعت بالا دارند و با همین شیوه خطرات زیادی را در هربازی بر روی دروازه حریفان ایجاد می‌کنند. اما متاسفانه این امر بر مربیان لیگ ما مشتبه شده است که هر گردی گردو است و می‌توانند نود دقیقه دفاع کنند و دل به عصبی کردن بازیکنان حریف و تماشاچی و اتفاقات فوتبال ببندند. گسترش فوتبال از این بازی یک امتیاز گرفت اما اگر حتی می‌باخت هم در میانه جدول چندان متضرر نمی‌شد. و حتی اگر می‌برد قطعن پیروزی سربلند نبود. هرچند این مسئله فارغ از نمایش ضعیف بازیکنان پرسپولیس و شاید به بن بست رسیدن تاکتیکی برانکو در بازی‌های این چنینی است و جای توجیه ندارد. اما باید ترسید از مسیری که فوتبال ما در پیش گرفته است و روز به روز از صلابت، زیبایی آن کم و از فلسفه و ذاتش کم دور می‌شود.

محمد غلامی پور

۴۶ ۲۷  
آی اسپورت
2018-01-18 21:34:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۷ نظر
پیمان
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۱:۵۲
خجالت آور تحلیل تو هستش. خاک بر سرت که مساوی کردی و سوختی...
ali
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۳۵
یعنی چرت ترین نظر این هست که از بازی دفاعی انتقاد میکنن! نه فقط جلو پرسپولیس همون جلو استقلال یا هر تیم دیگه ای، هر تیمی یه برنامه و حساب کتابی داره واسه بازی کردن،اونی موفق میشه که بتونه برنامه خودش رو پیاده کنه و اساسا فوتبال یعنی همین.
پس کار کیروش تو تیم ملی هم خجال اوره!
یا کلا سالهاست سبک فوتبال ایتالیا برای تمام قهرمانی های ملی و باشگاهیش خجالت اوره!
خجالت اور اینه که قلم و صدای رسانه ها دست هر کسی هست بجز متخصصینش!
حمیدرضا
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۰۰:۲۷
تیم ملی هم دقیقا اینطوری بازی میکنه دیگه! یک فوتبال دفاعی کسالت آور که متاسفانه کل فوتبال ما رو گرفتار کرده!
یک لنگی سابق
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۰۳
اخه لنگی .. پرسپولیس دو سال قبل و پارسال خوب بازی می کرد.. اما امسال تو کدوم بازی جذاب بازی کرده... ؟ از 5 تا بازی بعدش نهایتا 4 امتیاز می گیره و اونوقت به جای گیر دادن به تیم های حریف باید به برانکو گیر بدبد.. تو این 3 هفته پرسپولیس رو کاغذ ساده ترین بازیهای فصلش بوده.. وقتی کل تاکتیک شده پرتاب اوت ماهینی و وحید امیری ، دیگه بقیه بازیها تکلیفش روشنه..
احمد
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۱۶
بخور ش تا سوزشت خوب شه .
نه اینکه شما تیکی تا کا بازی میکنید.
خوبه حالا هر بازی 6 تا توپ به تیرتون میخوره.
علی
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۲۴
به کسی که تیمش صدر جدوله گیر نمیدن احمق.
یعنی اینقدر سخته فهمش؟؟؟؟؟
نیما
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۴۲
شیافت ضد درد دوای دردت هست مفلوک.
کامران
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۴۴
شما لازم نیست درباره ی تیم ما نظر بدی.
اگه دلت میخواد فحش بخوری بحثش جداست.
فرهاد
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۵۰
هر وقت گفتن جسد .
خودت رو بنداز وسط.
خریبین لالالالا
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۰۰:۴۱
همان طور که نمیشه به یه الاغ یه چیز رو فهموند.نمیشه به یه لنگی هم فهموند.نتیجه اخلاقی .اگه گفتید
۹
اشکان
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۰۱:۰۵
خنگ نباش برو تیمت رو درست کن بعد بیا راجع به بهترین تیم ایران نظر بده
۹
کمی انصاف
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۰۶
این دقیقا تنها دستاورد فوتبال ایران از جناب کیروش هست،حالا تیم ملی یکم سطخ بالاتر این بازی دفاعیو انجام میده و همه وقتی جلو ارژانتین این سبک بازی دیدین به به چه چه کردین و باخت جلو بوسنی ندیدین،از اون بازی هم بگذریم(چون یک عده میان میگن جلو اون تیم ک نمیشه باز بازی کرد و دقیقا همین نظر رو هم مربیای لیگ نسبت ب پرسپولیس دارن چون هر تیمی اومد فوتبال بازی کرد سه چهارتا خورد) تیم کیروش تو ازادی جلو قطر و کره و .. باقی تیم ها هم همین سبک داشت ولی بخاطر داشتن بازیکن سطح بالاتر و خلاق تو ضد حملات موثرتر بود،بجای ایراد گرفتن از مربیای لیگ بیاین یک خط برای کیروش بنویسین
من بشخصه یادم نمیاد یک بازی خوب از جهانبخش تو تیم ملی ولی تو باشگاهی ببینین چ مفید بازی میکنه،این سبک بازی تو جام جهانی باعث میشه استعداد کسی دیده نشه و مثل چهارسال قبل لژیونرامونم باید برن قطر
نیما
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۰۶
پس چه جوری به گل رسیدن اگه فقط دفاع محض و بدون برنامه بوده؟؟ :|
داریوش
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۰۶
اینا به بحرین گفتن: زکی
محمد
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۰۷
بیشترش تقصیر رسانه ها هستش باید قبول کرد اکثر رسانه های ایران زرد هم نیستند و آبکی هستند

تو همین سایت یه روز میزنند سیامک لعنتی یه روز میزنند بهترین و فلان و بیسار

یا سایت نود که مثلا خودش رو تحلیلی میدونه و بهترین میدونه و پرچم دار فوتبال نوین ایران

تیتر زده که آقا فیروز با برانکو فلان کرده و حماسه سرایی میکنه

در حالی که نمیفهمه یا نمیخواد بفهمه که این بازی دقیقا فرق بین مربی معمولی خارجی با مربی تاپ ایرانی هستش

یکی با تاکتیک و سبک و حوصله یکی با اتوبوس و خودت رو بنداز زمین و یه جوری بازی رو در بیار یه امتیاز هم یه امتیازه

در حالی که اگر همه رسانه ها متفق القول این نوع بازی رو تقبیح کنند کم کم مربی ها ولش میکنند و رو میارند به بازی زیبا و تماشاگر پسند
ناصر
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۰۲:۵۸
در تفاوت سطح برانکو و کریمی شکی نیست ... ولی توقع ندارید که مثلا کریمی تو تیمی که دو ماه تحویل گرفته کاری رو انجام بده که برانکو تو دو سال با پرسپولیس کرد ... یا کلا نکنه توقعتون این‌بود که مثلا پرسپولیس بچسبه تو دفاع و گسترش حمله کنه؟؟
۱
ارازل پارسی
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۱۴
تو نمیخواد نگران باشی تو فوتبال فقط نتیجه مهمه انتظار داری تیم های مهمان بیان حمله کنند فضا بدن پرسپولیس بیاد گلزنی کنه بعد بگیم به به عجب فوتبالی .نه عزیز دفاع هم بخشی از فوتباله که امروز گسترش به خوبی اجرا کرد.پرسپولیس باید بره دنبال تاکتیکی برای نفوذ به این سبک بازی نه اینکه انتظار داشته باشه حریف فضا بده بهش .فراموش نکن یونان با این سبک قهرمان اروپا شد. هر کسی شده کارشناس....
محسن
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۴۲
بعضی از مطالب درسته اما خنده دار اونجاست که از کیروش با همین سبک دفاعی و همین سبک بازی تعریف کردین در صورتی که ایشون براش فرق نداره با سوریه بازی کنه یا آرژانتین یک سبک بازی در دستور کار تیمش قرار داده و اونم دفاع تو نیمه ی خودی و گل زدن از روی ضربات آزاد و اتفاقات بازیاست کافیه گل های تیم ملی تو مقدماتی جام جهانی رو ببینید.لا اقل اگه دنبال ضد حمله بودیم با هدف و با برنامه مثل لستر یا اتلتیکو و... باشیم نه فقط با اما و اگر
فرهاد
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۰۵
مسخره تر از این مطلب کجا دیدین . از یک طرف سبک بازی رو انتقاد میکنه که انتقاد هم داره و زخمش رو به پرسپولیس و برانکو هم میزنه که در مقابل این سبک کاری نمیتونه بکنه . دیشب بارسلون هم گرفتار این سبک دفاع اتوبوسی شد و آخرش باخت با یک حمله . ایا مربی بارسلون هم ضعیف بود ؟ دودوزه بازی در نیاریم . سبک بازی اتوبوسی دفاع کردن آشغاله. و تیم مقابل هر چقدر برنامه داشته باشه و یا حمله کنه ، میشه با یک اتفاق بازنده بشه و دیگه تقصیر مربی و یا حتی بازیکن نیست .
یاسر
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۲:۵۷
نویسنده این متن معلومه عاشق جناب کیروشه . این سیستم کثیف دفاع اتوبوسی رو کیروش وارد فوتبال ایران کرد. همین بازی ای که گسترش جلوی پرسپولیس بازی کرد رو چند ساله داریم از تیم ملی می بینیم .
اگه کسی سطح فوتبال ایران رو بالا برده اون برانکو هست نه مربی محبوب شما .
ناشناس
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۰۳
این رو میگی چون تیم محبوبت به سختی یا می‌بره یا تساوی می کنه در ضمن برانکو اگه مربی بود مثل شفر تیم های حریف که اتوبوسی دفاع می کنن را راحت شکست می داد ولی نمی تونن چون سیستم شانسی دارن و بازی تک نفره شاهدیم دفعه ی قبل امیری علیپور این دفعه سیامک قبلاً طارمی دو سه هفته محسن در ضمن وقتی هم تیم حریف باز بازی می کنه هم همین اتفاق میفته تنها تفاوتش اینه که حتی مسی بین چهار بازیکن به راحتی نمی تونه گل بزنه و تو فضای باز همه میتونن خیلی بهتر از بسته بازی کنن وگرنه شما ببین اگه الان علیپور قبلاً طارمی نبودن پرسپولیس هیچ بود
۸ ۲
مجیدپرسپولیسی
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۵۲
خدا وکیلی کف کردم با این کامنتت ... اگه حریفهای ما هم ایرانجوان بوشهر و صنعت نفت خسته بود فرمایش شما درست بود . برو فعلا چهار بازی مساوی کردید . هر وقت یه تیم صدر جدولی رو بردید بیایید کری بخونید
۳
هواداردوآتیشه
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۱۸
مثل شفر خخخخخخخخخخخ
۲
یوسف
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۲۸
اگه همچین مربیایی بدن تقصیر هم صنفای شماست که نقش دلال رو دارن و مربی اینور اونور میکنن! مربی خارجی اومده تو لیگ و قریب به ۱۴ سال هست که تیم عوض میکنه بدون اینکه دستاوردی برای فوتبال ایران داشته باشه! مربی ایرانی که سهله!
۳
مهدی
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۰۱:۱۳
یه نویسنده بیسواد که کل هدفش دستمال کشیدن برای کیروشه، بازی تیم کیروش جزء مفتضح ترین بازیهای ممکن هست، یه دفاع اتوبوسی و ضد حمله و ضربه های ایستگاهی، از امارات و قطر گرفته دفاعی بازی میکنیم تا آرژانتین. خوب معلومه چون کل بازیکنای ایران در اختیارش هستن بازیکنای با کیفیت تری برای ارائه این تاکتیک داره. خود کیروش این سیستم دفاع اتوبوسی مضخرف رو وارد فوتبال ایران کرد
۹
مهدی
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۰۲:۰۶
مطلبو باید عوض کنید لنگ قشنگ بازی نمی کنه ببینید بازی امروز داور چجوری به دادش رسید.چند بازی اینطوری امتیاز گرفتن به نظر من فقط با مافیاگری مگر قهرمان بشه.
میثم
جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶، ۰۸:۵۲
اول از همه چقدر خوب مشخص کردین که پرسپولیسی هستین...
دوم به بازی خوب جام نمیدن . میگن یونان سال ۲۰۰۴ قهرمان اروپاشد.
تیم دنیزلی خوب بازی میکرد اما جام نداشت تیم قطبی هم شکلی قهرمان کرد.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر