فهرست
در ستایش یک خودکشی
در ستایش یک خودکشی

در ستایش یک خودکشی

آی اسپورت- اگر خودكشی مهمترین كاری باشد كه شادروان تختی در حد خود كرده باشد ، فكر كنیم به لحظه‌ای كه او احیانا دستش می‌لرزید و زندگی را در اتاق ساكت هتل آتلانتیک ادامه می‌داد. آن وقت تختی چه چیزی بود جز یك قهرمان بزرگ با كوله‌باری از افتخارات، طلای المپیك و احتمالا یك دوره مربیگری تیم ملی و شما فكر كن كمی بالاتر، حداكثرش رییس فدراسیونی و چیزی در همین حد.

غلامرضا تختی، با همه سجایا و مشدی‌گری و پهلوان منشی‌هایش، بیش از این حرف‌ها به خودكشی‌اش مدیون است ، پایانی كه یكی از مهمترین آغازهای تاریخ ورزش ماست . وقتی كه ما ماندیم و صدها عكس و چهره‌ای كه هرگز پیر نشد و به چاقی و پیری و زشتی طبیعی گذر عمر نرسید. حتی حرفهای نادرستی كه ممكن بود بعدها به زبان بیاورد با او مدفون شد و در حنجره‌اش ماند. این جانمایه علاقه بی‌حد و حصر به غلامرضا در دورانی است كه قهرمان‌ها هرگز نمی‌توانند در یك دوره زمانی طولانی محبوب مردم بمانند، حداقل به این دلیل كه به قدر كافی انسان هستند تا مثل همه، همه سرطلایی‌ها و پا طلایی‌ها و عقاب‌ها و یل‌ها ، مقابل این خصائل طبیعی زانو خم كنند.

تختی مهمترین اسطوره ورزشی نسل ماست؛ چهره فراموش‌نشدنی همه هفدهم دی‌ها، كه تا ابد یادش خواهیم كرد اگرچه هیچ خاطره‌ای او نداشته‌ایم وكم سن‌تر از آن بوده‌ایم كه تصویری از زیرگیری‌ها، كشتی‌های تكنیكی و نبردهای بزرگش در یوكوهاما و ملبورن داشته باشیم. او مربوط به دوره‌ای است كه هنوز دوگانه جاوادنگی و فنا همراه ورزشكاران نبود؛ آنهایی كه بعدها در وسوسه عكس و مصاحبه و اشتهار و از این قبیل، پرده از رخ كنار زدند و به صف معمولی ها پیوستند. آنهایی كه پیر شدند و نسل به نسل به صندوقچه خاطرات رفتند؛ حتی مهمترین‌هایشان یكی مثل عبدالله موحد كه با شش طلای جهانی و المپیك حالا كی یادش می‌آید روی تشك چه اژدهایی بود.

اگر فكر می‌كنید در تاریخ ایران ورزشكاری بزرگتر از تختی نداشته‌ایم خطا می‌كنید. راز تختی مهیب تر از این حرفهاست؛ این كه ما در ورزش كمتر وزشكاری داشته‌ایم كه شهامت داشته باشد و پایان خود را رقم بزند، تازه آنها از میدان فوتبال و تشك و سالن دل نمی‌كنند و تختی مست از شوكران در لحظه‌ای كه تصور می‌كرده از این بدتر نخواهد شد، كارش را تمیز و بی‌صدا به اتمام رسانده و با زندگی وداع کرده است .حالا و بعد از دهه‌ها سكوت و البته قتل جلوه دادن این خودكشی، باید گفت عجبا زیری كه تختی از خودش گرفت. فرو كوفت و به پا خاست. مرد و زنده شد. جاوادنه ماند تا همه هفدهم دی ها که ابن بابویه را جارو می‌كنند.

۱۵ ۱۹  
آی اسپورت
2018-01-07 13:23:00
نظر دهید

۱۹ نظر
ناشناس
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۲۹
تختی خود کشی نکرده شاه به طوری کشتنش که به نظر بیاد خود کشی بوده تا شاه دوباره به اون محبوبیت خود برسد
فرناز آبیدل
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۰
متاسفم.
شما فکر کن یا به فکر مردم « بخوران» که خودکشی بود...! ;)
مثل بسیاری از خودکشی های فرمایشی هم در آن نظام و هم در این یکی مقدس اش!
مجید10
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۲
واقعا این نوشته از پژمان راهبره ؟ یا یه پسر بچه 16 ساله؟؟؟ یعنی با این منطق شما یه جمله و یه مکتب جدید خلق کردی! زین پس به جای جمله " در اوج خداحافظی کردن " باید بگیم " در اوج خودت رو بکش " چون اینجوری احتمالش اینکه چاق بشی و زشت بشی و ممکنه حرف نامربوط بزنی دیگه وجود نداره.
SS
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۴
خودكشي نكرده،موسس باشگاه پس پس به نام "عبده" متهم به قتلش بوده كه پرونده نيمه كاره رها ميشه
Sam
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۲۱
پژمان راهبر از وقتی به توصیف یک صدف دریایی نشست ,تمرکز کافی واسه نوشتن ندارد و مزخرف تحویل میده.
امان از صدف های نوک تیز
سیاوش
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۴۸
یعنی چنان به کشتن خود برخاست که حالا هم کسی باور نکند. پنجاه سال بعد هنوز همه دارند قصه کشته شدنش را میگویند بس که تصمیم افسانه ای اش فراتر از باور ما معمولی هاست. هنوز داریم میجنگیم تا ما را با آخرین و زیباترین حماسه اش فتیله پیچ نکند. اینهایی که هنوز دارند از به داستان شهادتت برگ و بال میدهند حق دارند آقاتختی. معمای بودنت را اگر هضم کرده باشیم معمای رفتنت از هاضمه مان نمیگذرد. بالاخره جهان پهلوان بودن این چیزها را میخواهد. اگرنه که همین حالا هم روزنامه ها پر از جهان پهلوان های قلابی اند. قهرمان های فیک که حتی زندگی باشرافت را بلد نیستند چه برسد مردن را. همان ها هم نمی گذارند کسی باور کند که برای مردن هم خودت تصمیم گرفته ای. میخواهند زمینی ات کنند. یکی مثل خودشان. تو اما از تاریخ گذر کرده ای. قلب و روح ما را تسخیر کرده ای. اینها همه با زور بازو که نمیشود. حالا بیا برای معمولی ها توضیح بده. رها کن. بگذار زندگی شان را بکنند. همه که تختی نیستند مرگ و زندگی را یک جا روی پل ببرند. به تشک بچسبانند.
معین
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۵۷
اگه با ادعا باشه هر قتلیو میشه خودکشی معرفی کرد، بر اساس علایق سیساطی دنیای خودمونو نگاه نکنیم
محسن
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۵۶
با منطق شما بر عکس این ادعا،به دهن کسی نمیرسه؟اینکه هر خودکشی را یک قتل بدانیم؟!!!!
عبدالله
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۳۳
من توجه نویسنده مطلب را به این سوال جلب می کنم
آیا اسظوره ای که:
خیلی از قهرمانان دنیا که هرکدامشان یلی بودند، را زمین زد و خاک کرد، در برابر ناملایمات زندگی دست به خودکشی می زند؟
آیا کسی که با اعتماد بنفس بالا در عرصه زندگی و ورزش سرخم نکرد، اینقدر ضعیف النفس است که در قبال یک مشکل خانوادگی و اختلاف نظر با همسرش یا خانواده همسرش دست بخودکشی بزند؟ آنهم همسری که عاشقانه تختی را دویت داشت و در عین جوانی، بیوه شد و تا پایان عمر ازدواج نکرد و سکوتش را نشکست.آیا تختی اولین مردی بود و هست که با خانواده همسرش اختلاف و کدورت داشت یا دارد؟
آیا این روش درستی است که در ذهن جوان و نوجوان ایرانی اسطوره ای بنام تختی بسازیم و آنگاه نادانسته و بدون اطلاع از جمیع وقایع ، تصویر مردی سست ارداه از اوبسازیم که در برابر ناملایمات زندگی خصوصی دست به خودکشی می زند.
به نویسنده مطلب توصیه می کنم مصاحبه برادر همسرجهان پهلوان تختی را که در فضای مجازی وجود دارد سرچ کند و بخواند. تا از زبان کسی که از نوجوانی همراه تختی بود( بعنوان دامادشان) تا زمان تشیع جنازه، تمام امور را دید بشنود که خودکشی تختی فقط یک دروغ بزرگ است .
مسعود
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۱۴
آقا چرا جدیدا سعی میکنید مرگ تختی رو خودکشی قلمداد کنید تختی اینقدر روحیه بزرگی داشت و نفس قوی که این چیزها تا 100 کیلومتری مغزش خطور نمیکرد
ایمون زاید
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۱۲
سلام مرگ تختی خودکشی بود
کتاب سینمای فردین از زبان فردین رو مطالعه کنید
این دوتا دوتا دوست خیلی صمیمی بودند شرح ماجرا اونجاس
اتهام قتل فقط سیاسی هستش
۶
AVA-86
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۲۰:۲۲
متاسفانه برخلاف اون چیزی که از مرگ تختی توی ذهن همه ایرانیا ترسیم شده شایعه قتل مرگ تختی واقعا خودکشی بود و البته خیلی از خبرنگاران ورزشی هم از دلیل خودکشی مطلعند اما به دلایل زیادی چون نمیشه دلیل خودکشی رو در جامعه فعلی ایران ذکر کرد اون رو سعی می کنن انکار کنند. در اون سالها خیلی از مرگ ها به رژیم پهلوی نسبت داده می شد. از مرگ شریعتی جلال آل احمد صمد بهرنگی گرفته تا مرگ تختی اما بعدها با افشای هزاران برگ از اسناد ساواک مشخص شد که دستکم مرگ این شخصیت ها هیچ کدوم مشکوک نبود. البته در بزرگی شخصیت و ویژگی های اخلاقی تختی هیچ شکی نیست اما متاسفانه سالهاس مرگش تبدیل شده به عرصه تصفیه حساب سیاسی
۲
حرف حساب
يكشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶، ۲۳:۵۸
این هم از جناب پژمان راهبر! همچین از آقا تعریف میکنند که آدم فکر مبکنه پدر خوانده ژورنالیسم و خبره! (البته در دلالی و پشت پرده فوتبال شاید!) این تحلیل آبکی و شاهکار نشان دادن خودکشی فقط از همچین نابقه ای برمیاد! (عمدا نابغه رو با ق نوشتم!) تازه به گواه خیلی ها مرگ تختی کاملا مشکوک بود و هیچ وقت هم ثابت نشد! اگه شما باور کردید که سعید امامی تو زندان با داروی نظافت خودکشی کرد من هم باور میکنم تختی با اون روح بزرگ و منش پهلوانی خودش رو کشت! کاش به جای گفتن این هم خزعبلات یک جمله میگفتی چرا تختی باید خودکشی میکرد؟؟ تو ایام فوت اون مرحوم بدتر از این نمیشد بهش توهین کرد!
امیر حسین
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۰۰:۰۲
پرپسولیس از اولش باشگاه مردمی بود ولی سران تاج از تیمسارهای ارتش و ساواک بودند! حالا خودت بگو عقل کل کدوم متهم به قتل تختی میشن! البته از جماعت شش تایی که تیم دسته سومی رو پرافتخار ترین تیم آسیا میدونند انتظار تفکر و تعقل بی معناست!
۱
ایرانتاج
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۰۹:۰۷
oops...
حسین عبده و دیگر هیچ
رامین
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۰۰:۴۵
استاد نظر جدیدی درباره تیزی نوک صدف ارائه نکردن در برهه حساس کنونی؟!
ارمن میختاریان
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۰۵:۲۰
کیه که ندونه عبده لنگی تختی رو کشته!کیه که ندونه پژمان راهبر یه لنگی آفتابه لگنه(نماد جدید لنگ آفتابه است ) کیه که ندونه پژمان راهبر مثل خیلی ها (که همه میدونیم کیا) اومده و داره تاریخ رو تحریف میکنه ،مثل خیلی از لنگی ها که دوس ندارن قتل تختی گردن عبده بیفته این آقا هم بنا به تعصبی که داره اومده تارخ رو تحریف میکنه،البت چه اشکالی داره این آقا هم نسبت به تاریخ سیاه باشگاهش تعصب داره
۱
AVA-86
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۲۰:۵۷
این ماجرای دست داشتن عبده توی قتل تختی هم از اون تخیلات آبی هاست. لابد ماهم باید کودتای 28 مرداد که تمیسارخسروانی توش دخیل بود بندازیم گردن استقلالی ها!
۱
امین تاجی
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۰۵:۲۹
خوب که نشستم و زندگیم رو مرور میکنم می بینم تا سی سالگی افتخار و خوبی و انسانیت و نکونامی بوده زندگیم بود، اما! اما از سی به بعد دارم یواش یواش میرینم به همه چی!خوبه واسه اینکه اسم نیکی به یادگار بذارم از این به بعد رو قیچی کنم یعنی خودکشی کنم ،فردا یکی باشه سر قبرم بگه سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز! مگه نه پژی راهبر؟!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر