فهرست
سه رکورد استثنایی در انتظار سرخ‌ها
سه رکورد استثنایی در انتظار سرخ‌ها

سه رکورد استثنایی در انتظار سرخ‌ها

آی اسپورت - در این ایام خاص که مردم و ورزشی‌ها درصدد همزیستی مسالمت‌آمیز با ویروس کرونا به موازات دوری جستن از خطرات آن برآمده‌اند پرسپولیس انگار جزیره‌ای تنها افتاده در لیگ برتر است. وقتی صحبت از تعطیلی مسابقات شد هیچ باشگاهی غیر از پرسپولیس برای بازگشت به فوتبال تقاضا نداد و حالا هم که یکی یکی تست اعضای برخی تیم‌ها مثبت می‌شود این کشمکش در فاز تازه‌ای ادامه دارد.

در این میان پرسپولیسی‌ها معتقدند این اتفاقات نرمال نیست و با نقشه و برنامه‌ریزی رخ می‌دهد تا نهایتاً سازمان لیگ را مجاب به تعطیلی مسابقات کند. پرسپولیسی‌ها خوب می‌دانند با فاصله مطمئنی که در صدر جدول ایجاد کرده‌اند حالا در آستانه کسب افتخاری دیگر قرار گرفته و با ثبت رکوردی تاریخی می‌توانند جاودانه شوند. مثلاً علیرضا بیرانوند می‌تواند با چهار قهرمانی متوالی در لیگ ایران به اروپا برود و این افتخار برای بازیکنانی مثل سیدجلال، کمال کامیابی‌نیا، محمد انصاری، عالیشاه، علیپور، رادوشویچ و ربیع‌خواه نیز ثبت و در کارنامه دوران بازیگری آنها به عنوان نقطه‌ای پررنگ و رشک‌برانگیز نوشته خواهد شد.

مهم‌تر از این، آنچه در تاریخچه باشگاه ثبت خواهد شد رکوردی استثنایی و بی‌نظیر خواهد بود که می‌تواند تا سال‌ها دست نخورده باقی بماند. جدا از محکم‌تر شدن رکورد پرافتخارترین تیم لیگ برتر، پرسپولیس همین حالا در ثبت رکورد سه قهرمانی متوالی در لیگ برتر با سپاهان برابر است – هر چند این سه قهرمانی پرسپولیس با یک سرمربی (برانکو) حاصل شده و سپاهان این رکورد را با دو سرمربی (کرانچار و قلعه‌نویی) به دست آورده است- اما چهارمین قهرمانی متوالی می‌تواند سرخ‌ها را دست نیافتنی کند .

پرسپولیس در فاصله ۹ بازی تا پایان فصل ۱۰ امتیاز از تیم دوم جدول فاصله دارد و شاید تنها اتفاقات عجیب و غریب بتواند مانع از قهرمانی آنها شود اما کرونا و ماجراهایش شاید بخشی از همین اتفاقات غیرمترقبه باشد. جدا از پوکر قهرمانی لیگ برتر که دو ماه است بازیکنان و پیشکسوتان پرسپولیس مدام از آن حرف می‌زنند حواس هیچ کس به این نیست که پرسپولیس در پایان فصل جاری فوتبالی می‌تواند یک رکورد استثنایی و فوق‌العاده دیگر نیز ثبت کند و با دستاوردی بی‌نظیر از این فصل فوتبالی تاریخچه باشگاه را پرافتخارتر سازد.

پرسپولیس جدا از ترکتازی در صدر جدول لیگ برتر و کنده شدن از سایر مدعیان، در جام حذفی نیز مدعی جدی قهرمانی است. سرخ‌ها در این رقابت‌ها بعد از پشت سر گذاشتن تیم‌های ماشین‌سازی تبریز، صنعت نفت آبادان و شهرداری ماهشهر حالا به مرحله نیمه‌نهایی این مسابقات رسیده و باید به مصاف تراکتور بروند. سرخ‌ها در صورتی که تراکتور را از پیش رو بردارند در فینال به مصاف برنده دیدار نفت مسجد سلیمان و یکی از دو تیم استقلال و سپاهان خواهند رفت و در واقع تنها دو گام بلند تا افتخاری دیگر در این مسابقات فاصله دارند که تا حدود زیادی از یادها رفته است.

پرسپولیس در حالی می‌تواند شانس بالایی برای قهرمانی این رقابت‌ها داشته باشد که یکی از پرافتخارترین‌ها در جام حذفی است. آنها تاکنون 6 بار قهرمان جام حذفی شده‌اند اما از استقلال که پرافتخارترین این رقابت‌هاست یک جام کمتر دارند. یحیی گل‌محمدی که در اولین مقطع حضورش در پرسپولیس به عنوان سرمربی یک بار در فینال حذفی، جام را با بدشانسی و در ضربات پنالتی در تهران به سپاهان واگذار کرده اما با ذوب‌آهن سابقه قهرمانی در این رقابت‌ها را دارد، حالا می‌تواند سرخ‌ها را به هفتمین جام قهرمانی حذفی برساند و در عنوان «پرافتخارترین تیم جام حذفی» با رقیب سنتی شریک شود.

اما این رکورد چیزی نیست که می‌خواهیم از آن حرف بزنیم چون آنچه تالار افتخارات باشگاه را پرزرق و برق‌تر خواهد کرد رکورد «دبل دبل قهرمانی» در فوتبال ایران است. پرسپولیس فصل قبل جدا از ثبت هت تریک قهرمانی در لیگ برتر با به دست آوردن جام حذفی، در کسب جام‌های داخلی دبل کرد.

این اتفاق پیش از این یک بار برای سایپا و یک بار هم پرسپولیس رخ داده بود. بار اول سایپا با رهبری بیژن ذوالفقارنسب در سال ۷۲ غیر از قهرمانی در لیگ آزادگان، در فینال جام حذفی جنوب اهواز را شکست داد و دبل کرد. سال ۱۳۷۸ هم پرسپولیس با هدایت علی پروین بعد از قهرمانی مقتدرانه در لیگ آزادگان و ثبت اختلاف ۱۲ امتیازی با استقلال به عنوان تیم دوم، در فینال جام حذفی هم با نتیجه ۲-۱ استقلال را شکست داد و در قهرمانی دبل کرد.

۲۰ سال بعد از آن، سومین دبل فوتبال ایران باز هم توسط تیم سرخ پایتخت و به نام پرسپولیس برانکو و شاگردانش رقم خورد اما حالا با توجه به شانسی که پرسپولیس یحیی در قهرمانی لیگ و جام حذفی دارد این تیم می‌تواند چند رکورد فوق‌العاده ثبت کند .

پرسپولیس در صورت قهرمانی در هر دو جام، سومین دبل تاریخی خود را ثبت کرده و غیر از این هت تریک تاریخی، با دو دبل متوالی در فوتبال ایران (۹۸ و ۹۹) که تاکنون نمونه‌اش اتفاق نیفتاده دبل در دبل کند و اینچنین جاودانه شود.

تمام این اتفاقات البته منوط به این است که اول باقیمانده مسابقات لیگ برتر و جام حذفی برگزار شود و دوم پرسپولیس همچنان روی ریل موفقیت قدم بردارد و بدون غرور کاذب و نوسان فنی به سوی کسب رکوردهایی استثنایی و جاودانه قدم بردارد.

درست در میانه کشمکش‌های موجود بین پرسپولیس و رقبایش برای ادامه دادن به لیگ برتر یا تعطیلی مسابقات و در شرایطی که این روزها همه از پوکر قهرمانی به عنوان مهم‌ترین هدف پیش روی باشگاه سرخ یاد می‌کنند این مطلب حکم یادآوری ثبت رکوردهای متعدد و استثنایی دیگر را برای خانواده پرسپولیس خواهد داشت و شاید کاری کند تا آنها سفت و سخت‌تر دنبال مقابله با آنهایی باشند که دوست دارند فوتبال را به هر طریق که شده تعطیل کنند. البته این یادآوری به همان میزان می‌تواند عزم سایر تیم‌ها بخصوص عنوان‌داران فوتبال ایران را برای به تعطیلی کشاندن فوتبال جدی‌تر کند چرا که آنها اصلاً دوست ندارند پرسپولیس صاحب افتخاراتی شود که این تیم را اینچنین در قله بنشاند و دست‌نیافتنی کند.    

 

ایران ورزشی 

۱۵    
آی اسپورت
2020-05-28 13:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر