فهرست
گزارش روز: سقوط آزاد دختران ایران در رنکینگ
گزارش روز: سقوط آزاد دختران ایران در رنکینگ

گزارش روز: سقوط آزاد دختران ایران در رنکینگ

آی اسپورت- این یک رکورد تاریخی بود. می توانند به «گینس» برای ثبت آن پیشنهاد هم بدهند. یک سقوط ناگهانی، به ارتفاع 73 پله. فدراسیون جهانی فوتبال، آخرین رنکینگ جهانی تیم های ملی در سراسر دنیا را در سال 2016 اعلام کرد. فدراسیون فوتبال از قرار گرفتن نام تیم ملی «مردان» در رده اول آسیا برای چهارمین سال پیاپی به وجد آمد.

روابط عمومی فدراسیون فوتبال ایران، روز دوم دی ماه در خبری که از سایت فیفا بارنشر داده بود، مدعی شد که تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران با کسب ۸۱۴ امتیاز و یک پله صعود نسبت به رده بندی ماه گذشته میلادی در رده بیست و نهم دنیا قرار گرفته است. در این گزارش، خبری از رده بندی تیم های فوتبال بانوان نیست. درحالی که فیفا همان روز، رده بندی نهایی سال 2016 در ماه دسامبر بانوان را هم اعلام کرد.

سایت فدراسیون فوتبال، یک روز بیانیه «مسعود سلطانی فر» به مناسبت قرار گرفتن تیم ملی «مردان» در رده اول آسیا را بازتاب داد. در پیام وزیر ورزش و جوانان آمده بود: «تیم ملى ایران در آخرین رده بندى سال ٢٠١٦ فیفا ، همچنان پر فروغ و با شکوه در رده نخست بهترین هاى آسیا ایستاد امیدوارم بچه هاى خوب ایران با صعود مقتدرانه به جام جهانى دل میلیونها ایرانى را در سراسر جهان شاد کنند. تقریبا هر هفته از طریق فدراسیون پیگیر مسائل تیم ملى هستم.» شاید وزیر ورزش مطلع نشده که در همین فدراسیون فوتبال، تیم بانوانی بود (که دیگر نیست) و با 73 پله سقوط، به رده 127 جهان رسیده. یعنی پایین تر از تیم ملی بانوان عراق!

خبر سقوط، در سه رسانه منتشر و بسیار تحلیل شد. ایسنا، فارس و مهر. سایر خبرگزاری ها و رسانه ها، از کنار سقوط آزاد فوتبال دختران ایران بی تفاوت عبور کردند. هرچند که تلاش برای واکاوی دلایل چنین سقوطی هم بی نتیجه بوده. دختران فوتبالیست علاقه ای به گفت و گو نشان نمی دهند. مهمترین دلیل، ترس ناشی از عواقب هر مصاحبه با رسانه هاست. نمونه هایش لااقل در همین سال جاری هم کم نیست.

خردادماه امسال، سارا قمی، کاپیتان تیم فو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تبا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ل بانوان ملوان با خبرگزاری ایسنا مصاحبه ای کرد مبنی بر این که این باشگاه به تعهدات خود نسبت به تیم بانوانش عمل نکرده است. روز 28 همان ماه «مسعود رضائیان» مدیرعامل باشگاه ملوان گفت که به دلیل انتقادات کاپیتان تیمش، احتمالا تیم تیم را منحل خواهد کرد. بعد مدعی شد که بازیکنان بانوان ملوان، مشکلاتی دارند که عرف جامعه اسلامی اجازه بازگویی آنها را نمی دهد. یک هفته بعد سرمربی و کاپیتان تیم، نفری یک میلیون تومان بابت مصاحبه با رسانه ها و انتقاد از عملکرد تیم جریمه شدند.

«افسانه اقبال» خانم گل فوتبال ایران روز 21 تیرماه به «ورزش سه» گفت که باشگاه ملوان که به تعهدات مالی خود عمل نکرده، چه جریمه ای از کدام حقوق بازیکن و مربی باشگاه کم کرده است؟ خانم اقبال هم با واکنش رضائیان تهدید می شود. مدیرعامل ملوان روز نهم مردادماه خطاب به «سارا قمی» و  گفته بود اگر دختران این باشگاه سکوت نکنند، رازهای مگوی پشت پرده بازیکنان دختر این تیم را فاش خواهد کرد. بعد از این اتفاق بود که «سارا قمی»، «مریم ایراندوست» و «افسانه اقبال» در صفحات اینستاگرام خود از مردم انزلی برای حفاظت از حیثیت خود یاری خواستند.

اتفاق خاصی هم نیفتاد. ملوان، منحل شد. مثل استقلال که دخترانش نسبت به مربیگری «نیلوفر اردلان» معترض شدند و «رضا افتخاری» تصمیم گرفت کل تیم دختران را منحل کند. آبان ماه امسال، باشگاه استقلال تیم دخترانش را حذف کرد. مثل تیم آرسن که به لیگ یک رسید، اما اسپانسر مالی اش را از دست داد و به صورت کامل منحل شد. منحل شدن تیم های فوتبال دختران به یک عادت مبدل شده. اما رئیس فدراسیون ایران ادعایی متفاوت دارد.

«مهدی تاج» سعی می کند مدعی توجه به فوتبال بانوان باشد. نسبت به ادعاهای «مسعود رضائیان» در مورد دختران ملوان هیچ واکنشی نشان نداد. استقلال و آرسن که اعلام انحلال کردند، فدراسیون هیچ قدمی برنداشت، سکوت کرد و حتی راهکاری نشان نداد. اما رئیس، روز 22 تیرماه در مراسم قرعه کشی لیگ برتر فوتبال ایران گفت: «۵ درصد از قرارداد باشگاه‌ها طبق قانون به فدراسیون فوتبال تعلق می گیرد، ولی در نظر داریم برای باشگاه هایی که در لیگ فوتسال و لیگ فوتبال زنان تیم‌داری کنند، این مبلغ را به ۳ درصد کاهش دهیم.» او مدعی شد که قرار است فوتبال بانوان را از حالت سکون خارج کند.

این خروج از حالت سکون را می توان در تیم ملی بانوان ایران هم دید. تیمی که قریب به سه سال است (بهمن ماه سال 1392 تا امروز) نه مربی دارد، نه اردویی داشته و نه به مسابقات اعزام شده. در رده های پایه گهگداری اردوهایی (برای حفظ طرح آسیاویژه کنفدراسیون فوتبال آسیا) برای دختران نوجوان و جوان فوتبالیست برگزار می شود، اما از تیم ملی بزرگسالان کمترین خبری نیست.

برگردیم به اسفندماه سال 92 خورشیدی. وقتی که قرار شد سونامی تغییرات در فوتبال بانوان آغاز شود. از آن چه اسفند سال 92 رخ داد، می توان به عنوان فاجعه تاریخ ورزش بانوان ایران هم نام برد یا حتی یک فضاحت مدیریتی.

هفته های پایانی سال 92 حراست وزارت ورزش در نامه ای محرمانه به رئیس وقت فدراسیون فوتبال، خواهان برکناری  شهرزاد مظفر سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان، «فریده شجاعی» رئیس کمیته فوتبال بانوان و همین طور فاطمه علیپور مسئول کمیته مسابقات بانوان و غزال سرشار ناظر داوری شد. وزارت ورزش مدعی شد که در کنار این نفرات، 67 عضو فعال دیگر در حوزه بانوان شامل بازیکن، مربی، داور، سرپرست و مسئول در فوتبال و فوتسال بانوان بودند. آنها باید به دلیل آن چه وزارت ورزش «مشکل حراستی» خوانده بود از فوتبال کنار می رفتند.

موج اخراج‌ها و استعفاها، همزمان شد با ماجرای پر ابهام محرومیت بازیکنان دو جنسیتی. همین مسئله باعث شد تا خانواده این دختران تصمیم بگیرند به دفتر «رباب شهریان»  معاون امور بانوان وزارت ورزش بروند. این دختران بعضا متاهل و صاحب فرزند بودند. نتیجه جلسه با «رباب شهریان» می رسد به یک استعلام از رئیس وقت حراست وزارت ورزش. «رضا حسنی خو» به «رباب شهریان» اطلاع می دهد که یکی از مربیان سابق تیم ملی فوتبال بانوان ایران، تصاویری از صفحات اینستاگرام و شخصی بعضی از بازیکنان، مربیان و داوران فوتبال (در میهمانی ها و محافل مختلف) را در اختیار حراست وزارت قرار داده. تصاویری که از دیدگاه «رضا حسنی خو» مدیرکل وقت حراست وزارت ورزش با اخلاق اسلامی و شرع حاکم بر جامعه همسو و همخوان نبوده.

فریده شجاعی به دستور وزارت ورزش از ریاست کمیته بانوان کنار می رود و به خواست «محمود گودرزی»، «الهه عرب عامرى» از فدراسیون تکواندو به عنوان رئیس کمیته بانوان منصوب می شود. وزیر سابق وزارت ورزش به همین جابجایی بسنده نمی کند. به فدراسیون دستور برکناری «هلنا کاستا» سرمربی پرتغالی تیم ملی بانوان ایران را می دهد و البته خواهان توقف فعالیت تیم ملی دختران هم می شود.

وقتی کفاشیان رفت، نوبت به خودنمایی بیشتری از سوی وزارت ورزش و «محمود گودرزی» رسید. این بار «الهه عرب عامری» به عنوان عضو هیات رئیسه در مجمع رای لازمه را به دست آورد و البته  «لیلا صوفی‌زاده»، عضو کارگروه تاسیس دیوان حکمیت ورزشی وزارت ورزش و از نزدیکان «محمود گودرزی» در وزارت، به عنوان سرپرست کمیته بانوان فدراسیون فوتبال معرفی شد. «مهدی تاج» روز 16 شهریورماه برای خانم صوفی زاده حکم سرپرستی وزارت را صادر کرد.

یک عضو در هیات رئیسه، یک نایب رئیس بانوان، یک سرپرست برای کمیته بانوان، بعد تیم ها یکی یکی منحل می شوند. برای انحلال و اخراج و استعفا، چه واژه ای بهتر از «فساد» یا بهانه ای بهتر از «مشکل حراستی» وجود دارد؟ دهان همه را می توان با همین دو مورد بست. بعد تیم ها، یکی یکی منحل می شوند و البته تیم ملی بانوان ایران، در یک سقوط آزاد بی نظیر با 73 پله سقوط، به رده 127 جهان می رسد.

نکته قابل توجه، واکنش «لیلا صوفی زاده» سرپرست کنونی کمیته بانوان است. او پس از این سقوط تاریخی، به ایسنا از رشد چشمگیر فوتبال بانوان ایران خبر داده. ایسنا نوشت: «سرپرست کمیته بانوان با اشاره به نقش ویژه بانوان فوتبالیست ایرانی در شناساندن ارزش های اسلامی و فرهنگ ایرانی به دنیا گفت: در این حوزه تلاش بر این است که در محیطی آرام با حفظ شئونات اسلامی و رعایت اخلاق حرفه‌ای بتوانیم نگاه‌ها را به اهمیت والای حضور بانوان در عرصه های ملی و بین المللی سوق دهیم.» از زمان ریاست صفایی فراهانی و آغاز زندگی فوتسال و فوتبال بانوان تا امروز، چنین رتبه ای بی سابقه بوده.

پیام یونسی‌پور

۱ ۱  
آی اسپورت
2016-12-25 00:29:00
نظر دهید

۱ نظر
مرد=زن
يكشنبه ۵ دی ۱۳۹۵، ۰۰:۵۷
درصد خانومها تو کشورمون ایران اگه بیشتر از آقایون نباشه کمتر نیست،ولی انصافا یک دهم امکاناتی که به آقایون میدن به خانوما نمیدن.بانوانی که با حجاب مجبورن ورزش کنن.واقعا چرا انقدر به خانوما ظلم میشه؟درصورتی که یکی از وعده های دروغین و تکراری تمام مدیران(چه سطح بالا و چه سطح پایین) بها دادن به بانوان هستش.زن با مرد برابراست،اگر مسلمان و انسان هستید باید این قضیه رو قبول کنید و بهش عمل کنید
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر