فهرست
پایان ولاپان؛ یادگار روزهای بی‌حساب و کتاب آسیا
پایان ولاپان؛ یادگار روزهای بی‌حساب و کتاب آسیا

پایان ولاپان؛ یادگار روزهای بی‌حساب و کتاب آسیا

آی اسپورت – زندگی یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های تصمیم‌گیرنده در فوتبال آسیا در سن ۸۳ سالگی به پایان رسید؛ بی‌آنکه در تمام این سال‌ها زندگی و مدل کارکرد او مورد بررسی قرار گرفته باشد. داتو پیتر ولاپان بخش زیادی  از عمر ۸۳ ساله خودش را در نقش دبیرکل کنفدراسیون آسیا گذراند و از زمان شروع دوران دبیرکلی در سال ۱۹۷۸در دوران ۳ رئیس کنفدراسیون آسیا به نام‌های حمزه ابوسماه (۱۹۷۸ تا ۱۹۹۴)، احمدشاه (۱۹۹۴ تا ۲۰۰۲)  و محمد بن‌همام (از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۱)  این  را به عهده داشت. او سرانجام سال ۲۰۰۷ بازنشسته شد اما این جدایی از این میز چندان هم به اختیار خودش نبود.

نقش ایران و صفایی‌فراهانی

زمینه  جدایی ولاپان و دارو دسته قدرتمندش از کنفدراسیون فوتبال آسیا، توسط محسن صفایی فراهانی، رئیس فدراسیون فوتبال وقت ایران فراهم شد. فراهانی که نفوذ خوبی در ارکان قدرت فوتبال قاره کهن داشت از آنچه «انفعال ولاپان و رئیسش، احمد شاه» می‌نامید، شکایت داشت و معتقد بود  ولاپان به عنوان مرد دوم و در واقع تصمیم‌گیرنده اصلی، شایستگی و قدرت لازم برای تحول فوتبال قاره پهناور را ندارد.  ولاپان پس از جابه جایی مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا به مخالف جدی بن‌همام، رئیس وقت کنفدراسیون آسیا تبدیل شد و در جریان انتخاب نماینده آسیا در فیفا از یک بحرینی به جای او حمایت کرد. او پس از انتخاب شدن بن‌همام به عنوان رئیس کنفدراسیون آسیا به انتقاد از عملکرد مرد قطری پرداخت و او را به دیکتاتوری متهم کرد.

انفعال و ماجرای معروف داور

البته انفعال او چندان هم به ضرر ایران نبود. در دوران ولاپان، کنفدراسیون آسیا به حدی بی‌نظم و بی‌برنامه بود که پس از برتری ۵ بر صفر پرسپولیس مقابل آلیمای قزاقستان در دور برگشت مرحله حذفی جام باشگاه‌های آسیا، داور بازی را در ایران نگه داشتند تا هفته بعد هم جدال برگشت استقلال مقابل نوبهار ازبکستان را سوت بزند! در نهایت آن بازی هم با برتری ۳ بر صفر و صعود استقلال به پایان رسید تا در عرض یک هفته ۲ بازگشت تاریخی نمایندگان فوتبال ایران با حضور یک داور شکل بگیرد. عوض کردن جدول بازی‌ها در زمان دبیرکلی ولاپان چندان عجیب نبود. بارها نمایندگان کشور عربی با دخل و تصرف در جدول از پیش تعیین شده راه صعود خودشان را هموار کردند و به شکل دلخواه در جدول مسابقات پیش رفتند!

رویای جام‌جهانی ۲۰۰۲

اگر بخواهیم از نکات مثبت کارنامه ولاپان حرف بزنیم، می‌توانیم به اولین میزبانی آسیا از جام‌جهانی اشاره کنیم؛ اتفاقی که با تلاش‌های پیگیر او در سال ۲۰۰۲ رخ داد و کره‌جنوبی و ژاپن میزبان یکی از بدترین جام‌های جهانی به لحاظ سازماندهی و فنی شدند!

... و پایان

مردی که روزی به خاطر پیش‌بینی میزبانی نامطلوب چین از جام‌‎ملت‌های آسیا در سال ۲۰۰۴ در ورزشگاه‌های این کشور و مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها از سوی هواداران هو شد در ۸۳ سالگی از دنیا رفت و آسیا را با خاطرات دوران طولانی دبیرکلی‌اش تنها گذاشت. حالا برخلاف ماجرای میزبانی چین، او نه می‌تواند به مرگ واکنشی نشان دهد و نه توان عذرخواهی بابت هر آنچه رقم زده را دارد.

 

90tv 

  ۲  
آی اسپورت
2018-10-20 12:57:00
نظر دهید

۲ نظر
حسین
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷، ۱۳:۴۹
توطئه های گوناگونی علیه فوتبال ایران انجام داد . از جام ملت های 80 کویت گرفته تا جام مردکای مالزی در سال 1984 . در سال 1992 با انتخاب جمال شریف ، باعث حذف ما در مقابل کویت شد و بدتر اینکه مانع بخشش فرشاد پیوس و مرتضی کرمانی مقام برای انتخابی 1994 شد . در بحث سید بندی 2002 هم به نفع چینی ها اعمال نفوذ کرد تا آنها مستقیما راهی جام جهانی بشند . ضمن اینکه او بخاطر کناره گیری آتابای در سال 1978 به این سمت مهم رسید .
۲
حمید
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷، ۱۵:۱۷
وطئه های گوناگونی علیه فوتبال ایران انجام داد . از جام ملت های 80 کویت گرفته تا جام مردکای مالزی در سال 1984 . در سال 1992 با انتخاب جمال شریف ، باعث حذف ما در مقابل ژاپن شد و بدتر اینکه مانع بخشش فرشاد پیوس و مرتضی کرمانی مقام برای انتخابی 1994 شد . در بحث سید بندی 2002 هم به نفع چینی ها اعمال نفوذ کرد تا آنها مستقیما راهی جام جهانی بشند . ضمن اینکه او بخاطر کناره گیری آتابای در سال 1978 به این سمت مهم رسید .
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر