فهرست
بایرن Vs آرسنال: راه‌های پیروزی توپچی‌ها
بایرن Vs آرسنال: راه‌های پیروزی توپچی‌ها

بایرن Vs آرسنال: راه‌های پیروزی توپچی‌ها

 آی‌اسپورت - آرسنال از فصل 2009-2010 به بعد نتوانسته از مرحله یک هشتم نهایی چمپیونز لیگ عبور کند، و این بار بایرن مونیخ دشمن وحریف همیشگی‌شان، بر سر راه آنها در مسیر صعود ایستاده است. توپچی‌های لندن چطور می­توانند بر قهرمان آلمان پیروز شوند؟ مایکل کاکس پنج راهکار برای آرسن ونگر و شاگردانش دارد:

بازی برمبنای ضدحمله

با مربیگری ونگر آرسنال تنها یک بار یه فینال قهرمانی اروپا راه پیدا کرده است، سال 2006. با اینکه آرسنال بابت تعهدش به مالکیت بالا و تسلط بر بازی شهرت دارد، اما ویژگی خاص نمایش‌های آن تورنمنت روش غیرمعمول بازی آرسنال بود: عقب نشستن، اجازه تصاحب توپ به حریف دادن و باز شدن سریع در ضد حمله. آنها آمار فوق العادۀ 10 کلین شیت متوالی را ثبت کردند، از جمله در تمام بازی‌های دور حذفی تا نیمۀ دوم بازی مقابل بارسلونا در فینال که 10 نفره نتوانستند دوام بیاورند و در نهایت دروازه‌شان باز شد.

آرسنال در سفر به مونیخ به همان روحیه نیاز دارد. آمار مالکیت توپ بایرن از هر تیم دیگری در اروپا بالاتر است، و با توجه به غایبین و مصدومان آرسنال در میانه میدان، آن‌ها شانس اندکی برای فایق آمدن بر باواریایی­ها در این قسمت از زمین دارند.

در عوض، آرسنال باید ضدحمله‌ای بازی کند. تنها شکست بایرن در این فصل رویارویِ دورتموندی بود که روی باز شدن سریع در ضد حمله‌ها با استفاده از بازیکنانی چون آدریان راموس و پیر اوبامیانگ تمرکز کرده بود. آرسنال برای این نوع بازی سریع گزینه‌هایی چون تئو والکات و الکسیس سانچز را دارد، و البته اغلب فراموش می­شود که مسوت اوزیل در آلمان و رئال مادریدِ بسیار متکی بر ضد حمله بود که بهترین فرمش را داشت. برای اینکه آرسنال نتیجه‌ای مناسب از این بازی با خودش به امیریتس ببرد باید ضد حمله‌ای بازی کند.

 تشکیل خط دفاعی‌ جسورانه

ممکن است متناقض به نظر برسد اما آرسنال نباید بیش از حد عقب بکشد و نباید کل بازی اطراف هیجده قدم خودش تجمع کند. بایرن در حفظ مالکیت توپ فوق­العاده است، اما آنها همچنین قادرند به بازی عرض بدهند و سانتر کنند.

کارلو آنچلوتی احتمالا از لواندوفسکی در نوک خط حمله استفاده خواهد کرد، و توماس مولر با فاصلۀ کمی پشت او بازی خواهد کرد، که یعنی اگر بایرن به بازی عرض بدهد دو ابزار بسیار خطرناک برای استفاده از ارسال­ها خواهد داشت. مولر به خصوص به گل زدن به آرسنال عادت دارد، و در پنج بازی قبلی­اش برابر آرسنال چهار بار دروازۀ این تیم را باز کرده است.

در عوض آرسنال باید به نحوی معقول خط دفاعیِ بالا و مبارزه جو ودرگیری تشکیل دهد و بر حفظ فشردگی­اش تمرکز کند. بله، آرسنال با این شیوه بایرن را دعوت به استفاده از پاس‌هایِ عمقی بلند خواهد کرد، اما لوران کوشیلنی به ندرت در کورسهای سرعتی جا می­ماند. شوکودران مصطفی هم به نظر مشکلی در مواجهه با چنین شرایط و وضعیتهایی ندارد و هکتور بیِرین شاید سریعترین مدافع اروپا باشد.

احتمالا هر چه از بازی بگذرد عمق خط دفاعیِ آرسنال هم کمتر خواهد شد، اما تشکیل یک خط دفاعی بالا در ابتدای بازی بهترین رویکرد است.

 کنار گذاشتن اولیویه ژیرو

خصوصیات مهاجم نوکِ آرسنال نقشه و برنامۀ بازی آنها را تعیین می­‌کند. در نیم فصل اول ونگر از الکسیس سانچز در نقش مهاجم نوک استفاده کرد، اما وقتی به ژیرو فرصت داد و این فوتبالیست فرانسوی پشت سر هم دروازۀ حریفان را باز کرد، انگار احساس کرد مجبور است از ابتدا بازی را با حضور او شروع و سانچز در گوش چپ بازی کند.

با اینکه ژیرو توانایی‌های بسیاری دارد، هم در بازی هوایی تهدیدی برای حریف است و هم پشت به دروازه برای تغذیۀ هافبک­های نفوذی خوب حفظ توپ می­کند، اما احتمالا در این بازی نیازی به این مهارتها نخواهد بود. آرسنال باید روی حرکات سرعتی از پشت دفاع حریف حساب کند و ژیرو در این زمینه توانایی زیادی ندارد. او در اکثر بازیهای اخیر آرسنال در برابر تیم­های بزرگ روی نیمکت بوده است. او در شکست سه بر یک مقابل چلسی، در نقشِ بازیکن جانشینی فوق العاده، که البته خودش از این لقب ناراضی است، اما کاملا برایش مناسب است،  گلی دیر هنگام و تسلی­بخش زد.

در حقیقت، سانچز به عملکردی کلیدی و در خور لیگ قهرمانان نیاز دارد. با وجود درخشش در آرسنال، او هنوز به تمامی در شب­های بزرگ الهام­بخش آرسنال نبوده است، و در باسلونا نیز، با اینکه عملکردی امیدوارکننده داشت، اما چندان در زدن گل­های حیاتی سهمی نداشت.

این نقش مناسب اوست: با استفاده از قابلیتش در عقب نشستن و وسوسه کردن مدافعین میانی بسیار فعال بایرن برای بالا بازی کردن، سانچز می­تواند برای خودش فضا خلق کند و خودش به سرعت از فضای ایجاد شده استفاده کند. مرد شیلیائی به نظر تمدید قراردادش را موکول به افزایش فوق­العاده دستمزدش کرده است، اما لیاقت دریافت آن را باید در چنین بازی­هایی اثبات کند.

 استفاده از بازی ساکن ژابی آلونسو

اندک شمارند فوتبالیست‌­هایی که در سالیان اخیر به اندازه آلونسو تحسین و تمجید شنیده باشند. با اینکه حتا بازیکنان به راستی بزرگی چونی مسی و رونالدو هم متنفرینی در میان طرفداران باشگاه رقیب دارند، ژابی آلونسو به نظر همه جا محبوب است. آلونسو که بازیسازِ عقب زمینی بی­اندازه مستعد، فنی و باهوش است، بیشتر از ده سال است که در بالاترین سطح فوتبال می­درخشد. آلونسو در تابستان قصد بازنشستگی دارد  و او که پیش از این با لیورپول و رئال قهرمانی اروپا را به دست آورده خیلی دوست دارد با سومین باشگاهش قهرمان چمپیونز لیگ شود.

آرسنال نباید دربرابر این بازیکن کارآزموده مهربان و با تعارف رفتار کند و با اینکه آلونسو قدرت و تواناییهایش را به خوبی حفظ کرده، نقطۀ ضعفش بیش از هر وقت دیگری آشکار شده است. او که هیچوقت چندان پر تحرک نبوده است، حالا 35 سال دارد و در برگشت کندتر هم شده است؛ آرسنال باید از فضای پشت سر او برای انتقال سریع از دفاع به حمله استفاده کند، چون آلونسو غیر از خطاهای هوشمندانۀ فنی­اش تقریبا تاثیر دیگری در خراب کردن بازی حریف ندارد.  

این نقشی است که اوزیل باید رویاروی همبازی سابقش به عهده بگیرد. جنس بازی اوزیل طوری نیست که مدام با آلونسو درگیر شود و او را پرس کند. بنابراین اوزیل باید هنگام پس گرفتن توپ در اطراف آلونسو جایگیری و حرکت کند تا آرسنال بتواند به سرعت توپ را جلو ببرد.

مانند سانچز، اوزیل هم باید عملکردی در بالاترین سطح داشته باشد تا قراردادی بهتر امضا کند. بازگشت به کشورش در این شب می­تواند شب او باشد.

عملکرد مناسب در بازی رفت

ممکن است بدیهی به نظر بیاید اما آرسنال باید در بازی رفت خوب بازی کند. آرسنال باشگاهی است که گرایشی باورنکردنی و مایوس کننده دارد به حذف از لیگ قهرمانان ضمن ارائه فوتبالی جسورانه در بازی برگشت در حالیکه بازی رفت را با شکستی قاطع به پایان برده است.

برای مثال، در سال 2012، آن‌ها با وجود عملکردی درخشان و پیروزی سه برصفر برابر میلان در امیریتس به دلیل شکست چهار بر صفر در بازی رفت حذف شدند. سال بعد با قانون گل زده در خانۀ حریف حذف شدند، قبل از برد دو بر صفرِ بی­ فایده در بازی برگشت، بازی رفت را سه بر یک به بایرن مونیخ باخته بودند. دو سال بعد در بازی با موناکو اتفاق مشابهی رخ داد: شکست سه بر یک در خانه، پیروزی دو بر صفر در زمین حریف، حذف از تورنمنت به دلیل قانون گل زده در خانۀ حریف.

هواداران آرسنال از این بازی­های برگشت قهرمانانه کلافه شده­اند. رکورد آنها در صعودِ همه ساله از مرحلۀ گروهی از سال 2000-2001 به این سو بسیار تحسین برانگیز است، اما از فصل 2009-2010 به بعد از یک هشتم نهایی بالاتر نیامده­اند. برای پیروزی بر حریفان قدر باید در هر دو بازی رفت و برگشت عملکردی قوی داشته باشید. تمام کردنِ نصف کار کفایت نمی­کند.

۶ ۱  
آی اسپورت
2017-02-15 16:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
رابين
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۳۳
ممنون از مطلب و ترجمه ى خوبتون
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر