فهرست
رئال کی‌روش تدافعی بود؟ آن‌چه آمار می‌گوید
رئال کی‌روش تدافعی بود؟ آن‌چه آمار می‌گوید

رئال کی‌روش تدافعی بود؟ آن‌چه آمار می‌گوید

آی‌اسپورت- با پایان یافتن مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ و بازی جسورانه و زیبای ژاپن برابر بلژیک و حذف دو تیم اسپانیا و پرتغال، دوباره منتقدان کارلوس کیروش و تیم ملی فوتبال ایران لب به سخن گشوده‌اند و این بار درباره سبک بازی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ به انتقاد پرداختند. هدف از این نوشته مقایسه سبک بازی‌های حریفان ایران، پتانسیل واقعی فوتبال ایران در سال‌های اخیر و... نیست. در بخشی از سخن منتقدان، اشاره‌ای به یک سال سرمربی‌گری کارلوس کیروش در رئال مادرید در فاصله ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ می‌شود و منتقدان با اشاره به عدم نتیجه‌گیری رئال مادرید در آن فصل، این نتیجه را محصول تعلق خاطر کارلوس کیروش به فوتبال دفاعی می‌دانند. غافل از آن که این ادعا در مورد رئال مادردید کیروش کاملا خلاف واقع است. تیم رئال مادرید در آن فصل، جمعی از بهترین بازیکنان فوتبال دنیا را در اختیار داشته که لیست بازیکنان در تصویر زیر قابل مشاهده است.

با این وجود مشکل اصلی این تیم، نداشتن بازیکن جانشین برای ستاره‌های فوق‌العاده رئال مادرید بوده است. همان‌گونه که ملاحظه می‌شود، از بین بازیکنان ذخیره رئال مادرید، تنها سانتیاگو سولاری بازیکنی با کیفیت نزدیک به بازیکنان اصلی این تیم بوده است و بقیه بازیکنان ذخیره فاصله زیادی از نظر کیفیت با بازیکنان اصلی داشته‌اند. به طور مثال مهاجم ذخیره این تیم، کارلوس پورتیلو بود که در مواقع لازم و زمان مصدومیت باید جایگزین رونالدوی برزیل یا رائول گونزالس می‌شده است. بنا بر این فاصله کیفیت بازیکنان اصلی و ذخیره یکی از علل اصلی ناکامی رئال در آن فصل بوده است. با توجه به این حقیقت واضح که خرید بازیکن در رئال مادرید کهکشانی فلورنتینو پرز در دستان مدیر باشگاه بوده است و مربیان اختیار چندانی در این‌باره نداشته‌اند.

اما ادعای دیگر منتقدان کارلوس کیروش دفاعی بازی کردن تیم رئال مادرید با سرمربیگیری او بوده است و منتقدان بر این مدعا که کیروش با بهترین بازیکنان جهان هم به بازی دفاعی روی می‌آورده پافشاری می‌کنند. بر اساس آمار جدول لالیگا در آن سال، رئال مادرید با کسب ۷۰ امتیاز به مقام چهارم دست پیدا کرده است که جدول لالیگا در آن فصل در تصویر زیر مشخص شده است.

با توجه به جدول مشخص می‌شود که رئال  مادرید در آن فصل بهترین خط حمله را بین تمام تیم‌های لالیگای اسپانیا داشته است و در بین ۹ تیم بالای جدول دارای بدترین خط دفاعی بوده است. بنابراین و بر اساس آمار، این مدعا کاملا دروغ و بر اساس توهمات منتقدان ساخته شده است.در کل بازی‌های آن فصل رئال مادرید، رئال مادرید در ۵۷ بازی ۱۰۶ گل به ثمر رسانده است و ۷۱ گل دریافت نموده است. جزییات اطلاعات مربوط به کل بازی‌های رئال مادرید در آن فصل در تصویر زیر قابل مشاهده است. بر این اساس مشکل اصلی کارلوس کیروش در رئال مادرید ،مشکل دفاعی این تیم بوده است، چرا که تیم از لحاظ گل‌زنی مشکل خاصی نداشته است، ولی در فاز دفاعی با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده است.

به نظر می‌رسد کارلوس کیروش با توجه به تجربه ناموفق خود در رئال مادرید، بازنگری اساسی در اندیشه‌های خود درباره دفاع در فوتبال مدرن دنیا داشته است. تجربه به او نشان داده که با در اختیار داشتن بهترین بازیکنان دنیا، نیاز به یک خط دفاعی مستحکم برای بردن الزامی است.

هدف از نگارش این چند سطر، نه تقدیس کارلوس کیروش و نه تخطئه اوست؛ صرفا دعوت همگان به ارائه مطالب مستدل در مورد مدعای خود درباره هر موضوع یا پدیده‌ای است. جمله کلیشه‌ای انتقاد متفاوت با تخریب است متاسفانه همچنان راهگشا خواهد بود.

۷۴۰ ۱۴  
آی اسپورت
2018-07-13 23:41:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۴ نظر
محمد
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۶
پس از افتادن آبها از آسیاب کیروش پرستان لب به سخن گشوده اند غافل از اینکه حنای آنها دیگر رنگی ندارد!
sirvan.f
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۰۹
استفاده از لفظ توهم نشان دهنده ی بی طرفی شماست!!!
سهیل
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۲۷
اونی که تنها با آمار گل زده ایم مقاله رو نوشته نمیدونم چند سالش هستش ولی احتمالا اونقدری نیست سن اش که بازی های رئال رو اون موقع یادش بیاد.
منکه یادمه افتضاح ترین بازی ها رو به نمایش میزاشت حتی از رئال کاپلو هم کمتر حمله میکرد (باتوجه به بازیکن هاش توی ضد حمله خب مشخصا گل بیشتر میزد) ولی اصلا فوتبال هجومی بازی نمیکرد.
طرفدارای رئال براشون بازی زیبا خیلی مهمه که بخاطر همین هم کیروش و هم حتی کاپلو علیرقم قهرمانی لالیگا ولی بازهم با فشار هوادارا اخراج شدند.
بی طرف
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۵۲
امار نشون داد که با بهترین بازیکن های جهان هم نمی تونه نتیجه بگیره .
amir
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۵۶
دفاعی بود یا نبود مهم اینه که مثل چی زدن زیرش و اخراجش کردن. البته نه فقط در رئال. که در پرتغال و ژاپن و آفریقای جنوبی و امارات. مربی شکست خورده همه جا اخراجیه جز تو فدارسیون 5 ستاره تاج و ساکت و کفاشیان.
سینا
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۱۵
کاوه زائر کی‌روش!
خودت یه دور خوندی چه اباطیلی نوشتی؟
۳
شاهین
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۳۳
سياه‌ترين نقطه کارنامه مادريدي کي‌روش هم به 5 بازي آخر فصل رئال بر‌مي‌گردد. جايي که او هر 5 بازي آخر را باخت و با‌70 امتياز چهارم شد. به اين‌معنا اگر از 15 امتياز ممکن 5 بازي آخر فصل لاليگاي 2004 -2003 تيم کي‌روش 8 امتياز مي‌گرفت، رئال قهرمان لاليگا مي‌شد اما او صفر امتياز گرفت تا پايين‌تر از والنسيا و بارسلونا و دپورتيو لاکرونيا چهارم شود.

بله! طرفداران ايراني آقاي کي‌روش با اتکا به حافظه بد کوتاه مدت خيلي از ايراني‌ها، مدام رئالي بودن اين مربي را به رخ مي‌کشند و در بوق و کرنا مي‌کنند؛ اما شما دوست عزيز! مطمئن باش اگر در دنيا تنها يک نفر باشد که او را پشت فنس تمريني رئال‌مادريد راه ندهند، اسم اين فرد کارلوس کي‌روش است. کي‌روش زماني بر سر زبان‌ها افتاد که در سال 2002 مورد‌توجه الکس فرگوسن قرار گرفت و به مدت يک فصل به عنوان يکي از دستياران اين سرمربي نامدار به منچستريونايتد پيوست.با اخراج ويسنته دل‌بوسکه سرمربي موفق رئال‌مادريد در سال 2003 که با انتقادهاي زيادي همراه شد، فلورنتينو پرس در دو راهي انتخاب بين 2 مربي پرتغالي‌(خوزه مورينيو و کارلوس کي‌روش)، به نفر دوم راي داد تا کمک منچستر سرمربي رئال شود‌ و اين آغاز فروپاشي مادريدي‌ها و اوج‌گيري بارسايي‌ها بود.

پ.ن:
زائرکعبه؟ :)))
اینم اسم مستعار مثل جواد شایق :)))
۷
حمید
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۴۶
بر اساس گل زده نمیشه تصمیم گرفت. باید بر اساس تعداد موقعیت های گلی که در هر بازی ساخته میشه قضاوت کرد اگر 106 گل زده شده بیشتر از روی کرنر و اوت و گل به خودی باشه به هیچ وجه نمیشه گفت رئال تیمی تهاجمی بوده. بنابراین استدلال شما غلطه و نکته مهم تر، این واقعیت که شما بر پایه همین استدلال غلط و چه بسا دروغ منتقدین رو متهم به دروغگویی و متوهم بودن می کنی منو به یک پرسش همیشه ثابت می رسونه؛ این که چرا حامیان کیروش عموما نمی تونن بدون توسل به دروغ و قلب واقعیت بحثشون رو پیش ببرن. راستشو بخواین ما عملکرد کیروش رو در همون حدی که هست قبول داریم. اما چیزی که ما رو به تردید میندازه همین دروغگویی همیشگی بیشتر حامیان کیروشه. عمده استدلال های حامیان کیروش بر پایه فکت های غلط استواره. برای کیروش متاسفم که چنین حامیانی داره.
۵
فرزاد مهریار
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۲:۵۵
سفسطه پهلوان پنبه : در این نوع سفسطه و جعل واقعیت ، گوینده ابتدا گزاره کذب و یا سخیفی را مطرح می کند و آن را ادعای طرف مقابلش وانمود می کند . سپس در کمال آرامش و با منطق ! گزاره کذب خود ساخته را رد می کند .
آقای کاوه زوار کعبه هم از این روش استفاده کرده اند . در حالی که نقد منتقدان سرمربی تیم ملی فوتبال به ضعف شدید تیم ملی در بازیسازی بوده ( آن هم نه فقط در این جام جهانی بلکه به خصوص در دوره دوم مربیگری کارلوس کی‌روش در تیم ملی ) ایشان سطح مدعا را به دفاعی بازی کردن رئال مادرید تغییر می دهند تا با خیال راحت منتقدان را بکوبند
پ . ن : این شیوه بسیار مورد علاقه پروپاگاندای سیاسی جناح اقتدار گرا نظیر حسن عباسی و حسین شریعتمداری و حسن رحیم پور ازغدی است!
۵
محسن
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۵:۴۷
البته برانکو بود تیمو میبرد فینال اروپا ولی کیروش مربی‌نیست... میخوام بدونم کدوم مربی ما حتی نزدیک به رئال مادرید به عنوان چمن زن شده؟!! داریم راجع به قویترین باشگاه جهان صحبت میکنیم که به عنوان بیشترین قهرمانی اروپا رسیده با اقتدار کامل....واقعا کدوم مربی ما میتونه به عنوان تدارکات وارد رئال بشه؟!! کیروش اشکالات زیادی داره اما ای کاش زبان نقد کردن رو یاد بگیریم...الان کامنتها رو میخونی واقعا نشون دهنده سطح فکر بسیار پایینه
۴
Reza
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۰۷:۴۱
شرکت تضاننی فردوسی پور و شرکا دست بکار شدند بهر نحوی این بابا رو بندازند به تیم ملی ایران ، آقا این بابا در رئال عالی ، در متچستر بهترین ، اصلا طلا ، درجه یک ، اما چه تاثیری برای فوتبال ما داشته ، اینکه سئوال بدی نیست و جناب فردوسی پور و شرکا نباید ناراحت بشند ، امروز عصر ارتبا طاته ، ۲۴ ساعته سعی در تابو سازی از این بابا دارین ، اگر خوبه که دیگه اینکارا رو لازم نداره .
۳
Ava_86
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۰۲
به عنوان یه رئالی قدیمی میگم که رئال زمان کیروش حتی از رئال بنیتز هم بدتر بود .جالبه علی رغم تعریف تمجیدای فرگوسن از کیروش اون دیوید مویس رو به عنوان سرمربی بعد از خودش انتخاب کرد. مثل اینکه تحریف تاریخ فوتبال ایران توسط کیروشی پورا کافی نبود که حالا رفتن سراغ چپکی کردن تاریخ رئال اونم برا اینکه بگن کیروش حتما باید بمونه
۳
Arash
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۳۱
این مطلب نشون میده که حتا با زیان آمار و استدلال و منطق و شواهد هم ، آنتی کیروش ها تصمیمشون رو گرفتن. بزرگترین فرافکنی رو هم دارن، این که خودشون لشکر کامنت گذار دارن و مدام کیروش رو متهم به قدرت رسانه یی می کنن. متاسفانه این جماعت نمیفهمن و قدر کیروش رو نمیدونن. حالا اشکال نداره، بذار کیروش بره و تیم بیفته دست وطنی های بی سواد، اون موقع خواهیم دید قدرناشناسان نخبه کش را
۱
حرف حساب
شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۳۵
این بابا جوری مطلب نوشته که انگار کیروش هیچ نقشی در نتایج تیم نداشته!! انگار اینجا هم نفر دوم بوده!! جالبه که این آمار به عملکرد کیروش ربط داره ولی نتایج و رتبه عالی! رئال در اون سالها ربطی نداره! آره داداش تو که اصلا قصد تقدیس و تبرئه کیروش رو نداری! تو راست میگی! اشکال از ماهاست که نمیفهمیم!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر