فهرست
از مدعیان یورو ۲۰۲۰ چه خبر؟
از مدعیان یورو ۲۰۲۰ چه خبر؟

از مدعیان یورو ۲۰۲۰ چه خبر؟

آی اسپورت - پس از وقفه‌ای کوتاه‌مدت به دلیل برگزاری جدال‌های ملی. رقابت‌های باشگاهی از روز شنبه دوباره از سر گرفته شد. اما حالا بهترین فرصت برای بررسی دقیق اتفاقاتی‌ است که در رده ملی برای تیم‌های مختلف رخ داده؛ به ویژه تیم‌های قدرتمندی که جزو مدعیان اصلی قهرمانی در جام ملت‌های ۲۰۲۰ به شمار می‌روند و از حالا به فکر مرحله نهایی تورنمنت هستند.

 

فرانسه

«دیدیه دشان» یک عقب‌گرد است؛ کسی که به نظر می‌رسد سعی دارد در زمان به گذشته بازگردد. در جهانِ فوتبال کنونی با پرسینگ شدید و حفظ استحکام بالای خطوط، او به گونه‌ای متفاوت می‌اندیشد و تیم تحت رهبری‌اش را به شیوه‌ای متمایز از سایرین راهی مستطیل سبز می‌کند. خط دفاعی تیم او، هیچ تمایلی به پیش‌روی از خود نشان نمی‌دهد و در یک‌سوم دفاعی باقی می‌ماند. مدافعان کناری‌اش به صورت محدود و معدود اقدام به نفوذ از جناحین می‌کنند و حتی سه هافبکش مقابل مدافعین تیم، جا خوش کرده‌اند. اما این سیستم زمانی که تیمی پرمهره و بااستعداد همانند نسل فعلی فرانسه و مهاجمی سریع، باهوش و زهردار همچون «کیلیان امباپه» داشته باشید، یک سیستم برنده است. «خروس‌ها» با همین شیوه به فینال جام ملت‌ها در دوره پیشین رسیدند، قهرمانی در جام جهانی را جشن گرفتند و اکنون اکنون در لیگ ملت‌های اروپا شکست‌ناپذیر هستند.

 

بلژیک

آثار نسلِ به اصطلاح طلایی، هنوز هم در ترکیب فعلی تیم ملی بلژیک دیده می‌شود. جالب توجه‌تر اینکه موج جدیدی از بازیکنان مستعد هم به تیم اضافه شده‌اند و نوید روزهای درخشان‌تری را به فوتبال‌دوستان می‌دهند. شیاطین سرخِ اروپا دو سال پیش در رقابت‌های جام جهانی روسیه، با نمایش درخشان ستاره‌هایی همچون «روملو لوکاکو»، «کوین دی‌بروین» و «توماس مونیه» موفق شدند تیم ملی قدرتمند برزیل را شکست دهند اما در ادامه با عدم خودباوری کافی، برابر تیم ملی فرانسه ناکام ماندند تا دست‌شان از حضور در فینال رقابت‌ها کوتاه بماند. آن‌ها با ترکیب فعلی و نیروهای جدیدشان زیر نظر «روبرتو مارتینز» می‌توانند لحظاتی فراموش‌نشدنی و جادویی را برای هواداران خود رقم بزنند.

 

پرتغال

هم‌تیمی‌های «کریستیانو رونالدو» فاتح آخرین جام ملت‌های اروپا و نخستین دوره لیگ ملت‌های اروپا هستند. آن‌ها ترکیبی با هافبک‌ها و مهاجمان مستعد در اختیار دارند و تیمی بسیار سرسخت و با انگیزه به حساب می‌آیند. ضمن اینکه «فرناندو سانتوس» همانند دشان، تمایلی به ارائه بازی بسیار سرعتی ندارد و ترجیح می‌دهد با حفظ آرامش در هر مسابقه به سمت اهداف خود یورش ببرد. شاید سخت‌ترین چالش برای سانتوس و پرتغال، تطبیق یافتن با رونالدوی ایستا است؛ بازیکنی که البته هنوز هم با در دست داشتن توپ یک گزینه خطرناک است اما با بالا رفتن سنش، دیگر دوندگی سابق را ندارد. امری که می‌تواند در رقابت‌های یورو ۲۰۲۰و تقابل با قدرت‌های بزرگ آنها را به دردسر بیاندازد.

 

انگلیس

تمام پنج نمایش تیم ملی انگلیس در سال جاری، با انتقاداتِ متفاوتی همراه بوده اما «سه‌شیر» در این پنج دیدار تنها دو گل، آن هم از روی نقطه پنالتی دریافت کرده. پس بهتر است زیاد به آن‌ها سخت نگیرید. فراموش نکنید که سفیدپوشان سال گذشته در ۱۰ دیدار ۳۹ گل به ثمر رساندند تا صلابت خود را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشند. «گرت ساوتگیت» مغز متفکر انگلیس روی نیمکت نیز همه شک و تردیدهای تاکتیکی پیرامون تیم تحت رهبری‌اش را در دیدار برابر بلژیک با تغییر ساختار تیم در نیمه دوم و مهار تمام عیار لوکاکو، بر طرف ساخت. انگلیس البته هنوز در درونِ دروازه نگرانی‌هایی دارد اما با توجه به برگزاری دیدارهای نیمه‌نهایی و فینال در ورزشگاه «ومبلی»، بهترین فرصت برای انگلیس پس از سال ۱۹۹۶ برای چشیدن مجدد طعم موفقیت، فتح جام و پایان طلسم سیاه ناکامی شکل گرفته است.

 

ایتالیا

ایتالیا پس از عدم کامیابی در رسیدن به جام جهانی ۲۰۱۸ تحت هدایت «روبرتو مانچینی» پیشرفت قابل توجهی را تجربه کرده است. اگر چه درباره میانگین سنی ترکیب فعلی، عدم سرعت بالای تیم و البته مشکل اخیرشان در امر گلزنی، همچنان نگرانی‌هایی وجود دارد. با این حال آتزوری در کنار بلژیک تنها تیم‌هایی بودند که هر ۱۰ دیدار مقدماتی جام ملت‌های اروپا را با پیروزی به پایان رساندند و در لیگ ملت‌های اروپا هم شکست‌ناپذیر ظاهر شدند. صلابت خط دفاعی و دریافت فقط شش گل در ۱۴ دیدار در این دو تورنمنت، یکی از ارکان کلیدی تیم تحت رهبری مانچینی بوده است.

 

اسپانیا

جام جهانی گذشته برای تیم ملی اسپانیا با اخراج «جولن لوپتگی»، پیش از آغاز بازی‌ها به پایان رسید. ماتادورهایی که با امیدهای فراوان پا به روسیه گذاشتند اما خیلی زود مجبور به خرید بلیت برگشت شدند. حالا اما اوضاع در لاروخا متوحل شده و «لوئیس انریکه» نوید روزهایی درخشان را به هواداران این تیم می‌دهد. تیمی که در زمین حداقل تا پیش از شکست برابر اوکراین، نشانه‌های خوبی را از خود به تصویر کشیده بود. اگر چه اسپانیا هنوز هم صدرنشین گروهش در لیگ ملت‌های اروپاست اما فراموش نکنید که این تیم در دوران گذار و تغییر نسل قرار دارد.

 

آلمان

به نظر می‌رسد روزهایی که «یواخیم لو» به عنوان یک نابغه تاکتیکی در رختکن «یورگن کلینزمن» مورد تحسین همگان قرار می‌گرفت، دیگر سپری شده است. او خوش شانس بود که پس از یک جام جهانی افتضاح، موفق به حفظ شغل خود شد اما یوگی علیرغم تیم خوبی که در اختیار دارد، به هیچ عنوان نشانه‌هایی از پیشرفت مانند آنچه پیش از جام جهانی ۲۰۱۴ در مانشافت به تصویر کشید، ارائه نکرده است. آلمان به عنوان تیمی که بر ضدحمله‌ها تکیه می‌کرد، بسیار بی‌نقص و فوق‌العاده بود ولی اکنون تلاش برای هجومی ساختن تیم، ژرمن‌ها را در خط دفاعی آسیب‌پذیر کرده است. این امر در دریافت سه گل از ترکیه و سوئیس کاملاً مشهود بود.

 

هلند

تیم ملی هلند با وجود همه شایستگی‌ها، فرصت حضور در رقابت‌های یورو ۲۰۱۶ و جام جهانی روسیه را از دست داد اما «رونالد کومان» تیمی موفق را ساخت که با غلبه بر آلمان و فرانسه، به فینال لیگ ملت‌های اروپا رسید. در واقع ارائه بازی خطرناک و پر ریسک از لاله‌های نارنجی تیمی فوق‌العاده ساخت. با جدایی کومان به قصد بارسلونا، هلند امیدواری کمی با «فرانک دی‌بوئر» نشان داده اما افت نارنجی‌پوشان پس از جدایی اعضای کلیدی تیمِ ۲۰۱۹آژاکس از این تیم هم مشهود بود.

 

لهستان

لهستان در دو دهه اخیر در مرحله مقدماتی عالی و در تورنمنت اصلی نمایش‌های ضعیفی از خود به جای گذاشته و همین امر باعث می‌شود از این تیم انتظارات در حد بالا و قهرمانی نباشد. تیم تحت هدایت «یرزی برزک» اما در گروهی با حضور تیم‌هایی همچون هلند و ایتالیا در لیگ ملت‌های اروپا، فعلا به صدر تکیه زده و با ۹ کلین‌شیت در ۱۴ بازی اخیر، تیمی محکم نشان داده است. تیمی که در خط آتش از حضور فوق‌ستاره‌ای بزرگ به نام «روبرت لواندوفسکی» کامل‌ترین مهاجم جهان بهره می‌برد و از این رو اگر لهستان در این دوره معادلات را بر هم بریزد، شخصاً متعجب نخواهم شد.

 

روسیه

شاید برخی بر این دیدگاه باشند که تیم ملی روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ تنها با اتکا بر امتیاز میزبانی، آن نمایش‌های خوب را روی صحنه برد اما آنها اکنون با کسب ۸پیروزی در۱۰  دیدارشان، جواز حضور در رقابت‌های جام ملت‌های اروپا را به دست آورده‌اند و در گروه خود در لیگ ملت‌ها نیز در رتبه نخست ایستاده‌اند. سیستم۱-۳-۲-۴  مورد علاقه «استانیسلاو چرچسوف» کاملا موثر بوده و با حضور «آرتم ژیوبا» ۳۲ ساله در خط حمله و مهارت‌های او کنار «آنتون میرانچوک»، روسیه قطعاً تیمی خطرناک محسوب می‌شود.

 

سازندگی 

۲    
آی اسپورت
2020-10-22 22:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر