فهرست
اعداد شگفت انگیز لیورپول کلوپ!
اعداد شگفت انگیز لیورپول کلوپ!

اعداد شگفت انگیز لیورپول کلوپ!

آی اسپورت - در آخرین بازی هفته بیست و هفتم لیگ برتر انگلیس دوشنبه شب لیورپول در آنفیلد میزبان وستهم یونایتد بود و در شرایطی که حتی از حریف عقب هم افتاد، در نهایت به پیروزی 3-2 رسید تا با 22 امتیازی شدن فاصله با سیتی، رسما 4 برد دیگر تا قهرمانی فاصله داشته باشد.

لیورپول با گل واینالدوم در این مسابقه پیش افتاد اما تنها 3 دقیقه بعد عیسی دیوپ کار را به تساوی کشید. پابلو فورنالس اسپانیایی در دقیقه 54 شوک عجیبی به آنفیلد و کلوپ وارد کرد و شاید اگر اشتباه مرگبار فابیانسکی روی شوت صلاح نبود، وستهم می‌توانست با امتیاز آنفیلد را ترک کند. اما اشتباه یکی از بهترین دروازه بان های لیگ برتر شیرازه وستهم را از هم پاشید و سادیو مانه هم با زدن گل برتری در فاصله 9 دقیقه به پایان بازی، نهمین شکست دیوید مویس در آنفیلد را رقم زد. مویس اکنون در هر 4 مهمانی اخیر خود در آنفیلد و به عنوان سرمربی یونایتد، ساندرلند و وستهم بازنده بوده است.

البته با توجه به موقعیت جدولی دو تیم و حضور وستهم در منطقه خطر، شاید کمتر کسی حتی به شکست چکش ها با حداقل اختلاف فکر می‌کرد و تیم لندنی اکنون می‌تواند به این مفتخر باشد که به میزان 14 دقیقه، از صدرنشین کنونی لیگ برتر پیش بوده است! آن هم در حالی که وستهم در مجموع 23 مهمانی قبلی خود در آنفیلد تنها 126 دقیقه از لیورپول پیش بوده است!

مثل ماه اکتبر، منچسترسیتی برای بقای رکورد خود دست به دامن یک تیم لیگ برتری شده بود اما وستهم این بار نتوانست کار منچستریونایتد را انجام دهد. لیورپول که فصل 19-2018 را با 9 برد متوالی به پایان رسانده بود و فصل 20-2019 را نیز با 8 برد پیاپی آغاز کرده بود، در هفته نهم به اولدترافورد رفت تا ضمن شکست رقیب سنتی، با رکورد 18 برد متوالی تاریخ سطح اول فوتبال انگلیس که در اختیار منچسترسیتی است، برابری کند.

منچستریونایتد در آن مسابقه اما تبدیل به سدی جدی در مقابل شاگردان کلوپ شد و قرمزهای مرسی ساید به لطف گل دقایق پایانی آدام لالانا، بازی را با تساوی ترک کردند تا سیتیزن ها نفسی به راحتی بکشند. لیورپول اما بعد از همان مسابقه تلاش دوباره خود برای رسیدن به این رکورد را آغاز کرد و بالاخره بعد از 4 ماه به آن دست یافت.

تیم کلوپ روند پیروزی های خود را از بازی 27 اکتبر آنفیلد برابر تاتنهام (2-1) آغاز کرد و سرانجام با برتری 3-2 برابر وستهم یونایتد و کسب هجدهمین برد متوالی، به رکورد 18 برد متوالی تاریخ لیگ اتگلیس (منچسترسیتی، آگوست تا دسامبر 2017) رسید. لیورپول در این بازه زمانی 2 بار تاتنهام را شکست داده و هر دو تیم منچستر را نیز از پیش رو برداشته است، اما شاید درخشان ترین نتیجه، برتری 4-0 برابر لسترسیتی در ورزشگاه کینگ پاور و در یکی از درخشان ترین روزهای ترنت آلکساندر آرنولد بوده است.

البته این تنها رکوردی نبود که لیورپول بعد از برتری برابر وستهم با آن برابر شد. بعد از تساوی 1-1 مقابل لسترسیتی در روز 30 ژانویه 2019، لیورپول با رکورد 20 پیروزی خانگی متوالی گام به بازی دوشنبه شب گذاشت و یک پیروزی دیگر، قرمزها را با رکورد بیشترین پیروزی خانگی متوالی تاریخ لیگ انگلیس برابر کرد.

نکته جالب آن که این رکورد در اختیار لیورپول بیل شنکلی در مقطع ژانویه تا دسامبر 1972 است. لیورپول بعد از شکست 2-0 مقابل لیدز در نخستین روز سال 1972 میلادی، تمامی 21 بازی بعدی خود در ورزشگاه آنفیلد را پیروز شد تا این که بالاخره در نخستبن بازی خانگی خود در سال 1973 میلادی (20 ژانویه 1973) با تساوی 1-1 مقابل دربی کانتی متوقف شد.

در پایان هفته بیست و هفتم لیگ برتر لیورپول 79 امتیاز کسب کرده و با 26 برد، تنها دو امتیاز در بازی با منچستریونایتد برابر اولدترافورد از دست داده است. با کسب 79 امتیاز، لیورپول در فاصله 11 هفته به پایان فصل دقیقا به اندازه منچستریونایتد فصل 99-1998 امتیاز کسب کرده است؛ تنها تیم انگلیسی تاریخ که موفق به کسب سه گانه فوتبال اروپا شد و البته رقم زننده یکی از ضعیف ترین قهرمانی های تاریخ لیگ برتر بود!

در حقیقت بعد از خود منچستریونایتد (75 امتیاز در فصل 97-1996) و آرسنال (78 امتیاز در فصل 98-1997) هیچ قهرمانی در تاریخ لیگ برتر با چنین امتیاز پایینی (79 امتیاز منچستریونایتد در فصل 99-1998) قهرمان نشده است. با این حال، برابری امتیازی لیورپول با یکی از خاطره انگیزترین تیم های تاریخ فوتبال بریتانیا، نشان از ارزش کار شاگردان کلوپ دارد.

نکته جالب دیگر، برابری تعداد بردهای لیورپول در این فصل، با تعداد پیروزی های آرسنال در فصل 04-2003 است؛ همان فصلی که پسران آرسن ونگر بدون شکست قهرمان لیگ برتر شدند و با لقب شکست ناپذیرها، جام زرین لیگ برتر را بالای سر بردند. آرسنال در آن فصل تا پایان هفته بیست و هفتم 20 برد و 7 تساوی داشت و در پایان فصل، به آمار 26 برد و 12 تساوی رسید.

لیورپول با ادامه روند پیروزی های خود، در پایان فصل به آمار حیرت انگیز 112 امتیاز از مجموع 114 امتیاز ممکن خواهد رسید و رکورد امتیازی تاریخ لیگ برتر (100 امتیاز منچسترسیتی در فصل 18-2017) را به میزان 12 امتیاز ارتقا خواهد داد. این یعنی لیورپول اگر در 11 بازی آینده، 4 بازی را هم ببازد، باز هم در پایان فصل قادر به برابری با رکورد آبی آسمانی ها گواردیولا خواهد بود!

لیورپول در 4 بازی آینده خود به ترتیب برابر واتفورد (مهمان)، بورنموث (میزبان)، اورتون (مهمان) و کریستال پالاس (میزبان) قرار خواهد گرفت و پیروزی در بازی چهارم، قهرمانی لیورپول در روز دوم فروردین را مسجل خواهد کرد و این دقیقا همان اتفاقی است که منجر به شکل گرفتن تونل افتخار در بازی هفته بعد، روز 5 آپریل، در ورزشگاه اتحاد و برابر منچسترسیتی خواهد شد!

 

90tv

۱    
آی اسپورت
2020-02-25 14:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر