فهرست
طرفداری افراطی در ایران؛ هواداری یا تمسخر؟
طرفداری افراطی در ایران؛ هواداری یا تمسخر؟

طرفداری افراطی در ایران؛ هواداری یا تمسخر؟

آی اسپورت - در یکی از پربیننده‌ترین ویدئوهای لایو اینستاگرام در روزهای اخیر، دختری با پیراهن آبی استقلال مشغول تراشیدن موهایش با ماشین است. اگر آن پیراهن آبی نبود احتمالا این ویدئو این قدر دیده نمی‌شد. اما ماجرا چیست؟ این دختر یک استقلالی «متعصب» است که قبل از بازی پرسپولیس و السد با اطمینان از اینکه پرسپولیس در قطر بازنده خواهد بود شرط کرد که اگر  پرسپولیس السد را ببرد در لایو اینستاگرام موهایش را می‌زند. اما پرسپولیس در یک بازی نفس‌گیر السد را شکست داد و دختر که در رودربایستی فالوئرهایش مانده بود در اقدامی احساسی با ماشین قسمتی از جلوی موهایش را از ته زد! او البته در صحبت‌هایش با غرور و افتخار خطاب به مخاطبانش گفت که هیچ وقت با یک «استقلالی دوستاره» کل‌کل نکنید!‌ واکنش‌ها به این اتفاق متفاوت بود. عده‌ای این کار او را نپسندیدند و آن را اقدامی احساسی و افراطی دانستند. عده‌ای هم دختر را ستایش کردند و به او تبریک گفتند. حالا این سوال پیش می‌آید که اسم این کار دقیقا چیست؟ آیا در تعریف «هواداری» می‌گنجد؟ اصلا هواداری یعنی چه؟ شاید هیچکس نداند چه اتفاقی افتاده که طرفدار یک تیم شده است. به جز آن‌ها که طرفدار تیم شهرشان هستند برای بقیه این یک اتفاق «در لحظه» و «ناخودآگاه» بوده است. این گریزناپذیر است که علاقمند به فوتبال باشی و به تیمی علاقه پیدا نکنی. اما این اتفاق چطور می‌افتد؟ قطعا این طور نیست که یک نفر به خاطر «زیبایی پیراهن» عاشق یک تیم شده باشد. یا مثلا به خاطر زیبایی و خوش‌چهره بودن یک بازیکن! برای خیلی‌ها این یک حس ناگهانی بوده که احتمالا بدون هیچ دلیل خاصی افتاده است. شاید به طور تصادفی یک لحظه خاص و ماندگار از بازی یک تیم را دیده باشیم و همانجا حس علاقه به آن تیم در وجودمان جرقه زده باشد. برای خیلی‌ها هم محیط خانه و علاقه بزرگ‌ترهای خانواده تاثیرگذار بوده.

فاجعه‌ای به نام کانال‌های هواداری

در سال‌های اخیر و بعد از رشد و توسعه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، «هواداری» ابعاد تازه‌تری پیدا کرده که البته بیشتر این ابعاد ناخوشایند است. این مساله ارتباط مستقیمی هم با سن و سال دارد. طبیعتا بیشتر کاربران فضای مجازی از جوانان و نوجوان کم سن و سالی هستند که خیلی راحت تحت تاثیر اتفاقات قرار می‌گیرند. همه تائید می‌کنیم که در بین هواداران قدیمی‌تر و مسن‌تر چنین فضایی واقعا کم‌تر دیده می‌شود. جوان‌ترها به اقتضای سن‌شان از اخبار و تحلیل‌های هیجانی و آنی استقبال می‌کنند. راحت‌تر هستند که مبادی آداب نباشند و به این تصور که در میان جمعی از هم‌سن و سال‌های‌شان هستند ضرورتی هم برای مبادی آداب بودن نمی‌ینند. کانال‌های هواداری برای افزایش و یا حفظ تعداد اعضای‌شان دست به هر کاری می‌زنند. این رویه باعث شده اخبار و تحلیل‌های کانال‌های هواداری بیشتر از آنکه به سمت حمایت از تیم خودی برود، معطوف به حاشیه‌سازی برای تیم رقیب و تمسخر تیم و هواداران رقیب شود. اوضاع وقتی بدتر می‌شود که ادبیات هواداری این کانال‌ها از حوزه ورزشی و هواداری خارج می‌شود و به سمت توهین‌‌های قومیتی، القاب ناشایست و شعارهای رکیک می‌رود. تاثیر این کانال‌ها متاسفانه فراتر از چیزی است که تصور می‌شود. الان نگاه به تیم و هواداران تیم رقیب به سمتی پیش رفته که می‌شود رگه‌های نژادپرستی و توهین‌های خانوادگی را به وفور در کانال‌ها دید. نتیجه این شده که برخی از هواداران سرخابی‌ها و بقیه تیم‌هایی که پرطرفدار هستند واقعا دوست ندارند سر به تن تیم رقیب و هواداران‌شان باشد! این رفتارها دقیقا شبیه رفتار آن دسته از هوادارهایی است که در اروپا به آن‌ها هولیگان می‌گویند. خطرناک، پر از کینه و جالب این که اغلب‌شان هم دلیل وجود این احساسات را نمی‌دانند. حتما تصدیق می‌دانید که در اروپا هم این دسته از هواداران هم اصلا محبوب نیستند وخیلی‌ها رغبتی به پیوستن به جمع‌شان ندارند. کار به جایی رسیده که برخی از هواداران دو تیم ریشه‌های تیم رقیب را زیر سوال می‌برند. آن یکی، تیم رقیب را متهم به حکومتی بودن می‌کند و این یکی موسس باشگاه را رقیب را یک آدم فاسد و بی ریشه می‌داند. حالا این‌ها چه کمکی به اوضاع امروز تیم محبوب‌شان می‌کند مشخص نیست.

اصلا به ما نمی‌خورید!‌

به نظر می‌رسد اغلب این رفتارها ریشه در ناکامی تیم خودی دارد. مثلا یک تیم مدتی است خوب نتیجه نمی‌گیرد. بنابراین مدیران کانال‌ها به جای انتقاد از تیم خودی (که اتفاقا بخشی از وظیفه هواداری است) رو به تخریب تیم حریف می‌آورند. تیم رقیب را تضعیف می‌کنند و از ناکامی تیم رقیب خوشحال می‌شوند. در این مدل هواداری، حس خوشحالی و رضایت از ضعف و شکست خوردن تیم رقیب، دائما ترویج و تقویت می‌شود. اما واقعا چقدر لذت‌بخش است که یک تیم بدون داشتن یک رقیب جدی قهرمان شود؟ نمونه خیلی نزدیک و قابل لمس، همین لیگ شانزدهم و هفدهم خودمان بود. قهرمانی پرسپولیس از مدت‌ها قبل مشخص بود و در روزهای پایانی هیچ هیجانی در بازی‌های لیگ وجود نداشت. برای هواداران پرسپولیس احتمالا نایب قهرمانی در لیگ پانزدهم هیجان بیشتری داشت و البته که اگر آن روز پرسپولیس قهرمان می‌شد بسیار خاطره‌انگیزتر و ماندگارتر بود. همین الان یوونتوس در سری A و بایرن مونیخ در بوندس لیگا چند سال متوالیست که بدون یک رقیب جدی قهرمان می‌شوند. اما حقیقتا این طور قهرمانی‌ها لطف چندانی ندارد. در لالیگا هم به رغم حضور 3 مدعی مثل بارسلونا، رئال مادرید و اتلتیکو مادرید از سطح پایین بودن رقابت‌ها انتقاد می‌شود. تازه در لالیگا گاهی تیم‌هایی مثل سویا، والنسیا و اتلتیک بیلبائو موی دماغ مدعیان همیشگی می‌شوند. در هواداری افراطی، گاه کار به انکار رقیب هم می‌کشد. مثلا طرفداران تیم A اصولا تیم B را رقیب خودشان نمی‌دانند و از تکرار این جمله احساس رضایت می‌کنند. جالب اینجاست که این رویه فقط در ایران به چشم می‌خورد. از جنگ بارسلونا و رئال مادرید که بزرگ‌تر نداریم!‌ داریم؟ اما هرگز نشنیده‌‌ایم که طرفداران این دو تیم، ماهیت تیم رقیب را به طور کلی زیر سوال ببرند. این در حالیست که این دو تیم تاریخ و سابقه‌ای بالای یکصد سال دارند. تیم‌های بزرگ و پرطرفدار ما هنوز فاصله زیادی تا صد سالگی دارند. اما هواداران متعصب دو تیم در این مورد هم ملاحظه‌ای ندارند. نکته این است که اصولا در چنین رقابتی، بودن و قدرتمند بودن رقیب باعث اعتبار و ارزشمند بودن دیگری می‌شود. به زبان ساده، اعتبار و بزرگی استقلال و پرسپولیس در مقابل تیم رقیب است که معنا پیدا می‌کند. واقعا اگر استقلال نبود پرسپولیس امروز به این جایگاه می‌رسید؟ و برعکس اگر پرسپولیس نبود استقلال اعتبار امروزش را داشت.

آرزوی موفقیت رقیب یعنی خیانت؟

اتفاقی که چند روز پیش و قبل از بازی پرسپولیس و السد افتاد هم از این زاویه قابل بررسی است. مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش در صفحه شخصی‌اش خبر داد که تعدادی از بازیکنان استقلال قبل از بازی پرسپولیس و السد با بازیکنان پرسپولیس تماس گرفته‌اند و برای آن‌ها آرزوی موفقیت کرده‌اند. این خبر در رسانه‌ها با واکنش خوبی شد. اما در کانال‌های هواداری استقلال به شدت مورد نقد واقع شد. منتقدان معتقد بودند کسانی که در بازی‌های آسیایی سال گذشته، شکست 6 گله استقلال مقابل العین را به سخره گرفته‌اند و برایش بنر ساخته‌اند سزاوار آرزوی موفقیت نیستند. برخی حتی از این هم فراتر رفتند و به کسانی که این کار را کرده بودند لقب خائن دادند. هرچند سید مهدی رحمتی چند روز بعد توضیح داد که اصولا چنین اتفاقی نیفتاده است. شاید در نگاه اول بشود به این دسته از هواداران حق داد. اما واقعیت این است که این داستان هیچ ارتباطی با آن ماجرای بنر تحقیرکننده نداشت. آن بنر کار هواداران پرسپولیس بود نه بازیکنان این تیم. اما این آرزوی موفقیت، چیزی بود که بین بازیکنان دو تیم اتفاق افتاد. چیزی که شاید خیلی از هواداران دو تیم ندانند این است که بازیکنان دو تیم رقیب، رابطه خیلی خوبی با هم دارند. بعضا مشاهده شده که حتی بهترین دوست یک بازیکن، بازیکنی از تیم رقیب است. همین الان کاری که سید مهدی رحمتی برای زنده نگه داشتن یاد مرحوم هادی نوروزی می‌کند کمتر از هم‌تیمی‌های آن مرحوم نیست. رقابتی هم اگر بین بازیکنان دو تیم باشد فقط در زمین است. بعد از همه چیز تمام می‌شود. در عالم هواداری اما کار طرفدارهای دو تیم تازه از اینجا شروع می‌شود.

سرخابی‌ها چه کری‌هایی می‌خوانند؟

بدون شک مهم‌ترین رقابت هواداری در ایران بین دو تیم پرسپولیس و استقلال جریان دارد. رقابت بین این دو تیم قدمتی 50 ساله دارد و بازی‌های ماندگاری در تاریخ رویارویی‌های دو تیم در ذهن‌ها مانده است. به علاوه این که دو تیم همیشه مدعی سنتی رقابت‌های داخلی هم هستند. بد نیست ببینیم طرفداران دو تیم در کری‌خوانی‌های‌شان بیشتر از چه اتفاقاتی یاد می‌کنند. مهم‌ترین چیزی که استقلالی‌ها با آن برای طرفداران رقیب کری می‌خوانند دو قهرمانی آسیاست. استقلال دو بار در سال‌های 1970 و 1991 قهرمان جام باشگاه‌های آسیا شده‌ است. اما پرسپولیس چه در فرمت قبلی و چه در فرمت فعلی این تورنمنت که به نام لیگ قهرمانان آسیا برگزار می‌شود هرگز به فینال این تورنمنت هم نرسیده. مورد بعدی بردهای بیشتر استقلال در تاریخ دربی‌هاست. استقلال 26 بار فاتح دربی شده و پرسپولیس 22 بار. این اختلاف در دهه 70 و 80 خیلی بیشتر بود و پرسپولیس در سال‌های اخیر فاصله‌اش را کمتر کرده است. عدد ویژه استقلالی‌ها برای کری خواندن 4 است. این عدد دو روایت متفاوت دارد. اولین بار فرهاد مجیدی بود که در جریان بازی پرسپولیس و الغرافه وقتی از بازی اخراج شد عدد 4 را رو به هواداران پرسپولیس نشان داد! برخی می‌گویند منظور او 4 گلی بود که در دربی‌ها به پرسپولیس زد. اما واقعیت این است که یکی از گل‌های حسین کاظمی مدتی به نام او ثبت شد! برخی دیگر می‌گویند منظور او 4 برد پیاپی استقلال در دربی‌هاست. اما حتی این مورد هم تشکیک دارد. چون بین بردهای سوم و چهارم استقلال یک دربی دوستانه در جام ولایت برگزار شد که با تساوی دو تیم همراه بود. اما در هر حال این عدد به عدد محبوب هواداران آبی تبدیل شده. در طرف مقابل پرسپولیسی‌ها هم کری‌های خودشان را دارند. عدد محبوب آن‌ها 6 است. در دربی شماره 12 که سال 1352 برگزار شد پرسپولیس با نتیجه 6 بر صفر استقلال را شکست داد و عجیب‌ترین و یک‌طرفه‌ترین برد دربی را رقم زد. از آن روز تا حالا شعار معروف پرسپولیسی‌ها همیشه در ورزشگاه‌ها شنیده می‌شود. مورد بعدی بردهای حماسی‌تر پرسپولیس در دربی‌هاست. به جز آن بازی 6 گله، برد 3 بر دو با هت تریک ایمون زاید، برد 4 بر دو با مربیگری برانکو و دبل مهدی طارمی و یک پیروزی 4 بر یک در سال 1350 نتایجی است که خیلی در ذهن پرسپولیسی‌ها مانده. برای دربی معروف به ایمون زاید هم که شعار جداگانه ساخته‌اند. مورد بعدی هم تعداد بیشتر هواداران سرخپوشان پایتخت است. این مساله سال‌ها پیش خیلی بیشتر و بهتر لمس می‌شد. در دوره فترت نزدیک به یک دهه‌ای پرسپولیس گرایش به استقلال در میان نوجوان‌ها بیشتر شد. اما هنوز هم به وضوح مشخص است که پرسپولیس طرفداران بیشتری دارد. نکته آخر تعداد لژیونرهای موفق پرسپولیس در اروپا و همچنین تعداد قابل توجه پرسپولیسی‌هایی است که مرد سال فوتبال آسیا شده‌اند. این‌ها رایج‌ترین و پرطرفدارترین کری‌هایی است که از هواداران دو تیم در استادیوم‌ها و البته در فضای مجازی وجود دارند.

یونایتد – سیتی؛ ورژن انگلیسی هواداری

این که بخواهیم همه چیز بین هواداران دو تیم «گل و بلبل» باشد هم خیلی ایده‌آلیستی است. در هیچ جای جهان اوضاع اینقدر خوب نیست. اما این طور نیست که هواداران دو تیم رقیب به خون هم تشنه باشند. هرچند عده‌ای افراطی همه جا هستند همه چیز را هم می‌ریزند. اما حتی آنجا هم از این رفتارها چندان استقبال نمی‌شود. تعصب و طرفداری از یک تیم حتی تا اینجا که دوست داشته باشیم تیم رقیب‌مان در بازی‌هایش بازنده باشد هم قابل درک است. اما وقتی کار به «اهانت»، «آرزوی نیستی» و «تحقیر» می‌رسد اصلا قابل دفاع نیست. به طور مثال در کری‌هایی که بین هواداران دو تیم منچستر یونایتد و منچستر سیتی وجود دارد هیچ وقت شاهد چنین چیزهایی نیستیم. طرفداران دو تیم برای چیزهایی که دارند فخر می‌فروشند. مثلا یونایتدی‌ها به تاریخ پرافتخار و قهرمانی‌های‌شان اشاره می‌کنند. چیزی که به عقیده آن‌ها در باشگاه رقیب وجود ندارد. در مقابل طرفداران سیتی به ظهور تیم‌شان به عنوان یک مدعی در سال‌های اخیر افتخار می‌کنند. سیتی چند سالی است که با هزینه‌های فراوان و جذب مربیان و بازیکنان درجه یک به دنبال کسب افتخارات بیشتر است. این همه آن چیزی است که بین هواداران دو تیم همشهری در منچستر وجود دارد. نه بیشتر و نه کمتر.

 سازندگی

۱۳ ۲۴  
آی اسپورت
2018-10-09 15:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۴ نظر
***
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۰۲
اون هوادار کیسه حتی جَنم انجام قولش رو هم نداشت تو همون لایو اینستاگرام گریه کرد گفت نمیخواد بقیه موهاش رو بزنه چون میره دانشگاه زشت میشه! عنایت فرمودید چقدر بدذاتی و خباثت میتونه بد و دامن گیر باشه؟ حالا ده تا از همچین هوادارایی رو بذارید کنار هم؛ میشه توهین به فتحی به خاطر ارزوی موفقیتش برای پرسپولیس درحالیکه تو بازی کیسه السد گرشاسبی با فتحی تماس گرفته بود و براشون ارزوی موفقیت کرده بود.
ادوین
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۰۵
نوشته خوبی بود. شما الان به لطف بازی السد پرسپولیس نگاه نکنید جو این سایت ارومه و عده ای به مخفیگاه همیشگی پناه بردن. درست چند روز قبل از بازی های مهم پرسپولیس یه استقلالی زشت ترین و رکیک ترین توهین ها رو انجام میده با اسامی مختلف که احتمالا باید قبل از بازی پرسپولیس السد هم منتظرش بود!یه همچین ادمی بیماره و مشکلات جدی خانوادگی داره
علی
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۰۶
آقای نامدار عزیز با Background ی که شما دارید ( بعنوان یک خبرنگاری که در نوشته هاتون بی طرف نیستید) نمیخواستم این پست بلند بالای شمارو با پیش زمینه ی اینکه ممکنه بازم یکی از اون پست های متعصبانه و افراطی نوشته باشید بخونم ، اما بعد با دیدن تیر کنجکاو شدم ، و تا آخر مطلبتونو خوندم.
ابتدا با خوندن چندین سطر اول از اینکه با پیش داوری به مطلبتون نگاه کردم از خودم ناراحت شدم ، و با خودم عهد کردم زیر همین پست از شما معذرت بخوام.
اما با خوندن سطرهای بعدی متوجه شدم شما کماکان همان رویه ی قبلی خودتون رو ادامه دادید(پست های سخیف و متعصبانه در حد یک هوادار متعصب نه یک خبرنگار) ، شما به شیوه ای که حتما خودتون فکر میکنید هوشمندانه اما به نظر من کاملا مبتدیانه در میانه ی مطلب (سرخابی‌ها چه کری‌هایی می‌خوانند؟) کری های تیم رقیب رو زیر سوال بردید و در مقابل اون کری های تیم مقابل رو Bold کردید ، کاری به اصالت کری های استقلال ندارم و .از کری خوندن متنفرم. کری خوندن کار انسان های ضعیف است ، انسان هایی که در زمان حال چیزی برای عرضه ندارن ، و از گذشته ی سپری شده یا آینده ی نامعلوم مایه میزارن. فکر میکنم تنها هدف شما از نوشتن این پست بلند بالا زیر سوال بردن کری رقیب و کری خوندن زیر پوستی برای اون تیم بود . فقط همین ! البته با یک مقدار جملات اضافه که عریضه خالی نمونه .
متاسفانه یکی از مشکلات کشور ما اینه که هیچکس سرجای خودشون قرار نداره.
۵
حسن
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۱۳
من خیلی فوتبالی نیستم و از دور فوتبال رو دنبال میکنم اما وقتی شنیدم موسس استقلال خسروانی بوده ناخودآگاه به سمت پرسپولیس کشیده شدم
الهلال 6-2 پیروزی
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۳۵
این جماعت لنگی بولینگ عبدو همون اول کارشون دهه 40 از دسته 3 تهران بدون صعود با دغل بازی پریدن تو لیگ تخت جمشید خودشون رو اویزون کردن به شاهین و پیکان یک اسم یونانی (پرسپولیس) رو خودشون گذاشتن با لنگ و قطیفه میومدن استادیوم شروع می کردن به بدگویی علیه تیم مظلوم و قانون مدار تاج بخوایم به عقب برگردیم بوی تعفن همه جا رو میگیره
حسن
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
الهلال حالا چرا اینقدر سوختی. تو متن بالا گفته بود خیلی از کسایی که طرفدار یه تیمی میشن نمیدونن برای چی طرفدار اون تیم شدن. خواستم بگم من میدونم برای چی طرفدار پرسپولیس شدم. از قدیمیها و اون کسایی که فوتبال رو از قبل از انقلاب دنبال میکنن هم بپرسین همین رو بهتون میگن. خیلیها میگن چون رییس استقلال تیمسار خسروانی بوده طرفدار پرسپولیس شدن. حالا شما نمیخوای تاریخ تیمت رو بپذیری یه بحث دیگس
کاجی
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۵
کسی که خاستگاه کیسه رو بدونه عمرا بره سمتش . تیم کثیفی که همیشه در خدمت حکومت بوده و به مردم خیانت کرده. کودتای ننگین 28 مرداد و نقش پررنگ این باشگاه،موسس و هواداراش غیرقابل انکاره
محسن
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۵۰
مشکل تاجیا یا استقلالیا اینه که فکر میکنن همه مثل خودشونن. واقعا فکر کردین ما از پرسپولیس طرفداری میکنیم به خاطر اینکه تو یه بازی 6 تا گل بهتون زدیم یا ایمون زائد 3 تا گل زده. مشکل ما با شما اعتقادیه. بنیانگزار تاج در بزرگترین خیانت تاریخ معاصر ایران نقش داشته. اگه از وضع امروزتون راضی نیستین بخش عمده ایش برمیگرده به کاری که خسروانی 70 سال پیش کرد. هرکس این قضیه رو بدونه و باز از استقلال طرفداری کنه یه مشکل اساسی داره
الهلال 6-2 پیروزی
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۳۴

کار تیم حکومتی لنگ دیگه از پول شویی های پشت پرده بدنامهایی مثل زنجانی و هدایتی که مخفیانه برای ادامه حیات لنگپولیس پول تزریق میکردن گذشته علنی مثل زالو خودشون رو وصل کردن به ارز دولتی و ابایی هم ندارن اعلام بشه مستقیم از بانک مرکزی دلار میگیرن به دلالی که فوتبال ایران رو سیرک معرفی کرد و اوکراینی ها رو به لنگ انداخت تو این شرایط زندگی مردم پول مفت بدن از دهه 60 و 70 هم که همه یادشونه بودجه وزارت صنعت و معدن رو با چه ریخت و پاشی از طریق عابدینی میریختن تو شکم اینا تا جوانان ساده رو با پول هنگفت جذب تیم مافیایی بکنن و اخرش اینا هم افاقه نکرد با لابی گسترده عابدینی از طریق فدراسیون چند تا جام بی ارزش براشون هدیه دادن، اخرش با این همه الطاف حکومتی شدن عروس اسیا و 6 تا خوردن از الهلال تیم اخر گروه استقلال ومعرفی خربین به جهان فوتبال و 5 تایی شدن جلوی قطر و اسلونی و بقیه شیرین کاریا شون در عرصه بین المللی شده افتخارشون
110
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۱
حداقل انتظار داشتیم بعد ابروریزی های مکرر کیسه با کلی بازیکن دیگه حتی رو نداشته باشین درباره اسیا حرف بزنید. سال های ساله گرون ترین تیم لیگ رو میبیندین. همین امسال شفر بدون هیچ مخفی کاری داره دلالی میکنه. الحاجی گرو رسما گفته اونقدر پیشنهاد کیسه بالا بوده که نتونسته ازش بگذره؛ 3 میلیون یورو !!! حالا نیومایر هموطن مصدوم شفر و قرارداد چندین میلیاردیش به کنار، کسی فهمید بویان کی بود و کی اومد و کی رفت؟؟؟؟ چرا کسی از شرمن و رابطه اش با کیسه حرفی نمیزنه؟
پرسپولیس 6 تا خورد؟ اونم تو 2 تا بازی کیسه که تو 36 دقیقه 6 تا العین خورد، 5 از السد! جالبه بازی های دوستانه پرسپولیس رو برای کری خوانی استفاده میکنی درحالیکه کیسه جلو گل ابریشم و تیم دانشجویان باخته بود!
وقتی تیم پراز بازیکنت مشغول ابروریزی جلو السد بود پرسپولیس محروم جلوی همین تیم ها وایستاد.
میدونی تنها یك بار در تاریخ یك تیم باشگاهی امارات تونسته تو تهران یه تیم ایرانی رو ببره كه سال 2012 الجزیره كیسه رو برد . تو سال 2008 كیسه تو گروه 4 تیمی چهارم شد و تو 6 بازی رفت و برگشت حتی 1 برد هم نداشت و ضعیفترین نتیجه یك تیم ایرانی تو لیگ قهرمانان بود سال 2013 كیسه به الریان قطر باخت كه همون موقع سقوطش به لیگ پایینتر قطر قطعی شده بود ...
میدونم سواد کامنت گذاشتن نداری ولی شعور سکوت کردن داشته باش هرچند بعید میدونم بتونی
الهلال 6-2 پیروزی
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۲۰
میدونی یک تیم بنگلادشی تونسته ایرانیا رو ببره؟ شعورت میرسه لنگ 3 ساله کنار هم بازی میکنه استقلال نصف تیمش جلو السد عوض شده بود؟
110
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۸:۲۹
این دیگه نهایت استدلال کیسه کشاست یعنی بعد این هیچ حرفی برای زدن ندارن.فکر نکنم مغزت کشش داشته باشه تا درک کنه کسی مسئول دلالی سرمربیت نیست. الان پرسپولیس با 10 تا بازیکن بزرگسال داره ادامه میده. اینکه یه مشت ستاره رو داشته باشی صمدمرفاوی هم میتونه تیمداری کنه مهم اینکه از بازیکن معمولی ستاره بسازی به جای اینکه ناله و گریه کنی. درضمن ما تیم اندونزیایی هم دیدیم که یه تیم ایرانی رو برده! برو بچه جون خزعبلات کانال های هواداری کیسه رو اینجا کپی پیست نکن.
الهلال 6-2 پیروزی
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۱
مجید حسینی 20 ساله رو شفر ستاره کرد نورافکن تو استقلال به تیم ملی رسید امید ابراهیمی با شکم پاره فصل رو شروع کرد با هدایت شفر به اوج رسید تیام که 5 ماه بازی نمی کرد زیر نظر شفر گلزن شد جباروف الان تو قزاقستان ذخیره شده کدوم ستاره تیم پارسال استقلال ستاره باران نبود ستاره باران وقتی بود هدایتی رفت اردوی تیم ملی سه تا ملی پوش رو شبانه برد لنگ با همونا طلسم 10 سالتون شکست
۷
لنگ چرک
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۳۷
فکرش رو بکنید چقدر مضحکه اگر تراکتوری که هفته پیش 6 تا به استقلال خوزستان زد 45 سال دیگه این برد رو جشن بگیره!! 6 لنگیا هم در همین حد مضحکه..
کیسه چرک
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۶:۵۸
حداقل 6 ما وجود داره. ببین چقدر یه تیم باید بدبخت و چرک باشه که با یه چیزی که وجود نداره کری بخونه
.
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۴
مضحک تر اونه که سالروز 4 توهمی و جعلی رو جشن بگیری خخخ
ساسان
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۲
4 تا دربی 3-4-5-6 و 4 دربی رسمی سال 90 رو باختی لنگی چرا بیخود دست و پا میزنی
.
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۴
.
مهران
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۵
آخه مشکل اینجاست که نویسنده این مطلب ناصر نامداره که خودش از بی کله ترین طرفدارای پرسپولیسه یعنی خودش بخشی از مشکله ...درست مثل اینکه شمربن ذی الجوشن بیاد روضه امام حسین بخونه!!واعجبا
&
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۷
چه اشکالی داره یه خبرنگار که مثل بقیه خبرنگارا گرایش رنگی داره بیاد از تعصب بیجا بنویسه؟ تا اونجایی که ما به یاد داریم نوشته ها و متن های علی ناصری، اشک ریز و مهریزی در حمایت از استقلال و کری های تهوع اور رو هیچ نویسنده پرسپولیسی این سایت ننوشته.
pooyan
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۸:۱۵
نه فقط شما جناب نامدار
هيچ رطب خورده اي نميتونه منع رطب كنه
چون تو كت هيچ كس نميره
هرچند اصل حرف درسته مشكل همون داستان تعصب شماست
البته به نظر من نبين كي گفته ببين چي گفته
به همين دليل اگر فرض رو بر انزجار شما از فرهنگ زامبي بازي بذاريم با حرف شما موافقم حالا ميخواد قرمز باشه يا آبي يا هر رنگ ديگه اي
تو دوستان من از هر دو رنگ هستن هيچ وقت هم زامبي بازي نداريم
فكر كنم هممون نفوذي هستيم !!!!
۳
.
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۸:۲۸
.
امیرعباس
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۴
درونمایه این مطلب که قصد اعتراض به طرفداری دیوانه وار فوتبالدوستان است در نهایت بدلیل اماتور بودن و عقب افتادگی ذهنی نویسنده اش تبدیل به کری سخیف و خنک علیه هواداران استقلال شده بدین معنا که کری هواداران پرسپولیس درست و حماسیه اما کری استقلالی ها دروغه ...باشه نامدار تو درست میگی ولی کاش می دونستی که بدلیل بحران کاغذ امسال چاپ کتب درسی برای نوباوگان و آینده سازان این مملکت با سختی مواجه شده ایکاش در وجودت کمی انسانیت باقیمانده بود تا از خودت خجالت بکشی و شرم کنی که روی کاغذی که به هزار کار مفید می اید اینچنین مطالب سخیف و کودکانه ای را چاپ و منتشر می کنی حال انکه برای تخلیه حس هواداری حقیرانت و ارضا لذت تحقیر هوادارای حریف می توانی همین چرندیات را در یک کانال هواداری پرسپولیسی منتشر کنی اما صد زهی تاسف....
۸
فرزاد مهریار
چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷، ۰۰:۵۵
چیزکی نوشته بودم ، اما وقتی چشمم پای مطلب درگذشت بهرام شفیع صدای قدیمی و پر خاطره ما دهه شصتیا چشمم به کامنت خوشحالی آبی بیکران افتاده بود که به صراحت از مرگ یک نفر به جرم به قول خودش«لنگی بودن» ابراز خوشحالی کرده بود همه را نابود کردم .
آفتاب آمد دلیل آفتاب...
پ.ن : از این زامبی ها در اردوگاه سرخ هم کم نداریم
پ.ن : مبارک آنها که زامبی گری را تبلیغ و تقدیس می کردند رونوشت به علی ناصری ، سیامک رحمانی ، رسول بهروش و...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر