فهرست
کی‌روش و برانکو؛ چهار شباهت خوب و بد
کی‌روش و برانکو؛ چهار شباهت خوب و بد

کی‌روش و برانکو؛ چهار شباهت خوب و بد

آی‌ اسپورت – اگرچه در یک سال گذشته رابطه برانکو ایوانکوویچ و کارلوس کی‌روش مطلوب نبوده و آنها سعی کرده‌اند در بهترین حالت ممکن «دوری و دوستی» را پیشه کنند، اما نمی‌توان منکر شد که حضور همزمان این دو مربی بزرگ در ایران کمک زیادی به فوتبال ما کرده است. سینیور و پروفسور هر دو در استاندارد بالایی کار می‌کنند و شباهت‌های زیادی به هم دارند. در این مطلب چند وجه تشابه آنها را مرور می‌کنیم.

قائم به فرد نیستند

کی‌روش و برانکو از تیم ملی و پرسپولیس، مجموعه‌هایی ساختند که حالا با قدرت می‌توان گفت هیچ‌کدام‌شان وابسته به یک یا دو بازیکن خاص نیستند. شاید تا پیش از حضور کی‌روش در ایران به محض مصدوم یا محروم شدن یک بازیکن بزرگ، دست و دل همه ما می‌لرزید، او اما امروز کاری کرده که غیبت هیچکس جدی تلقی نمی‌شود. مردی که به مرور امثال تیموریان، خسرو حیدری، خلعتبری و مسعود شجاعی را از تیم ملی کنار گذاشت، امروز چیزی حدود 20بازیکن یکدست دارد که هر کدام نباشند، دیگری جایش را پر می‌کند. برانکو هم در پرسپولیس تقریبا همین کار را کرده. نیازی به یادآوری نیست که او این روزها سومین ماه از غیبت مهدی طارمی یعنی بهترین بازیکن تیمش را پشت سر می‌گذارد. او داربی تهران را بدون طارمی، مسلمان و فرشاد احمدزاده برد. کسی می‌توانست فکرش را بکند؟ فقط يك بار ديگر نگاه كنيد و ببينيد برانكو چقدر راحت با مرخصي 20روزه بشار رسن براي حضور در تيم ملي امید عراق، آن هم در مسابقاتي كه در تقويم فيفا نيست موافقت كرد.

ناله نمی‌کنند

منظورمان غرولندهای مربوط به امکانات سخت‌افزاری نیست که کی‌روش در این زمینه ید طولایی دارد. داستان بر سر فقر و غنای نیروی انسانی است. هرگز نمی‌بینید که این دو مربی به خاطر غیبت ستاره‌های‌شان ناله کنند، حتی اگر آن بازیکن را به غیرمنطقی‌ترین دلایل ممکن از دست داده باشند. بعد از سرباز فراری شدن مهرداد پولادی، کی‌روش هرگز دیگر اسمش را نیاورد. فراموش نکنید در سه بازی پایانی مقدماتی جام‌جهانی قبلی که برای ما حکم مرگ و زندگی را داشت، اشکان دژاگه مصدوم بود و نتوانست به میدان برود، اما کارلوس هرگز کوچکترین اشاره‌ای به این مساله نکرد. برانکو هم همینطور است. او که داستان محرومیت مضحک طارمی یا این خدمت سربازی مجهول‌المدت نوراللهی را به روی کسی نیاورده، بعد از باخت به قشقایی در غیاب ملی‌پوشانش هم هیچ اشاره‌ای به این مساله نکرد و فقط از هواداران عذر خواست.

دیسپلیسن و دیگر هیچ

اقتدار و نظم‌گرایی، وجه تشابه دیگر برانکو و کی‌روش محسوب می‌شود که احتمالا عادت مشترک همه مربیان بزرگ دنیاست. بی‌تعارف کمتر دیده‌ایم که مربیان ایرانی در این زمینه تا این حد قاطع و «یک‌کلام» باشند. فقط ببینید کی‌روش با مهدی رحمتی و برانکو با رامین رضاییان چه کردند و بعد فانوس به دست دنبال یک نمونه نسبتا مشابه ایرانی باشید.

از خود ممنون‌ها

نه کی‌روش و نه برانکو هیچ‌کدام اهل فروتنی نیستند و هر کجا لازم باشد حسابی از خودشان تعریف می‌کنند. تقریبا صد نمونه از مصاحبه‌های برانکو موجود است که خودش را باسوادترین مربی دنیا دانسته و گفته فقط با نصف قیمت واقعی‌اش در ایران کار می‌کند. کی‌روش هم در جدل با اسدی، دبیرکل پیشین فدراسیون و همین آقای ایوانکوویچ به وضوح نشان داد چقدر از خودش راضی است. در اوج اختلافات با سرمربی پرسپولیس وقتی از او خواستند در یک جلسه مشترک با برانکو شرکت کند، جواب داد: «کی؟ برانکو؟ من فقط با لیپی و مورینیو جلسه می‌گذارم!»

 

همشهری ورزشی

۱۰ ۱۲  
آی اسپورت
2017-12-17 13:03:00
نظر دهید

۱۲ نظر
شاهین
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۵
ابی و داریوش رو پلیس دستگیر کرده بود و با خودش می برد. یه نفری خودشو انداخت وسط و گفت ما سه تا را کجا می برین:))))))
حالا شده داستان ِ کیروش جون کیروشی پورها ....
کیروش شب و روز ...ناله می کنه و غر می زنه و به زمین و زمان می توپه و دچار خوددرگیری شدید است. برنامه ریزی های عجیب و غریب میکنه و بیشتر از اینکه تابع قوانین باشه میخواد همه چیز را تحت سیطره خودش قرار بده. اهل فرافکنی است و حسادت نیز از خصلت های بارز اوست. هیچ گاه، هیچ گاه او را با پروفسور برانکوی جنتلمن و باسواد و متین مقایسه نکنید کیروشی پورها
حامد
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۴۷
چرا تواین سایت همه کامنتای عجیب غریب میدن منظورم بحث نگارشه انگار همه فیلسوفن
حامد
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۴۸
چرا تواین سایت همه کامنتای عجیب غریب میدن منظورم بحث نگارشه انگار همه فیلسوفن
در جواب حامد
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۸
ادبیات رسمی بهتر است یا چاله میدانی؟؟
آنتی شومن
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۲۱:۲۶
به شاهین
والا تا بوده این بوده که شما پرفسور یه درصدی را میچسبوندین به کیروش.
Sima
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۱۴
واقعا مفایسه بیخودی بود کیروش خدای ناله و گلایه است تقریبا به همه چی گیر میده سخت افزاری و نرم افراری!تمام مدتم داره از کیفیت بازیکنای داخلی میناله.
شاهکار مقایسه ولی بخش چهارمه،خودتونو کشتین یه مثال از برانکو پیدا کردین گیریم که درست باشه بعد مقایسش کنید با شدت همون مثالی که از کیروش زدین و دهها مثال دیگه که نشون میده چقد خودخواهه
مسعود
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۱۹
من مربی به با شخصیتی برانکو هیچ جا ندیدم درضمن هیچ وقت از خ

ودش تعریف نکرده یه مقداری تو مطالبی که میزارین دقت کنید
کوهیار
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۳۷
دیسیپلیسن خالیفسور زمانی بود که دادکان ترکیبو میچید و اختیارات علی دایی از سرمربی بیشتر بود
&
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۹:۱۵
به دیسیپلین شوفر ببخش که یه بچه 18 ساله زد پشت دستش و پیرهن بی ارزش تیمش رو کوبید زمین بازی بعد تو زمین بود و هوادارای کیسه صداش میکردن
امین آبی پررنگ
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۳۹
از دیسیپلین برانکو نگید که خندم میگیره، مستر دلالویچ رضاییان رو زمانی گذاشت کنار که توو پست دفاع راست ماهینی و محرمی رو داشت قبلا از اون جرات این کارو نداشت، برخوردش با شبگردهای ابوظبی رو هم دیدیم، خودشو زده بود به کری و کوری.
خنده اوره واقعا، مقایسه برانکو و کیروش...
برانکو سه بار تیمت رو برده توی دو سال و فشار روته
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۲۷
با بودن برانکو به سهمیه آسیایی قناعت کنید.
پرخاشگری نکنید
با واقعیت کنار بیایید که با پروفسور صدرنشین خواهیم بود و تیم اول ایران
خودتان را به در و دیوار نکوبید چون خطر سکته قلبی هست
و پماد موضعی مصرف کنید !
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۰۸
چه لزومی دارد کسی را با کسی قیاس کنیم ؟
هر دو موفق در کار خویشند و وظیفه ی محول را بخوبی انجام می دهند.
ولی با خصوصیت اخلاقی خاص خود ؛ حتی دو فرزند یک خانه هم با هم فرق میکنند.
در منچستر یک عمر فرگوسن فرمانروایی کرد و بعد دادنش به مویس و اکنون مورینیو ؛ آیا شباهتی جر کارنامه در این نامها می بینید؟

برانکو یک جوری رفتار میکند و کی روش جور دیگر
اینجا فقط ماییم که از سر بیکاری دائم این دونفر راکنار دیوار گذاشته متر میکنیم.
وابدا کاری به واقعیات نداریم.
در ضمن

"کسی که میگه خالیفسور، هیچ تفاوتی با کسی که میگه کی روشی پور نداره "
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر