فهرست
 تماشاگر بیشتر و شاید مرگ جذابیت فوتبال!
 تماشاگر بیشتر و شاید مرگ جذابیت فوتبال!

 تماشاگر بیشتر و شاید مرگ جذابیت فوتبال!

آی‌اسپورت- سه‌شنبه‌شب عاقبت جوزپ ماریا بارتومئو، رئیس باشگاه بارسلونا از سمتش استعفا داد. لابد شما هم اخبار را خوانده‌اید و مطلعید. به نظر من نکته مهم استعفای او نه شکستش در پروژه بارسا و شخص مسی، که در حرف‌های بعد از استعفایش است. او در جریان سخنرانی آخر اعلام کرد آبی‌اناری‌ها از لحاظ تئوری با پیوستن سوپرلیگ اروپایی موافقت کرده‌اند.  سوپرلیگ اروپایی یا لیگ برتر اروپا؟ همان‌که این چند وقت شایعه‌اش در رسانه‌ها می‌پیچید؟ ظاهراً ماجرا جدی‌تر از این حرف‌هاست.
 
سایت ایرنا روز گذشته گزارش موجز و مختصری درباره این جام کار کرده بود: «این تورنمنت که تحت عنوان «لیگ برتر اروپا» مطرح شده است، با حمایت جی‌پی مورگان چیس و اختصاص یک خط اعتباری ۵میلیارد یورویی به سازمان‌دهندگان این تورنمنت برگزار خواهد شد.» در صورت اجرایی شدن این تورنمنت، نخستین نسخه آن در سپتامبر ۲۰۲۲ یعنی چند ماه پیش از جام‌جهانی قطر برگزار خواهد شد. بر اساس گزارش رسانه‌های مختلف از جمله اسکای‌اسپورتس، رئال و اتلتیکومادرید به‌همراه بارسلونا به شکلی فعال پیگیر این سناریو هستند.
 
مالکان باشگاه‌های منچستریونایتد و لیورپول یعنی گروه ورزشی فِنوی و خانواده گلیزر، به نظر اصلی‌ترین ایفاگران در تأمین بودجه از طریق بورس وال‌استریت هستند. با این حال الکساندر چفرین، رئیس یوفا در گفت‌وگو با رویترز مخالفت نهاد مطبوعش را اعلام کرد: «در درجه اول ما برای جلوگیری از برگزاری این تورنمنت هر کاری از دست‌مان بربیاید خواهیم کرد. مطمئن نیستم باشگاه‌ها خواستار یک سوپرلیگ باشند. آنها تنها با تهدید برنامه خود را پیش می‌برند و در این کار موفق بوده‌اند.» 
 
چفرین که حرف‌هایش جالب و قابل تأمل به نظر می‌رسد گفته: «این تغییرات به‌وضوح به سود فدراسیون‌های کوچک و متوسط نیست. فرآیند آن خوب نیست. باشگاه‌ها هیچ چیزی در مورد آن نمی‌دانند. شکاف موجود در این تورنمنت به‌مرور وسعت گرفته و موافق این موضوع هستم که این شکاف بدتر و بدتر خواهد شد.» خلاصه اینکه پولدارها و معروف‌های اروپا می‌خواهند یک لیگ مجزا برای خودشان داشته باشند و از لیگ قهرمانان بیرون بیایند؛ چیزی شبیه به زلزله در تاریخ فوتبال باشگاهی دنیا.
 
اینطوری دیگر خبری از بازی‌های معمولی نیست و فقط تیم‌های بزرگ با یکدیگر رقابت خواهند کرد. تیم‌های اسم‌و‌رسم‌دار هم نگران جایگاه لیگی‌شان نیستند چون در پایان فصل در هر رتبه‌ای قرار بگیرند، سهمیه‌شان در لیگ برتر اروپا تضمین‌شده است. چه چیزی بهتر از این؟
 
ولی بیایید با هم روراست باشیم. بازی‌های این چند سال اخیر که دو غول اروپایی با همدیگر رقابت کرده‌اند را با بازی‌هایی که یک طرف تیم متوسطی بوده و یک طرف تیم قوی مقایسه کنید. کدام‌شان زیباتر بوده و پرگل‌تر؟ کاری به تیم‌های ضعیف که نتایج یک‌طرفه‌ای رقم می‌زنند ندارم اما مگر جذابیت سال گذشته لیگ قهرمانان به درخشش آتالانتا و لایپزیگ نبود؟ و مگر نه اینکه خیلی وقت‌ها بازی بزرگان با هم تبدیل به یک مسابقه سرد و بی‌روح می‌شود؟ لیگ برتر اروپا شاید از لحاظ بیننده تلویزیونی و درآمد به نفع باشگاه‌ها باشد، شاید تماشاگران بیشتری جذب کند اما قطعاً هوداران واقعی فوتبال را دلزده خواهد کرد.
۶    
آی اسپورت
2020-10-29 20:17:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر