فهرست
خریدهای بد دایی در دروازه؛ از سوشا به حقیقی
خریدهای بد دایی در دروازه؛ از سوشا به حقیقی

خریدهای بد دایی در دروازه؛ از سوشا به حقیقی

آی اسپورت - اگر بخواهیم لیستی از بازیکنانی که علی دایی کشف و به فوتبال معرفی کرده یا در تیم او ستاره شده‌اند را تهیه کنیم بازیکنان زیادی را در این لیست خواهیم نوشت. بعضی از آنها مانند طارمی و عالیشاه ستاره ماندند و بعضی دیگر بعد از مدتی محو شدند. همه این بازیکنان یک خصوصیت مشترک دارند و آن این است که یا مهاجمند یا در فاز هجومی بازی می‌کنند. علی دایی در کشف و جذب بازیکنان فاز دفاعی استعداد زیادی نداشته است. این را لیست خریدهای او در تیم‌های مختلف به خوبی نشان می‌دهد. البته اگر او در خرید مدافع و بازیکنان دفاعی کم‌استعداد است در مورد خرید دروازه‌بان بسیار ناکام بوده است. خریدهایی که در تیم‌های مختلف نه تنها کمکی به او نکرده بلکه به تیم ضربه زده‌اند.

میثاق معمارزاده در سایپا؛ این اولین تجربه علی دایی از بازی دادن به یک دروزه‌بان جدید بود. جایی که توانست قهرمان شود. معمارزاده هفته‌های آخر لیگ ششم نمایش خوبی داشت و با سایپا به قهرمانی رسید اما لیگ هفتم، افت کرد و یکی از عوامل یازدهم شدن سایپا بود. او بعد از آن هم در پرسپولیس و دیگر تیم‌ها، به روند نزولی‌اش ادامه داد.

رحمان احمدی در پرسپولیس؛ رحمان احمدی به عنوان یک دروازه‌بان متوسط به پرسپولیس آمد. در حالت عادی شاید نشود جذب رحمان را یک امتیاز منفی برای دایی حساب کرد اما اتفاقات اصلی در طول فصل رقم خورد. او با استفاده چرخشی از احمدی و علیرضا حقیقی باعث ناآمادگی هر دو دروازه‌بان و در نهایت بازگشت رحمان به سپاهان شد. پرسپولیس در آن فصل همراه با فولاد بدترین خط دفاعی میان ۸ تیم ابتدایی جدول را داشت.

محمد محمدی در راه‌آهن؛ دایی لیگ یازدهم دروازه‌بان نخرید و مشکلی پیدا نکرد اما لیگ دوازدهم، محمدی شرایطی مشابه رحمان احمدی پیدا کرد و قربانی سیستم چرخشی دایی درون دروازه شد. راه‌آهن در آن فصل ۴۲ گل خورد و یکی از بدترین آمار‌ها را میان تیم‌های میانه پایین جدول داشت.

سوشا مکانی در پرسپولیس؛ علی دایی در شرایطی به پرسپولیس آمد که این تیم یک دروازه‌بان مطئمن به نام نیلسون داشت. بزرگترین شانس آن تیم این بود که با حضور نیلسون نیازی به خرید دروازه‌بان و اتفاقات تکراری قبلی دیده نمی‌شد اما دایی باز هم خرق عادت نکرد. او فصل اول با نیلسون نتایج خوبی گرفت اما فصل دوم، سوشا مکانی را به تیمی که بهترین خط دفاع تاریخ لیگ برتر تا آن زمان را در اختیار داشت اضافه کرد و همه آمارهای خوب از دست رفت. نیلسون نیم‌فصل دوم جدا شد و سوشا ماند و همه خاطرات بدی که با پرسپولیس رقم زد و تا زمان برانکو هم ادامه داشت.

حامد لک در صبای قم و میلاد فراهانی در نفت تهران دو انتخاب بعدی دایی بودند که موفقیت چندانی نداشتند. بزرگترین اشتباه علی دایی اما فصل گذشته در سایپا رقم خورد. دایی با اصرار زیاد، اخباری را از تراکتورسازی به سایپا آورد. دروازه‌بانی که گل‌های بسیار بدی دریافت کرد و بعد از آن به سکو منتقل شد. انتقالی که به ضرر سایپا، تراکتورسازی و اخباری تمام شد.

گویا این لیست پایانی ندارد و علی دایی قصد دارد تا با جذب علیرضا حقیقی به دروازه‌های متزلزل تیمش ادامه بدهد. در حالی که فلاح‌زاده فصل گذشته عملکرد خوبی در سایپا داشت و توانست بهتر از بسیاری از نام‌ها و اسم‌ها برای علی دایی دروازه‌بانی کند. با این حال دایی که عادت به ثبات درون دروازه‌اش ندارد حالا می‌خواهد با جذب حقیقی باز هم این آرامش را برهم بزند.

 نود

۵    
آی اسپورت
2018-07-02 18:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر