فهرست
۵ اشتباه بزرگ داوری علیه ایران؛ جای خالی VAR
۵ اشتباه بزرگ داوری علیه ایران؛ جای خالی VAR

۵ اشتباه بزرگ داوری علیه ایران؛ جای خالی VAR

آی اسپورت – کمتر تیمی در دنیا به اندازه ایران در جام جهانی، از نبود VAR در تمام ادوار حضورش ضرر کرده است. ۵ اشتباه فاحش از داوران جام جهانی، تلخ‌ترین فریم‌های ایران از این مسابقات هستند. فریم‌هایی که اگر VAR وجود داشت شاید شکل نمی‌گرفتند و تبدیل به خاطرات شیرین ایران از جام جهانی می‌شدند. مهربانی داوران با تیم‌های بزرگ جام، باعث شد ایران سال ۲۰۰۶ آخرین شانس‌هایش برای مبارزه با پرتغال را از دست بدهد و سال ۲۰۱۴، به جای پیروزی از آرژانتین شکست بخورد.

امشب ایران در آخرین مسابقه دور گروهی، روبروی پرتغال قرار می‌گیرد و می‌تواند با پیروزی در این مسابقه صعود کند. هنوز در این جام بر خلاف هر ۴ جام جهانی قبلی، صحنه‌ای از اشتباهات داوری علیه ایران شکل نگرفته و با بودن VAR، می‌توان امیدوار بود زحمات تیم ملی با اشتباه داوران به باد نرود.

مردود شدن گل سعید عزت اللهی که به اشتباه تصور می‌شد توسط VAR بوده، باعث دلگیری بخشی از مردم از تکنولوژی جدید فیفا شده است. مرور ۵ صحنه‌ای که در جام‌های جهانی قبل با اشتباه داور به ضرر ایران تمام شد و کمک داور ویدئویی‌ می‌توانست جلوی آن را بگیرد، نشان می‌دهد این تکنولوژی چقدر به نفع تیم‌هایی با شهرت کمتر مثل ایران خواهد بود و شاید، همین امشب منجی تیم ملی باشد.

جام جهانی ۱۹۷۸؛ بازی با هلند

گل اول هلند، از روی نقطه پنالتی زده شد و به نظر درست می‌رسید. با این حال گل سوم آن‌ها که ایران را کاملا ناامید کرد، با اشتباه داور بدست آمد. خطای بازیکنان ایران، پشت محوطه جریمه انجام شد اما آرچندیا فریب مهاجم هلند را خورد و آن را پنالتی گرفت.

جام جهانی ۱۹۷۸؛‌ بازی با پرو

بازی حساسی که می‌توانست حکم صعود ایران را امضا کند، با یک اشتباه بزرگ داور به نفع پرو جلو رفت. پرو با یک گل جلو بود و ایران برای گل مساوی تلاش می‌کرد اما یک پنالتی عجیب برای حریف، تیم ملی را کاملا ناامید کرد. یارگوز آن مسابقه یک پنالتی دیگر هم به نفع پرو گرفت که این یکی درست بود.

جام جهانی ۱۹۹۸؛ بازی با آمریکا

مسابقه قرن بین ایران و آمریکا، از همان دقایق ابتدایی می‌توانست برای تیم ملی راحت باشد. خداداد عزیزی با خطای کیسی کلر متوقف شد و ارس مه‌یر داور مسابقه باید یک پنالتی اخراج به نفع ایران می‌گرفت. تصمیمی که بخاطر مصلحت اندیشی مه‌یر گرفته نشد اما در نهایت، ایران توانست آمریکای یازده نفره را هم شکست دهد.

جام جهانی ۲۰۰۶؛ بازی با پرتغال

پرتغال با تک گل دکو جلو بود اما ایران، موقعیت‌های خوبی برای بازگشت داشت که مهمترین آن‌ها توسط رسول خطیبی از دست رفت. دقیقه ۸۰ لوئیز فیگو در محوطه جریمه ایران و روی تکل یحیی گل‌محمدی، دایو زد و داور به اشتباه آن را پنالتی گرفت. اشتباه پولات، پایان آرزوهای ایران در جام جهانی بود.

جام جهانی ۲۰۱۴؛ بازی با آرژانتین

مهمترین اشتباه داوری علیه ایران در جام‌های جهانی، مقابل آرژانتین بود. تیم ملی با یک نمایش عالی، توانسته بود آرژانتین را کنترل کند و ضد حملات خوبی هم داشت. بهترین موقعیت ایران، فرار دژاگه بود که با خطای زاپالتا متوقف شد اما مازیچ، این صحنه را نادیده گرفت. ایران فرصت برد را از دست داد و با گل مسی در ثانیه‌های پایانی، شکست خورد.

 

90tv

۴ ۶  
آی اسپورت
2018-06-25 14:19:00
نظر دهید

۶ نظر
مهدی
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۳۱
کمتر چرت بگید، تو بازی جلوی آرژانتین هیچ خطای پنالتی رخ نداد و بازیکن حریف اول توپ رو زد، برید ببینید بهترین داور آسیا یعنی فغانی راجع به اون صحنه چی گفته بعد تز بدید. یه مشت متوهم
۹
مهدی
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۵۶
فقط یه فرومایه و بدبخت مفلوک و وطن فروش می تونه پنالتی واضح تیم ملی رو نبینه برای اینکه کینه جویی از سر مربی تیم ملی باعث کوری چشمش شده. خائن نباشیم.
۵
احمد
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۱۸
این اشتباهاتی ک شما گفتید رو نتیجه کلی بازی هیچ تاثیری نداشته پس لطفا کمتر چرت بنویسید
۴
serezo
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۴۳
میشیمورا هم 2014 در بازی مقدماتی توپی که دومتر از خط دروازه گذشته بود رو گل نگرفت تا همون نتیجه باعث صعود ایران و نرسیدن ازبک به جام جهانی بشه تا شماها بعد بتونید برای یک باخت به خیابون ها بریزید و بر طبل بی عاری بکوبین
۱
s
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۲
اینم بگید که تو بازی استرالیا بازی یک طرفه که اصلا حق ایران نبود صعود کنه با گل افساید صعود کردیم اگه اوم افساید رو گرفته بود نه اون جشن و هیاهو بود نه جام ۹۸
۱ ۱
سامان
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۳۶
اره والا با با گل افساید بعد از ۲۰ سال رفتیم جام جهانی جالبه که تو فوتبال هم همیشه توهم دایی جان ناپلؤنی داریم که همه دنیا میخوان علیه ما کارشکنی کنن مثل چیزای دیگخ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر