فهرست
خاکباز
خاکباز

خاکباز

آی‌اسپورت- پدرو آلمودوار در مصاحبه ای گفته بود: سینما زندگی من شده، منظورم یک جهان موازی نیست ،منظورم خود زندگی ام است.این عقیده وجود دارد که وقایع روزمره بسیار ساده هستند اما من با همین سادگی ها فیلم می‌سازم.

سال 1986 وقتی که آلمودوار فیلم ماتادور را می ساخت به موازات آن یک ورزشکار بزرگ در اسپانیا به‌دنیا آمد. رافائل نادال تنیسور بزرگ تاریخ که تنیس هم برای او خود زندگی است. رافا بیش از اینکه زندگی کرده باشد تنیس بازی کرده است و امروز نادال از همین اتفاقات ساده زندگی،تاریخ را از آن خود کرد،تاریخ را نوشت و برای همیشه و تا ابد ماندگار شد. ماتادور وقتی مثل همیشه روی زمین دراز کشید که تاج پادشاهیش را دوباره پس گرفت.مثل همیشه پس از ضربه آخر منجر به قهرمانی روی زمین خاک رس که متعلق به آنست دراز کشید ،دستها را به آسمان برد و فریاد کشید و اشک ریخت اما اینبار قصه ها فرق می کرد ،چون تاریخ را برای خودش نوشت.

رافا تاریخ ساز شده، تنها ورزشکاری که توانسته در یک سری مسابقات تاپ الیت ورزشی 10 جام قهرمانی را مال خود کند. سلطان خاک رس حالا علاوه بر جام قهرمانی به رسم مسابقات رولان گاروس،کاپ لادسیما را برای همیشه به خانه خود برد. لحظه ای بی همتا و بی شبیه در تاریخ ورزش جایی که همه تاریخ تنیس برایش تعظیم کرد و همه عکسا برای ثبت در تالار مشاهیر ورزش از او گرفته شد جایی که من برایش نوشتم:رویاها به حقیقت پیوست،او لادسیماست، لادسیما تا ابد برای اوست.

رافا خود سینمای آلمودوار است،میزانسن های شلوغ ولی در عین حال پر از وسواس و دقیق ،رنگ پردازیهای شدید، عمیق و پررنگ. موسیقی فولکوریک اسپنیش و رقص اعجاب آور فلامنگو و ظرافت حیرت انگیز سالسا، وسواس جنون آمیز شخصیت‌ها (مهم ترین خصلت رافا وسواسی بودن بیش از حد و دقیق بودن است)،پرسوناژهایی پایبند ،وفادار و بسیار تاثیربرانگیز،تکیه فراوان به عشق و پر از اکت های پررمز وراز.تمام ویژگی هایی که در شخصیت بی تکرار رافا موج می زند.

نادال بازیکنی از جنس خاک است، فروتن، مصمم و با اراده ای آهنین، خوش استایل، با چهره ای معصوم که از فرط شادی بغضی داشت که هنگام دریافت جام قهرمانی هیچ گاه نتوانست آن را کنترل کند. رافا با اراده ای مافوق تصور امروز تاریخ را برای خودش کرد، کاری که هیچ ماتادوری در زمین گاوبازی با حرکات متهورانه و جسورانه  نتوانسته بود انجام دهد. او در این فینال تنیسی از خودش اراده داد که هیچ گاه در دوران بازی های همیشه خوبش انجام نداده بود .مافوق تصور و ادراک ،آنچنان به توپ ضربه میزد وراکتش را در هوا به حرکت در می آورد که گویا آخرین باری است که به روی خاک رس ظاهر می شود.

رقص پاهای عضلانی و جنب و جوش نادال برای تاریخ سازی عین رقاص فلامنگویی بود که انرژی و زیباییش را از پای کوبیدن به روی سن بدست می آورد.زیبایی اغراق آمیزی که با حرکات تند ،قدرتمند و بعضا خشن ،تمام فرهنگ ماتادورهای اسپنیش را در خود جای داده بود.

رافائل نادال -پادشاه کولی ها –امروز پادشاه خاک رس و پادشاه تنیس است. قهرمان فروتن اسطوره ای همه کودکان دنیا که با دیدن چهره مهربان و جذابش می توانند راه و رسم زندگی ساده و درست  قهرمانی را تا رسیدن به قله های افتخار یاد بگیرند و شاید روزی دوباره بتوانند آن را تکرار کنند و تاریخ را برای خودشان بنویسند و در آن روز شاید از رافا این جمله را بپرسند که: تو پادشاه همه کولی های جهان بودی یا کولی‌ترین پادشاه جهان؟

۱۴ ۳  
آی اسپورت
2017-06-12 12:45:00
نظر دهید

۳ نظر
هومن جعفری
دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۵۱
بسیار زیبا. مطلب تحسین برانگیزی بود. افرین
۳
سعید متین پور
دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۴۱
مرسی علیرضا جان، از این مطلب فوالعاده لذت بردم
۳
محمد
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶، ۰۲:۰۸
قربان ممنون از شما عالی و ممنون که به تنیس میپردازین
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر