فهرست
ایبرا در سی و پنج سالگی: افت؟ کدام افت؟
ایبرا در سی و پنج سالگی: افت؟ کدام افت؟

ایبرا در سی و پنج سالگی: افت؟ کدام افت؟

آی‌اسپورت - زلاتان ابراهیموویچ امروز 35 سالگیش را جشن می‌گیرد، اما بالا رفتن سن به نظر نمی‌رسد تاثیری روی بازی این غول سوئدی گذاشته باشد. زلاتان دیروز بد شانس بود که موفق نشد دروازه‌یِ استوک را باز کند و آمار گلش در این فصل برای منچستر یونایتد را از عدد شش بالاتر ببرد. اما نمایش کلی او در دوران کم حضورش در اولدترافورد ثابت کرده زلاتان هنوز در اوج فوتبالش است.

آمار نشان می‌دهند زلاتان که سال گذشته بعد از تولد 34 سالگی خودش را با شرابی درجه یک مقایسه کرده بود، بعد از 30 سالگی نه تنها افت نکرده بلکه بهتر هم شده است. بالاترین رکورد گلزنی زلاتان پیش از 30 سالگی در یک فصل 29 گل در 47 بازی برای اینتر بود (2009-2008). اما درست در 30 سالگی بود که زلاتان مرز 30 گل در یک فصل را برای اولین بار در دوران فوتبالش شکست و 35 گل در 44 بازی زد.

زلاتان در چهار فصل حضورش در پاریس سن ژرمن هرگز مجموع گل‌هایش در یک فصل کمتر از 30 نشد و در مجموع به عدد شگفت‌انگیز 156 گل در تنها 180 بازی رسید. بعد از انتقال تابستانی او به یونایتد خیلی‌ها منتظر سقوط زلاتان، به خصوص با توجه به فشردگی بسیار بالاتر لیگ برتر نسبت به لیگ یک فرانسه بودند. اما زلاتان در اولین بازی دوستانه‌اش، در اولین بازی رسمی‌اش، در اولین بازی لیگ، در اولین بازی خانگی لیگ و البته در اولین سوپر دربی منچستر برای یونایتد گل زد.

با وجود قدرت تمام‌کنندگی فوق‌العاده‌یِ زلاتان، بهترین گلزن تاریخ تیم ملی سوئد از 30 سالگی به بعد نقش بازیساز و پاسور را هم بیشتر به خودش گرفت و فصل قبل 13 پاس گل در پی.اس.جی داد، بالاترین رکورد دوران فوتبالش. درصد پاس‌های سالم زلاتان هم بعد از 30 سالگی به شکل چشمگیری بالا رفته. بالاترین آمار او در این زمینه هم به فصل پیش بر می‌گردد.

یکی از مهمترین عوامل در افت نکردن زلاتان آمادگی بدنی‌اش و اهمیت زیادی که به تمرین کردن می‌دهد است. زلاتان حتی دکتر خودش، داریو فورت را هم به منچستر آورده تا حتی اندکی بدنش از شرایط آرمانی خارج نشود. پس عجیب نیست وقتی می‌بینیم او فصل پیش بدون هیچ مشکلی 51 بار برای پی.اس.جی به زمین رفت، که این هم بالاترین آمارِ کل فوتبالش بود.

درخشش لی گرنت، دروازه‌بان استوک و بهترین بازیکن زمین، با آن دبل سیو عالی، باعث شد زلاتان و یونایتد دو امتیاز خانگی در لیگ برتر از دست بدهند. اما ایبرا همچنان در ادامه‌یِ فصل یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های ژوزه مورینیو برای باز گرداندن شیاطین سرخ به راه افتخار باقی می‌ماند، در 35 سالگی و آماده‌تر از همیشه.

۶    
آی اسپورت
2016-10-03 11:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر