فهرست
آلمان نو شده و آزمون آمستردام
آلمان نو شده و آزمون آمستردام

آلمان نو شده و آزمون آمستردام

آی‌اسپورت – در مهمترین بازی دور اول مقدماتی یورو ۲۰۲۰ فردا شب هلند میزبان آلمان است. این بازی برای یواخیم لو اهمیتی فرای صرفا سه امتیاز دارد. مربی ۵۹ ساله آلمان در حال حاضر با ماموریت دوگانه‌ای بسیار دشوار، اگر نگوییم غیرممکن روبرست. لو باید به آلمانی‌ها ثابت کند تغییر و نوگرایی در تیم ملی ممکن است و در ضمن بهترین گزینه برای ورق زدن این فصل جدید خود اوست.

لو که از سال ۲۰۰۶ هدایت آلمان را به عهده داشته، پیش از این بارها توانایی‌های خودش را به اثبات رسانده و به شک و تردیدهای زیادی پاسخ داده. او بعد از تحویل گرفتن تیم از یورگن کلینزمن باعث پیشرفت تاکتیکی آلمان شد و دو سال بعد از شکست تلخ در نیمه نهایی یورو ۲۰۱۲ جام جهانی را در برزیل برد. اما کابوس جام جهانی روسیه، سقوط از دسته اول لیگ ملت‌های اروپا و تصمیم بحث‌برانگیز در کنار گذاشتن توماس مولر، جروم بواتنگ و متس هوملز، سه کهنه‌سوار بایرنی که همه مدال قهرمانی جهان را دارند، لو را در سخت‌ترین شرایطی که تا به حال تجربه کرده قرار داده است.

این تصمیم طبیعتا واکنش‌های منفی زیادی به بار آورد. روزنامه «زوددویچ» لو را به بی‌احساسی یک خارپشت توصیف کرد. مولر در ویدئویی خشم خودش را از این تصمیم نشان داد. مدیران بایرن مونیخ، کارل-هاینتس رومینیگه و اولی هوینس هم هر دو از این تصمیم و به خصوص نهایی بودنش انتقاد کردند. روزنامه «فرانکفورتر آلمان» هم از رابطه سر رئیس فدراسیون، راینهارد گریندل، با مربی‌اش خبر داد. هرچند گریندل بعدا این خبر را تکذیب کرد، اما خود لو در مصاحبه‌ای اعلام کرد لزومی ندیده پیش از اعلام تصمیمش مبنی بر کنار گذاشتن مولر و بواتنگ و هوملز، آن را با رئیسش مطرح کند. لو حتی گفته به فدراسیون اعتماد نداشته که این خبر را لو ندهند.

شاید لو راهی که پیش گرفته را چون قماری بزرگ نمی‌بیند. اما اگر آلمان در آمستردام شکست بخورد، و مخصوصا اگر خط دفاعی این تیم عامل اصلی این شکست شود، تصمیم و رویکرد او بیش از پیش زیر سوال خواهد رفت. ماتیاس گینتر (بوروسیا دورتموند)، آنتونیو رودیگر (چلسی) و تیلو کرر (پاریس سن ژرمن)، مهره‌هایی هستند که می‌توانند کنار نیکولاس زوله در قلب خط دفاعی تیم ملی‌شان قرار بگیرند، مدافعینی که هنوز به سطح هوملز و بواتنگ، حتی با وجود افت فرمشان، نرسیده‌اند.

تساوی ۱-۱ در بازی دوستانه مقابل صربستان که چهارشنبه برگزار شد هم تصویری درست از این چهره جدید آلمان نساخت. در این بازی آلمان جاناتان تا (بایر لورکوزن) و لوکاس کلاسترمن و مارسل هالستنبرگ، دو مدافع کناری آربی لایپزیگ را در ترکیب جوان خط دفاعی خودش می‌دید، ترکیبی که یک گل خیلی ساده از لوکا یوویچ خورد و همان کندی و بی‌هدفی بدترین لحظات روسیه را در دقایق زیادی تکرار کرد. نمایش تیم لو در این بازی به قدری کسالت‌بار بود که استادیوم فولکس‌واگن آرنا را در سکوت محض فرو برده بود، البته قبل از اینکه تماشاگران بازیکنان خودشان در بین دو نیمه هو کنند. در نیمه دوم البته آلمان با اتکا به خلاقیت مارکو رویس و لئون گورتسکا نمایشی قابل قبول‌تر داشت، اما در نهایت این بازی هم هیچ سرنخی برای شناخت این تیم خانه‌تکانی شده به دست نداد.

آخرین برد آلمان در یک بازی رسمی به همان گل لحظات پایانی تونی کروس در سوچی و پیروزی 1-2 مقابل سوئد برمی‌گردد. تیم لو برای بازگشت به راه پیروزی نیاز به استحکام در خط دفاعی و سرعت در خط حمله دارد، جایگاهی که خود جاشوا کیمیچ هم مطمئن نیست بهش رسیده باشند: «من درک می‌کنم که چرا مردم صبرشان به سر رسیده. هواداران می‌خواهند شاهد پیروزی تیمشان باشند. اما ما در دوران گذار به سر می‌بریم و برای اینکه به جایی که باید برسیم نیاز به یکی دو بازی دیگر داریم».

شاید آلمانی‌ها باید این فرصت را به تیم ملی‌شان بدهند. اما لو به خصوص نمی‌تواند چندان هم از این موضوع مطمئن باشد.

۴    
آی اسپورت
2019-03-23 11:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر