فهرست
اصرار اشتباه؛ «کولینگ بریک» در سرمای آذر!
اصرار اشتباه؛ «کولینگ بریک» در سرمای آذر!

اصرار اشتباه؛ «کولینگ بریک» در سرمای آذر!

آی اسپورت - رقابت‌های لیگ برتر ایران برخلاف سالیان گذشته به جای تیر و مرداد، از آبان شروع شد و به طور رسمی وارد بستمین فصل خود شد. با این حال اتفاقی از هفته اول لیگ در حال رخ دادن است که بیشتر شبیه به افتادن از سوی بام است.

با شروع فصل جدید و در طول بازی‌های برگشته شده در هفته اول و دوم لیگ برتر، داوران در دقایق ۳۰ و ۷۵ بازی را طبق قانون "cooling brake " یا "توقف برای خنک شدن" متوقف می‌کنند؛ در شرایطی که در حال حاضر دمای هوا در اقضی نقاط ایران در حدود ۱۵ تا ۵ درجه سانتی‌گراد است.

حتی در طول تمرینات، بازیکنان و مربیان از لباس‌های گرمکن برای در امان ماندن از سرمای هوا استفاده می‌کنند اما در هنگام مسابقات، داوران به استناد قانونی که برای تابستان و بهار و در مواجه با گرمای هوا تجویز شده، بازی را برای دقایق متوقف می‌کنند.

این اتفاق در شرایطی است که حتی در خلال لیگ قهرمانان آسیا که از اواخر شهریور تا اوایل مهر در قطر برگزار شد، هرگز قانون "توقف برای خنک شدن" اجرا نشد چرا که دمای هوا در داخل ورزشگاه به لطف تکنولوژی و استفاده از سیستم‌های سرمایشی عدد ۲۵ درجه سانتی‌گراد را نشان می‌داد.

در حال حاضر بدون استفاده از تکنولوژی هم دمای هوای در ورزشگاه‌های ایران چیزی در حدود ۵ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد را نشان می‌دهد اما همچنان این قانون اجرا می‌شود و بازی‌ها متوقف شوند؛ بازی‌هایی که در شرایط معمول فاقد سرعت لازم هستند و با این اتفاق، از هیجان و سرعت آن هم کاسته می‌شود.

مروری بر مسابقات باشگاهی در اقصی نقاط جهان هم حاکی از این است که این قانون هرگز اجرا نمی‌شود و فقط فدراسیون فوتبال ایران است که به سبک و سیاق خود قوانین را اجرا می‌کند.

حتی در بازی‌های تیم ملی در مهر و آبان در ازبکستان و بوسنی هم coolng brake اجرا نشد اما مسئولان سازمان لیگ طبق استدلال‌های خود فعلا قانون فوق را اجرا می‌کنند.

با توجه به وضعیت جوی حاکم بر کشور و کاهش دمای هوا، انتظار می‌رود از این پس با اعلام سازمان لیگ، داوران بازی‌ها را متوقف نکنند و از سرعت و هیجان مسابقات کاسته نشود.

 

ایسنا 

۳ ۱  
آی اسپورت
2020-11-22 13:30:00
نظر دهید

۱ نظر
اقلیت تاس
يكشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹، ۱۴:۲۴
این کرونا بریک! و جهت کمک به عمل تنفس بازیکنان صورت گرفته...تاثیر یا عدم تاثیرش هم متخصصان دانند!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر