فهرست
لژیونرها؛ صادرات غیر نفتی ایران
لژیونرها؛ صادرات غیر نفتی ایران

لژیونرها؛ صادرات غیر نفتی ایران

آی اسپورت - لیگ بیستم قرار است از روز ۱۶ آبان شروع شود. لیگی که شروع نشده یک هفته عقب افتاد وگرنه قرار بود در روز دهم آبان استارت بخورد. طبق معمول در فصل نقل و انتقالات تعداد زیادی بازیکن و مربی جابجا شدند و آنها را در لیگ بیستم در تیمهای جدیدشان خواهیم دید. اما یک سری بازیکن هم از ایران رفتند تا در خارج به فعالیت‌شان ادامه بدهند و طبیعتا آنها را در لیگ بیستم در ایران نخواهیم دید. این‌ها لژیونرهای جدید فوتبال ایران هستند. ببینیم مهم‌ترین صادرات فوتبال ایران در این مدت کدام‌ها بودند و به چه کشورهایی رفتند. 

 

علیرضا بیرانوند؛ آنتورپ بلژیک

اولین لژیونر ایران در این فصل علیرضا بیرانوند بود که به تیم رویال آنتورپ بلژیک رفت. گلری که با پرسپولیس به افتخارات زیادی رسید و در جام جهانی ۲۰۱۸ با مهار پنالتی کریستیانو رونالدو درخشید. او از همان روز به بعد پیشنهادهای خارجی زیادی دریافت کرد اما در نهایت در زمستان سال گذشته با تیم بلژیکی به توافق رسید و قبل از پایان لیگ نوزدهم از ایران رفت. بیرانوند در این مدت نتوانسته در بازیهای رسمی آنتورپ به زمین برود. او یک دوره کوتاه مصدومیت هم داشت اما الان حالش خوب است. با این وجود مربی آنتورپ هنوز متقاعد نشده از دروازه‌بان اصلی تیم ملی ایران در دروازه تیمش استفاده کند.  احتمالا دلیل اصلی بازی نکردن بیرانوند این است که تیم با ترکیب فعلی خوب نتیجه گرفته است. آنتورپ در حال حاضر و با گذشت ۱۰ هفته در صدر جدول لیگ برتر بلژیک قرار دارد. این تیم در لیگ اروپا هم در گروه خودش با حضور تاتنهام، لاسک و لودوگورتس صدرنشین است. به این ترتیب احتمالا به این زودی‌ها بیرو را دروازه آنتورپ نخواهیم دید. مگر این که گلر اول تیم افت کند یا مصدوم شود. چنین وضعیتی برای شماره یک تیم ملی ایران اصلا خوب نیست و می تواند روی جایگاه او در تیم ملی هم تاثیر بگذارد.

 

شجاع خلیل‌زاده؛ الریان قطر

یکی از پرسروصداترین انتقالات این فصل همین بود. شجاع خلیل زاده چند روز بعد از این با پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید قراردادش را با این فسخ کرد و به الریان قطر پیوست. او به عنوان یکی از متعصب‌ترین بازیکنان پرسپولیس شناخته می‌شد و جدایی‌اش برای هواداران این تیم به راحتی هضم نشد و نمی‌شود. بوسه او بر لوگوی پیراهن الریان هم باعث خشم تعداد زیادی از هواداران و پیشکسوتان پرسپولیس شد. در هر صورت شجاع از پرسپولیس رفته و تصاویر تمرین او با الریان هم منتشر شده است. اما پرسپولیس نه تنها هنوز ITC او را صادر نکرده است بلکه از او به کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال هم شکایت کرده است. باشگاه پرسپولیس معتقد است فسخ یکطرفه شجاع غیر قانونی بوده. در هر حال شجاع انتخابش را کرده و به قدرت سوم فوتبال قطر بعد از السد و الدحیل پیوسته است. شجاع هنوز نتوانسته برای تیم جدیدش بازی کند. تیمی که در حال حاضر و بعد از گذشت 5 هفته از لیگ ستارگان در رده پنجم جدول ایستاده است. با این که خیلی ها معتقدند شجاع اشتباه کرد و باید حداقل تا فینال لیگ قهرمانان آسیا در پرسپولیس می‌ماند اما او ۳۱ سال را رد کرده و شاید بعد از این چنین پیشنهادی دریافت نمی‌کرد.

 

روزبه چشمی؛ ام صلال قطر

این انتقال هم برای هواداران استقلال ناراحت کننده بود. به خصوص در اولین روزهای انتشار خبر. ماجرا البته عجیب هم بود. روزبه درست قبل از اعزام استقلال به قطر برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا قراردادش را با این تیم تمدید کرد. خبر و تصویر این توافق هم در سایت باشگاه منتشر شد. اما با حذف استقلال روزبه به تهران برنگشت تا شایعات پررنگ‌تر شوند. شایعاتی که از قطر شروع شد اما روزبه آنها را تکذیب می‌کرد. گفته می‌شد روزبه با باشگاه ام صلال قطر به توافق رسیده است. با حذف استقلال روزبه در قطر ماند و چند روز بعد اخبار و تصاویر حضور او در تمرینات ام صلال هواداران استقلال را به خشم آورد. با گذشت چند روز اوضاع کمی آرام شد و حتی عده زیادی از هواداران استقلال از این که بازیکن پراشتباه‌شان تیم را ترک کرده ابراز خوشحالی کردند. روزبه اما خیلی زود وارد ترکیب اصلی ام صلال شد. قابل پیش بینی هم بود. ام صلال تیم قدرتمندی در لیگ ستارگان قطر نیست و هنوز هم نیاز به تقویت دارد. آنها اصولا روزبه را خریدند تا او را در ترکیب اصلی بگذارند. اما آمدن روزبه هم تفاوت چندانی در وضعیت ام صلال ایجاد نکرده است. ام صلال در جدول ۱۲ تیمی لیگ ستارگان با سه شکست در رده دهم جدول قرار دارد. 

 

علی کریمی؛ قطر SC

انتقال هافبک تاثیرگذار استقلال به باشگاه قطری همین یکی دو روز پیش قطعی شد و او آخرین صادرات غیر نفتی ایران به قطر است. کریمی قراردادش با استقلال تمام شده بود و به عنوان بازیکن آزاد به القطر رفت. استقلال و بعد از آن سپاهان مدتها تلاش کردند تا این بازیکن را به پای میز مذاکره بکشانند اما کریمی تصمیمش را گرفته بود. او قبل از پرواز به قطر در مصاحبه‌ای گفت: «ما در کشوری هستیم که در بین تیم‌های آسیایی یک آپشن بیشتر نداریم و آن هم قطر است؛ در گذشته باشگاه‌های اماراتی و حوزه خلیج فارس هم می‌توانستند بازیکن ایرانی بگیرند ولی الان فقط کشور قطر هست. در شرایط کرونا نیز بازی در اروپا سخت‌تر شده ولی قطر مباحث جداگانه‌ای دارد. تصمیم خیلی سختی بود که از استقلال دل بکنی و جدا شوی و خیلی درباره آن فکر کردم. اما امیدوار هستم روزی دوباره پیراهن آبی استقلال را بپوشم.» از دست دادن کریمی احتمالا بزرگترین ضربه ای بود که استقلال در این پنجره نقل و انتقالاتی خورد. چرا که پیدا کردن جانشین برای بازیکنی در سطح کریمی بسیار سخت است. با این وجود این سوال هم مطرح است که چرا القطر؟ تیم بهتری نبود؟ القطر با یک برد و چهار باخت قعرنشین جدول رده بندی لیگ ستارگان قطر است.

 

مهدی ترابی؛ العربی قطر

این یکی دیگر خیلی غافلگیر کننده بود. کاروان پرسپولیس بعد از صعود به فینال لیگ قهرمانان به تهران برگشت و ترابی در اولین فرصت اقدام به فسخ قراردادش با این تیم کرد. مقصد او مشخص نبود اما همه می‌دانستند او هم راهی قطر خواهد شد. او در حالی از پرسپولیس جدا شد که دریافتی اش از این تیم چندان هم نبود و فقط به خاطر تاخیر در دریافت ۸ درصد مطالباتش قراردادش را فسخ کرد! اهالی فوتبال به طعنه می‌گفتند او و مدیر برنامه‌اش از ترس این که پرسپولیس ۸درصد را هم پرداخت کند و فرصت فسخ را بگیرد این قدر زود اقدام به فسخ کردند! در هر صورت ترابی هم راهی قطر شد تا به تیم متوسط العربی برود. العربی چند روز قبل‌تر مهرداد  محمدی دیگر لژیونر ایرانی را جذب کرده بود. ترابی هم خیلی زود وارد ترکیب اصلی تیمش شد. اما او بدشانس بود. چرا که خیلی زود مصدوم شد و نتوانست در یکی دو بازی برای تیمش به زمین برود. تا این که نوبت به بازی با المرخیه در نیمه نهایی امیرکاپ قطر رسید. ترابی در ترکیب اصلی تیمش بود اما بازی به دقیقه ۳۰ نرسیده دوباره مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه بدهد. حالا هواداران پرسپولیس معتقدند آه آنها ترابی را گرفته است.

 

 سازندگی 

۱ ۱  
آی اسپورت
2020-11-01 14:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
اقلیت تاس
يكشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹، ۱۹:۴۱
بدیهیات صورت گرفته را گزارش میده..فلانی رفت فلان جا..خب این را همه میدونن جناب مثلا فوتبالی نویس
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر