فهرست
کی روش-برانکو در وضعیت زرد؛ این یعنی جنگ؟
کی روش-برانکو در وضعیت زرد؛ این یعنی جنگ؟

کی روش-برانکو در وضعیت زرد؛ این یعنی جنگ؟

آی اسپورت - قصه احضار شدن برانکو ایوانکوویچ به کمیته اخلاق ، از آن دست قصه هایی است که تا سالها در سیاهه داستان های تلخ فوتبال ایرانی باقی خواهد ماند. داستانی که همه موارد لازم برای تبدیل شدن به یک گزارش جنجالی را دارد. یک گزارش پر آب و تاب برای  هر رسانه ای که دنبال جنجال باشد. نگاهی بیندازیم به عناصر تشکیل دهنده این داستان

 خوانده: برانکو ایوانکوویچ

سرمربی اسبق تیم ملی ، سرمربی فعلی پرسپولیس ، مدافع و مدعی شماره یک قهرمانی لیگ و نزدیک ترین مربی در ایرا از نظر جایگاه و وجهه اجتماعی به سرمربی تیم ملی.

 خواهان: کمیته اخلاق

کمیته اخلاق. بی اسم و بدون امضا. بدون طرفدار. بدون جایگاه اجتماعی در فوتبال. بی آنکه ورودش در پرونده های قبلی برای این کمیته حسن شهرتی پیدا کرده باشد. ورود بد موقع به پرونده ای که خیلی ها آن را یک پرونده جعلی می دانند. کمیته اخلاق از نگاه رسانه ها در این پرونده نه یک کمیته بی طرف که به عنوان وکیل شخص ثالث وارد پرونده شده.

 شخص ثالث: کارلوس کی روش

سرمربی فعلی تیم ملی با کوله باری از افتخارات و سوابق مربی گری در باشگاه ها و تیم های ملی مختلف. کینه توز ، آماده برای سرکوب مخالفان و در تلاش برای به سرانجام رساندن داستان ناتمامش با برانکو ایوانکوویچ. کارلوس کی روش از منظر رسانه ها یا دستکم تعدادی از خبرنگاران ، مرد پشت پرده داستان احضار برانکو به کمیته اخلاق است درست همانطور که او را عامل دستور دهنده برای صدور بیانیه علیه معاون دبیرکل فدراسوین فوتبال می دانند.

 عامل پنهان: اوسیانو کروز

دستیار کارلوس کی روش در تیم ملی. در هفته های اخیر دو بار نام او در رسانه ها انعکاس یافت. نخست برخورد بی ادبانه و خارج از نزاکت او با ناظر فیفا و معاون دبیرکل فدراسیون فوتبال بود که به صدور بیانیه حیرت انگیز فدراسیون علیه خطیر منجر شد. بار دوم وقتی بود که پیشنهاد کودکانه او به سرمربیان تیم های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا مبنی بر عدم استفاده از بازیکنان ملی پوش ، با واکنش تند برانکو مواجه شد. واکنشی که می گویند خشم کی روش و احضار سرمربی پرسپولیس به کمیته اخلاق را در پی داشت.

 فدراسیون فوتبال

بدون قدرت، بی اثر و اسیر در دست تصمیمات مرد پرتغالی. بی بهره از اعتماد عمومی دستکم در بین جامعه رسانه ای. رفتار مرد پرتغالی اعتماد عمومی به فدراسیون فوتبال را به کلی تخریب کرده. کسی باور نمی کند که برانکو به خاطر پرونده بازیکنان اوکراینی به کمیته اخلاق دعوت شده باشد. کسی باور نمی کند که فدراسیون تمام تلاش های لازم برای برطرف کردن مشکل بازی در زمین ثالث را انجام داده باشد. نهادی عاری از اعتماد عمومی.

 پرونده بازیکنان اوکراینی

حساس ترین پرونده مرتبط به برانکو ایوانکوویچ در مدت حضورش در ایران. جذدب دو بازیکن اوکراینی در اردوی خارج از کشور آنقدر به شیوه مبتدی و غیر حرفه ای صورت گرفت که از همان داخل اردو خبرنگارهای حاضر تردید خود را نسبت به کیفیت این دو بازیکن اعلام می کردند. ورود به ایران و حضور در تمرینات در معرض دید خبرنگاران بیشتر و هواداران بدون ملاحظه سبب شد تا مخالفت با جذب این دو کاملا افزایش یابد. با این همه با وجود هشدارهای مطبوعاتی نسبت به کیفیت پایین این دو بازیکن ، باشگاه قراردادهایش را بست. دو بازیکن به نیمکت پرسپولیس منتقل شدند ، و بعد به راحتی در یک انتقال بین فصلی با دریافت مبلغی هنگفت از باشگاه جدا شدند! انتقالی که خیلی ها آن را به عوامل مدیریتی رده بالای پرسپولیس مرتبط می دانند. پر حرف وحدیث ترین نقل و انتقالات پرسپولیس در چند سال گذشته همین انتقال بود.

 مدیران مستعفی پرسپولیس

در پرونده نقل و انتقال بازیکنان اوکراینی به سه نام دیگر باید اشاره کرد. نخست علی اکبر طاهری مدیرعامل وقت ، دوم ترکاشوند مدیر نقل و انتقالات تیم و سوم محمود خوردبین سرپرست وقت تیم بود که دو نفر اول دیگر در باشگاه حضور ندارند و نفر سوم هم سمتش تغییر کرده است. این سه نفر هم در این پرونده باید حرف های جالبی برای گفتن داشته باشند مخصوصا جناب خوردبین که مدیر برنامه های این دو بازیکن را در قالب یک مسافرکش خیریه! در اوکراین یافته بود و در برگشت به تهران با قاطعیت از آمادگی و موفقیت این بازیکنان بعد از کمی بدنسازی خبر می داد!

 جنگ

احضار یا دعوت برانکو به کمیته اخلاق ، قطعا برای این مربی کروات آرام خوشایند نیست مخصوصا با در نظر گرفتن مصدوم شدن یک بازیکن پرسپولیس در تمرینات و از همه مهمتر صحبت های اوسیانو که خشم او را برانگیخت. سیاست مرد آرام کروات تا قبل از مصاحبه اوسیانو کروز ، پرهیز از درگیری محض با کارلوس کی روش تا حد امکان بود گرچه دو سه باری هم از کوره در رفت و در مواردی به نقد مستقیم او پرداخت که آخرین بارش همین مورد در اختیار دادن بازیکنان ملی پوش برای ریکاوری بود.

با این همه ، احضار به کمیته اخلاق بعد از کسب یک پیروزی دلچسب خشم مرد کروات را برانگیخته. او اعلام کرده منتظر است تا به کمیته اخلاق برود و ببیند قصه چیست. بعید نیست بعد از پایان این جلسه و در روزهای بعد شاهد برخوردهای دیگری از برانکو با کارلوس کی روش باشیم. کسی نمی داند چه می شود اما فوتبال ایران دارد وارد حساس ترین  وشلوغ ترین سه ماه سال های اخیر می شود. به پایان رسیدن لیگ و جام حذفی ، پیش رفتن مسابقات لیگ قهرمانان آسیا  و همچنین اردوها و بازی های دوستانه و تدارکاتی تیم ملی در این سه ماه صورت می گیرد. بیشترین فشارها هم روی بازیکنان ملی پوش چهار نماینده باشگاهی ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیاست. بازیکنانی که هم می خواهند به تیم باشگاهی خود خدمت کنند و هم می خواهند برای تیم ملی مفید باشند. بازیکنانی که در سه ماه آینده شدید ترین فشارهای روحی و روانی ممکن را تجربه می کنند. در چنین شرایطی جنگ بین کی روش و برانکو آخرین چیزی است که به آن نیاز داریم.

۱۱۵ ۸  
آی اسپورت
2018-02-04 08:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۸ نظر
ظالم کیروشی پور
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۶:۰۰
کور خوندین
Hasan
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۸:۱۵
در سرزمین لی لی پوتی ها معلوم کیروش ریاست میکنه وقتی کوتله ها در فدراسیون حضور دارن هر روز باید این مرد بی کلاس یه ماجرایی برای فوتبال ایجاد کنه وقتی دادکان و صفایی فرهانی رو جلو تاج و کفاشیان بگذاریم تفاوت رو احساس می کنیم مردان کوچک برای جایگاه بزرگ باعث ننگ این فوتبال شده اند وقتی جلو عربستان تا زانو تعظیم کرده اند معلوم تیم ها ایرانی رو بدون ملی پوش و با قانون من دروردی 18 بزرگسال باید به مسلخ اعراب بفرستیم اون هم رفت و برگشت در زمین حریف
علی
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۰۹:۲۰
جناب جعفری جنگ این دو تا برای فوتبال ایران آب نداشته باشه، برای شما ظاهرا نون دارد... به هر حال حق دارید از کاه کوه بسازید و بنزین بر آتش بریزید. برای چهار تا کلیک بیشتر قسمتی از واقعیت ها را بنویسید تا ببینید میشود زامبی های شبکه های اجتماعی را به جان کیروش انداخت، آرامش تیم ملی را بهم زد. بعد هم لبخندی از سر رضایت و احساس زرنگی مضاعف بزنید که ببین حالشو گرفتم! مثل این راننده های انسان نما که در ورودی های بزرگراه میزنند توی صف و احساس قهرمان جهان بودن میکنند. البته توقع کار اصولی در ایران کلا توقع زیادی هست اما این را بدان که نتیجه گیری هایت مثل بحث های داخل تاکسی است که افراد همگی متخصص آمارگیری و نظرسنجی هستند و از دل همه مردم ایران خبر دارند و مهمتر از آن اجازه نتیجه گیری از جانب کل مردم را دارند. آن کس که ندادند که نداند که نداند، در جهل مرکب ابد الدهر بماند. بفرما یک مقدار در اینترنت بچرخ و ببین یک خبرنگار متعهد چگونه مطلب مینویسد.
۹ ۱
هومن جعفری
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۰:۳۰
جناب اقای علی اگر نظرتون در مورد بنده اینه که حرفی ندارم.در مورد اینکه یک خبرنگار متعهد چطور مطلب می نویسه فکر می کنم کمی نظرم از شما کارشناسی شده تر باشه. با رد نظر گرفتن سابقه رسانه ای که دارم. نمی دوم شما اصلا سابقه رسانه ای دارین و اینکه اصلا می دونین خبرنگار با نویسنده مطبوعاتی چقدر تفاوت داره.برای شما و تیم ملی و تیم پرسپولیس و تیم های دیگه ایران در بازی های لیگ اسیا ارزوی موفقیت دارم.امیدوارم کمی بیشتر نوشته های بنده رو مطالعه کنین تا متوجه بشین کمی با اون تصویر ذهنی شما با راننده های انسان نما تفاوت دارم.با سپاس از وقتی که گذاشتین.
سعید
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۳۲
اگه بخایم نیّت خوانی نکنیم؛ کیروش دقیقن داره همون راه اشتباهی رو میره که آدم های قبل از اون در ایران طِی کردن. آدم هایی که با ابزار قانون و افکار عمومی سیاستِ مشتِ آهنین در پیش گرفتند و درنهایت تاریخ از آنها نه به عنوان یک پیشرو و مصلح، که به عنوان یک دیکتاتور یاد کرد. بعیده که کسی بتونه از عرش به فرش بکشدش پایین، ولی این وسط قطعن باشگاه ها متضرر میشن. باشگاه هایی که تنها اندوخته شون واکنش افکار عمومیه و حالا این واکنش داره دوپاره میشه. بعید میدونم برانکو بتونه دیگه تحمل کنه؛ یا آخر فصل فسخ میکنه یا اونقدر فشار روش زیاد میشه که زهرش کشیده شه و بشه یه مربیِ لاجونِ دیگه تو این فوتبالِ لاجون.
مسئله بعدی در مورد دیکتاتورها اینه که معمولن نفر بعدی، کلّ دستاورداشونو برباد میدن تا چرخ رو از اول اختراع کنن. قطعن بعد کیروش تازه اول بدبختیِ فوتبال ماس، نظامی که بر اساس فرد بنا شه با رفت و آمد فرد هم فرومیپاشه. این وسط پس گردنی رو کی میخوره؟ یتیمِ بینوا. (تَپِّه رِ کی مُخوره؟ یتیمچه)
&
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۴
کیروش مثل کسی هست که داره برای همیشه مزرعه گندمی که دستش بوده رو تحویل میده اما قبل از موعد مقرر میخواد یه اتش به جون مزرعه بندازه که بعد خودش هیچ چیزی واسه جانشینش باقی نمونه وگرنه این همه تصمیمات محیرالعقول و ظالمانه چه دلیلی میتونه داشته باشه؟ ریکاوری بازیکنان تو اردوی تیم ملی که واسه بازیکنان تیم های شهرستانی دردسره و اتفاقا کامیابی نیا تو همین اردوها مصدوم شد و شرکت نکردن بازیکنان ملی پوش تو اسیا! فکر کنین پرسپولیس بدون ملی پوشانش در مقابل السد و یا استقلال بدون ملی پوشانش مقابل الهلال! راه ندادن مسئولان و ابروریزی کردن به سَبک لمپن اعظم کیروش. اخرش هم میره جام جهانی دفاع اتوبوسی میچینه و تورنمنت همون اول برای تیم ملی تموم میشه و ایشون میره دنبال کارش. واقعا کدوم ادم عاقلی فکر میکنه ایران از گروهش صعود میکنه یا میتونه در مقابل اسپانیا و پرتغال و حتی مراکش مقاومت کنه؟
00
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۵۹
فدراسیون اگه الت دست کیروش نبود ازش میپرسید چرا تو روزی که بازیای لیگ در جریانه و باید بره بازیا رو ببینه میره واسه فلان بانک سخنرانی میکنه چون قرارداد میلیاردی باهاش بستن
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۲۸
آقا هومن
میتونه نظر من این باشه!!!! (که نیست).

"برانکو و تیمش خیلی خوب نتیجه می گیرند ، تولیگ رقیب ندارند ، اختلاف امتیاز داره شرم آور میشه نه برای دوستان استقلالی که برای فوتبال مملکت !!!
استقلال و سپاهان و تراکتور هرکاری بکنند نمی تونند به قرمزها برسند و طبعا هوادارنشون ناراضی اند !!!
خب ، چکار کنیم تا معادله منصفانه و قابل حل به نظر بیاد ، بهترنیست تمرکز قرمزها و مربی اش را بهم بریزیم ،
حالا چه جوری ، مهم نیست ، می بافیم هرچه نباشد بافنده ی خوبی هستیم!
برای خراب کردن برانکو اونو به کمیته انضباطی دعوت میکنیم اما در واقع می خواهیم خسارت این اختلاف امتیاز را کمتر کنیم؛

می بینید آقا!
میتونه دلیل دعوت برانکو این موضوع باشه

آقای جعفری!
میتونم یه نظر دیگه بنویسم ، دوستان دیگه هم می تونند سناریوهای دیگری بنویسند،
امیدوارم متوجه شده باشی چه می گویم
ما از روی حدس و گمان همدیگر را می کشیم .
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر