فهرست
آقای ویلموتس، دقیقا کجایی؟
آقای ویلموتس، دقیقا کجایی؟

آقای ویلموتس، دقیقا کجایی؟

آی اسپورت - فقط ۹ روز تا برگزاری بازی مهم تیم ملی ایران در سری مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ باقی مانده است. این چهارمین بازی تیم ملی در این مسابقات است و قرار است روز پنج شنبه ۲۳  آبان در شهر بصره مقابل تیم ملی عراق برگزار شود. بازی از آن چه که قبل از شروع مسابقات فکر می‌کردیم سخت‌تر شده است. باخت تیم ملی در بحرین باعث شده تیم ملی در آستانه یک بحران قرار بگیرد. در جدول این گروه عراق و بحرین با ۷ امتیاز اول و دوم هستند و ایران با ۶ امتیاز در رده سوم قرار گرفته. در همان روزی که ایران و عراق در بصره به میدان می‌روند هنگ کنگ میزبان بحرین خواهد است. با برگزاری این دو بازی، دور رفت مسابقات به پایان می‌رسد و بازی‌ها تا فروردین ۱۳۹۹ تعطیل خواهد بود. شرایط جدول به گونه ای است که شکست در بصره می‌تواند برای ایران به منزله یک فاجعه تلقی شود. در این گروه تیم‌های ایران، عراق و بحرین سطح بالاتری نسبت به دو تیم دیگر یعنی هنگ کنگ و کامبوج دارند. تا حدی که می‌شود برای آنها ۴ برد آسان در نظر گفت. بنابراین چیزی که می‌تواند در جدول نهایی گروه تاثیرگذار باشد نتایج رودرروی این ۳ تیم است. ایران فعلا به بحرین باخته و اگر به عراق هم ببازد شانسش برای صعود از گروه بسیار پایین می‌آید. چرا که از هر گروه فقط یک تیم به صورت مستقیم به مرحله بعد صعود می‌کند و تیمهای دوم گروها باید منتظر نتایج همدیگر بمانند. ۸ تیم اول گروه به همراه ۴ تیم از تیم های دوم گروه‌ها که امتیاز بیشتری کسب کرده باشند به مرحله بعدی می‌رسند. قاعدتا در چنین وضعیتی سرمربی تیم ملی باید در ایران باشد و در حال تدارک و برنامه ریزی این بازی. اما فکر می‌کنید سرمربی تیم ملی ایران کجاست؟ آقای ویلموتس هنوز در مرخصی به سر می‌برد و به تهران نیامده.

مرور ماجرای عقد قرارداد

«بحث پروازی بودن ویلموتس منتفی است. این مربی در ایران مستقر می‌شود و اگر بخواهد می‌تواند خانواده‌اش را هم به کشورمان بیاورد.» این‌ها بخشی از توضیحات عبدالکاظم طالقانی عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال درباره قرارداد مربی بلژیکی با تیم ملی است. آن روزها هنوز قرارداد ویلموتس با فدراسیون نهایی نشده بود. خبرهایی از توافق به گوش می‌رسید. اما ناگهان خبر آمد که ممکن است توافق به هم بخورد. فدراسیون توضیحی در این باره نمی‌داد اما منابع خبری دو دلیل احتمالی را برای این اتفاق ذکر می‌کردند. منابع نزدیک به فدراسیون می‌گفتند اختلاف دو طرف بر سر نحوه پرداخت حقوق ویلموتس است که به خاطر تحریم‌های بانکی دشواری‌های زیادی داشت. اما منابع دیگر می‌گفتند اختلاف دو طرف بر سر مدت حضور ویلموتس در ایران است. در نهایت مشخص نشد اختلاف اصلی بر سر چیست. اما بالاخره توافق انجام شد و قرارداد در سفارت ایران در بلژیک به امضا رسید.

مرخصی ۲ برابر کار!

همان موقع شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه مهدی تاج از مواضعش مبنی بر اقامت دائم ویلموتس در ایران کوتاه آمده است و همین راز توافق نهایی بوده. چیزی که همیشه و در همه حال از سوی فدراسیون‌نشین‌ها تکذیب شده. اما شواهد چیز دیگری نشان می‌دهد. سایت مدال نیوز قبل از آغاز بازی‌های انتخابی جام جهانی در گزارشی اعلام کرد که مارک ویلموتس از ۸۹ روزی که از شروع کار او در تیم ملی گذشته ۵۷ روز را در مرخصی بوده و فقط ۳۲ روز کار کرده! تیم ملی برای بازی با هنگ کنگ هم از روز ۱۰ شهریور به اردو رفت و این بازی هم در روز ۱۹ شهریور برگزار شد. یعنی ده روز را هم باید روزهای حضور ویلموتس در ایران اضافه کنیم. اردوی تیم ملی برای دو بازی با کامبوج و بحرین هم از روز ۱۳ مهر شروع شد و با بازی تیم ملی در روز ۲۳ مهر مقابل بحرین به پایان رسید. اینجا هم باید ۱۱ روز را به روزهای حضور ویلموتس در ایران اضافه کنیم.  ویلموتس البته دو روز در اواخر شهریور هم برای تماشای دربی از نزدیک در تهران بود. با این حساب ویلموتس از زمان امضای قراردادش در مجموع ۵۳ روز در تهران بوده. قرارداد ویلموتس با فدراسیون در روز ۸ خرداد به امضا رسیده و از آن تاریخ تا امروز دقیقا ۱۶۵ روز گذشته. به زبان ساده ویلموتس فقط ۵۳ روز از ۱۶۵ روز را در تهران بوده و ۱۱۲ روز را در مرخصی به سر برده است.

غیبت ویلموتس در روز حساس لیگ

همین امروز که ویلموتس و دستیارانش در مرخصی به سر می‌برند دو بازی حساس در لیگ برتر برگزار می‌شود. چهار تیمی که امروز در مقابل هم بازی می‌کنند در جدول به هم نزدیک هستند. دیروز هم پرسپولیس و فولاد که هم‌امتیاز هستند با هم بازی کردند. می‌شود این طور استنباط کرد که این هفته حساس‌ترین هفته لیگ به لحاظ جایگاه تیم‌ها در جدول لیگ است. بنابراین ضرورت داشت ویلموتس یا حداقل دستیارانش به ایران بیایند و دو بازی مهم امروز یعنی سپاهان – تراکتور و استقلال صنعت نفت آبادان را از نزدیک ببینند و در جریان وضعیت آمادگی بازیکنان ملی‌پوش باشند. اما از اعضای کادر فنی فقط وحید هاشمیان در ایران است که طبیعتا نمی‌تواند همزمان در چند استادیوم حضور داشته باشد و ملی‌پوشان را زیر نظر بگیرد. تعداد زیادی از بازیکنان تیم ملی را می‌شد در ۳ بازی دیروز و امروز دید و از وضعیت آمادگی‌شان آگاه شد. اما این اتفاق نیفتاده است و حالا نگرانی‌ها درباره تیم ملی بیشتر از قبل شده است.

عراق لیست هم داده

در فاصله 9 روز تا بازی حساس ایران و عراق در بصره هنوز لیست تیم ملی ایران برای این بازی اعلام نشده است. دلیل این مساله برگزاری بازی‌های هفته دهم لیگ برتر است که از دیروز شروع شده. در آن سو فدراسیون فوتبال عراق دو روز پیش لیست نفراتش برای این بازی را اعلام کرد. عراقی‌ها قرار بود یک هفته در اربیل اردو داشته باشند که این اردو به دلیل اتفاقات اخیر در این کشور لغو شد. اما با وجود این مساله هم به نظر می‌رسد عراقی‌ها در آماده سازی از ایران جلوتر هستند. چرا که آن‌ها الان می‌دانند چه بازیکنانی را در اختیار دارند و چه بازیکنانی را نه. این که آنها میزبان این بازی هستند هم کمک بزرگی برای عراق خواهد بود. طبیعتا برای ایران بهتر بود که در چنین وضعیتی به عراق نرود اما جالب است بدانید که عراقی‌ها می‌خواهند از ناآرامی‌های اخیر هم به نفع خودشان بهره برداری کنند. نور صبری دروازه‌بان سابق تیم ملی عراق و تیم نجف قبل از این مسابقه پیشنهاد عجیبی را به فدراسیون این کشور ارائه کرده است. صبری گفته: «اتوبوس تیم ملی عراق را قبل از بازی با ایران از میدان تحریر بصره عبور بدهید. تضمین می‌کنم در این صورت پیروز مسابقه خواهید شد.»

دست تاج زیر سنگ است

اما چرا فدراسیون در این باره سکوت کرده است؟ چرا از ویلموتس نخواسته که در این وضعیت بحرانی و حساس در ایران باشد؟ دلیل کاملا مشخص است. فدراسیون فوتبال هنوز موفق نشده حتی یک دلار از مبلغ قرارداد ویلموتس را به او پرداخت کند. به همین دلیل نمی‌تواند ویلموتس را تحت فشار بگذارد و از او بخواهد برای انجام وظایف بدیهی و اولیه‌اش یعنی زیر نظر گرفتن مسابقات لیگ در فاصله 9 روز تا بازی با عراق، به ایران بیاید. هفته گذشته بود که فریدون اصفهانیان در گفتگو با برنامه رادیویی تهران ورزشی از جور نشدن قسط اول ویلموتس خبر داد. این در حالی بود که ده روز قبل از این مصاحبه، مهدی تاج در جملاتی امیدوار کننده از پرداخت مطالبات ویلموتس خبر داد و گفت که قسط نخست قرارداد ویلموتس ظرف دو سه روز آینده به حساب این مربی واریز می‌شود. به گفته تاج، فیفا بخشی از مطالبات فدراسیون فوتبال را واریز کرده که تاکنون به حساب ویلموتس منتقل نشده است اما این اتفاق به زودی رخ خواهد داد. اما اصفهانیان در این باره گفت: «قرار بود از طریق دیگری پول را جور کنند و حق‌الزحمه ویلموتس را بدهند، اما چون جلسه‌ای نبوده ما در این مورد چیزی نمی‌دانیم. می‌خواستیم راهی پیدا کنیم تا پول فیفا را جایگزین کنیم، اما از این راه دقیقاً اطلاع نداریم.»

 

سازندگی 

۷ ۱  
آی اسپورت
2019-11-05 11:11:00
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۸:۵۵
این همان خوبه بود که پز انرا می دادید که پول نمی گیرد ولی مثل کیروش غر نمی زند. اره دیدیم خوبه هر روز یکی از انتقادات به کیروش خنثی می شود اول قضیه ازمون . بعد کنعانی زاده بعد باخت به بحرین حالا هم قهر بخاطر پول
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر