فهرست
سوپر ساندی: تکرار تلخ تاریخ برای لیورپول؟
سوپر ساندی: تکرار تلخ تاریخ برای لیورپول؟

سوپر ساندی: تکرار تلخ تاریخ برای لیورپول؟

آی‌اسپورت – اولین باری که یورگن کلوپ به عنوان مربی لیورپول طعم شیرین پیروزی را چشید به اکتبر ۲۰۱۵ برمی‌گردد، وقتی تیم او در استمفورد بریج با نتیجه ۳-۱ چلسی را شکست داد. کلوپ فردا برای ۲۰۰اُمین بار روی نیمکت قرمزپوشان آنفیلد خواهد نشست و یک بار دیگر برابر چلسی تیمش را صف‌آرایی خواهد کرد.

غیر از کلوپ ۱۱ مربی دیگر هم در تاریخ باشگاه لیورپول بوده‌اند که به مرز ۲۰۰ بازی روی نیمکت این تیم رسیده‌اند، اما هیچکدام از آن‌ها درصد برد بیشتری در بازی‌های لیگ از مربی سابق بوروسیا دورتموند نداشته‌اند (۵۸ درصد). آیا کلوپ می‌تواند لقب اولین مربی آلمانی فاتح لیگ برتر / دسته اول را به خودش اختصاص دهد؟ لیورپول در حال حاضر با دو امتیاز و یک بازی بیشتر در صدر جدول قرار دارد. اگر منچستر سیتی فردا کریستال پالاس را شکست دهد این جایگاه را پس می‌گیرد، اما پیروزی لیورپول برابر چلسی، تنها چند ساعت بعد، دوباره تیم کلوپ را به صدر برمی‌گرداند. مسئله فقط اینجاست: در تمام دوران مربیگری کلوپ در لیورپول هیچ تیمی نبوده که بیش از یک بار به آنفیلد سفر کند و حداقل یک بار شکست نخورد، به جز چلسی.

هیچ تیمی تا به حال در تاریخ لیگ برتر با مقدار امتیاز لیورپول در هفته ۳۳اُم قهرمانی را از دست نداده. آخرین باری که لیورپولی‌ها فاتح لیگ انگلیس شدند  در سال ۱۹۸۹ در پایان فصل سه امتیاز از امتیاز حال حاضر تیم کلوپ کمتر داشتند. اما حضور تعقیب‌کننده خستگی‌ناپذیری به نام سیتی معادلات را تغییر داده، تیمی که فصل پیش در راه قهرمانی به مرز ۱۰۰ امتیاز رسید.

شاگردان کلوپ در هفته‌های اخیر با شجاعت از زیر فشار کمرشکنی که رویشان بوده بیرون آمده‌اند. لیورپول سه پیروزی اخیرش در لیگ را در شرایطی به دست آورد که هر سه بازی تا دقیقه ۸۰ با نتیجه تساوی به پیش می‌رفت. هیچ تیمی این فصل به اندازه لیورپول در ۱۵ دقیقه پایانی بازی‌هایش گل نزده. تیم کلوپ این فصل ۱۶ امتیاز از بازی‌هایی گرفته که در آن‌ها از حریف عقب افتاده. از این منظر هم لیورپول بالاترین آمار در لیگ را دارد. اما چلسی هم این فصل تیمی با نمایش‌های دراماتیک و بازگشت‌های دقایق پایانی بوده. شاگردان مائوریتزیو ساری ۱۹ گل در ۱۵ دقیقه پایانی بازی‌هایشان زده‌اند و از این منظر فقط پایین‌تر از لیورپول قرار می‌گیرند. بنابراین کاملا منطقی است که انتظار بازی‌ای جذاب و پر از پیچ و خم داشته باشیم.

آمار امیدوارکننده برای هواداران آبی‌پوشان لندن در نتایج اخیر آن‌ها در آنفیلد است. چلسی که برای قرار گرفتن در جمع «تاپ فور» و کسب سهمیه چمپیونز لیگ می‌جنگد، در هشت بازی اخیرش در رقابت‌های مختلف در خانه لیورپول بدون شکست بوده، یعنی از سال 2012 تا امروز. هر سه بازی اخیر دو تیم در لیگ، در آنفیلد، با نتیجه ۱-۱ به پایان رسیده. در واقع لیورپول در شش جدال اخیر خانگی برابر چلسی در لیگ برتر، موفق به کسب حتی یک پیروزی هم نشده، آماری که برای آن‌ها بی سابقه است.

چلسی این روزها روند خوبی را پشت سر می‌گذارد، به خصوص با درخشش ادن ازارد. شاگردان ساری دوشنبه شب با پیروزی برابر وستهم به رده سوم جدول رسیدند، بازی‌ای که در آن ستاره بلژیکی آن‌ها یک بار دیگر نبوغ خودش را به رخ همه کشید. هیچ بازیکنی در این فصل از لیگ برتر به اندازه ازارد نقش مستقیم روی گل‌های تیمش نداشته. ازارد تا امروز ۱۶ گل در لیگ زده و ۱۲ گل هم برای هم‌تیمی‌هایش ساخته. او همین فصل در جام اتحادیه هم یک گل درجه یک در آنفیلد زد و لیورپول را از این تورنمنت حذف کرد. در ضمن از منظر دریبل‌های موفق و پدید آوردن فرصت گلزنی در جریان بازی هم ازارد بالاترین آمار بین تمامی بازیکنان لیگ برتر را دارد.

پنج سال پیش، در آوریل ۲۰۱۴، سوپر ساندی‌ای مثل این هفته برگزار شد، بازی‌هایی که با پیروزی سیتی برابر کریستال پالاس و شکست لیورپول برابر چلسی، در آنفیلد به پایان رسید و عملا ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به اولین قهرمانی قرمزپوشان مرسی‌ساید در لیگ برتر زد. آیا این بار هم تاریخ تکرار خواهد شد و روی تلخش را به لیورپول نشان خواهد داد؟

۵    
آی اسپورت
2019-04-13 11:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر