فهرست
بزرگداشت کریک: بازگشت فاتحین مسکو
بزرگداشت کریک: بازگشت فاتحین مسکو

بزرگداشت کریک: بازگشت فاتحین مسکو

آی‌اسپورت – زمانبندی بازی بزرگداشت مایکل کریک مناسب است. یکشنبه‌یِ آینده از هافبک 35 ساله‌یِ یونایتد به پاس خدمت 11 ساله‌اش در باشگاه در اولدترافورد تقدیر خواهد شد. این بازی بعد از فتح یوروپا لیگ و تمدید قراردادش برای یک سال دیگر پایان‌بندی شیرینی برای این فصل کریک خواهد بود.

بازی‌های بزرگداشتی چنین که بعد از پایان فصل برگزار می‌شوند همیشه با خطر استقبال نکردن تماشاگران مواجه هستند. مثلا سالِ 1992 نورمن وایتساید در حالیکه فکر می‌کرد یونایتد بالاخره بعد از 25 سال لیگ را می‌برد بازی بزرگداشتش را درست بعد از پایان فصل برنامه‌ریزی کرد، اما از دست دادن قهرمانی در هفته‌یِ آخر باعث خشم هواداران یونایتد شد و این بازی تنها 7.434 تماشاگر در اولدترافورد داشت.

بلیط‌های بازی کریک اما فروش خوبی داشته، بازی‌ای که شاهد رویارویی تیمی متشکل از بازیکنانی که کنار خود کریک فینال چمپیونز لیگ 2008 را در مسکو فتح کردند مقابل تیم منتخبی (انتخاب شده توسط کریک) متشکل از بازیکنانی چون مایکل اوون، جان تری، جیمی کرگر، استیون جرارد و فرانک لمپارد خواهد بود. رهبری این تیم را هری ردنپ، مربی کریک در اولین تیمش، یعنی وستهم، به عهده خواهد داشت. درآمد این بازی هم به حساب بنیاد خیریه‌یِ کریک واریز خواهد شد که تلاش در کمک به جوانان منچستر و زادگاهش، نیوکاسل دارد.

هواداران یونایتد از این بازی لذت خواهند برد چون فرصتی برایشان فراهم می‌کند تا جمعی از بهترین بازیکنان 20 سال اخیر باشگاه را دوباره ببینند. گری نویل که از سال 2011 بدین سو فوتبال 11 به 11 بازی نکرده آماده‌سازی خودش برای این بازی را از ماه ژانویه با حضور در دویِ 10 کیلومتری مالت شروع کرد، جایی که به عنوان نفر 420اُم از مجموع تقریبا 450 شرکت‌کننده از خط پایان گذشت.

نمانیا ویدیچ که بعد از بازنشستگی‌اش در ژانویه‌یِ 2016 پیشنهاد بازی‌های زیادی را رد کرده بود، در راهِ آماده‌سازی خودش برای حضور در بزرگداشت کریک هر روز در میلان تنیس بازی می‌کند. در این میان اما پل اسکولز تمرین خاصی نمی‌کند ولی باز هم وقتی به زمین می‌رود همچنان فوق‌العاده است. یکی از تعریف‌های بزرگی که تماشاگران یونایتد از کریک می‌کردند در قالب این سرود نهفته بود: «واقعا سخت میشه باور کرد این اسکولزی نیست.»

پاتریس اورا در سن 36 سالگی هنوز به قدری انرژی دارد که می‌تواند بار تمام تیم را بر دوش بکشد، با وجودی که او بخش اعظمی از این انرژی را صرف ویدئوهایش در اینستاگرام و فیسبوک می‌کند. کاپیتان سابق یونایتد در یکی از این ویدئوها از شدت خوشحالی برای بازگشت به اولدترافورد عملا کنترل خودش را از دست داد. به جهت نیست که همسر اورا اعتقاد داشت او به یونایتد اعتیاد دارد.

خودِ اورا درباره‌یِ مردی که به خاطرش به اولدترافورد بر می‌گردد می‌گوید: «مایک بازیکن بزرگیه. اون همیشه دنبال پیدا کردن یک پاس قطری هست و بنابراین میتونه با یک پاس دو خط حریف را نابود کنه. مایک همیشه با تمرکز و آرام بود و اهمیتش برای تیم وقتی اسکولزی رفت بیشتر هم شد. اون هم بازیکن بزرگیه هم آدمی درجه یک. من واقعا خوشحالم که این همه کنارش بازی کردم و این همه با هم جام بردیم.»

کریک با 459 بازی برای یونایتد در فهرست با سابقه‌ترین بازیکنان باشگاه در حال حاضر در رده‌یِ 17اُم قرار دارد. اما با توجه به تمدید قراردادش برای یک سال دیگر انتظار می‌رود او به زودی در این فهرست بزرگانی چون بریان رابسون (461)، مارک هیوز (467) و جرج بست (470) را پشت سر بگذارد، حتی با اینکه به نظر می‌رسد او نقشی فرعی در فصل آینده بازی خواهد کرد.

کریک بازیکن خوب و کاراکتری محبوب بین هم‌تیمی‌ها و دیگر اعضای تیم است. تماشاگران هم علاقه‌یِ زیادی به کریک دارند، اما این حس همیشه بین‌شان برقرار نبوده. کریک در یک مقطع تحت انتقاد شدیدی قرار داشت (اوجش سال 2010 و بعد از حذف شدن یونایتد مقابل بایرن مونیخ در چمپیونز لیگ در اولدترافورد بود). اما انتقاد عجولانه و سخت‌گیرانه‌یِ تماشاگران از بازیکنانشان همیشه وجود داشته. همین فصل اگر دست آن‌ها بود خیلی قبل از اینکه ماروان فلینی و مارکوس روخو به مهره‌های کلیدی تیم بدل شوند جفتشان را فروخته بودند.

نویل اعتقاد دارد کریک از آن دست بازیکنانی است که به ندرت به اندازه‌ای که باید ازش تقدیر می‌شود، حتی از سوی تماشاگران خودی. اما سر الکس فرگوسن که سالِ 2006 او را از تاتنهام به یونایتد آورد هیچوقت در توانایی‌هایِ هافبک شماره‌یِ 16اش شک نداشت: «چیزی که بیشتر از همه در مورد کریک منو تحت تاثیر قرار داد این بود که اون همیشه دنبال دادن پاسی رو به جلو بود. برد پاس‌های کریک زیاد بود و اون خیلی راحت منطقه‌یِ بازی را با یک پاس عوض می‌کرد. این نوع پاس‌هاش بود که مناسب بازیکنان سریعی که ما در اختیار داشتیم بود.»

سر الکس در ادامه به نکته‌ای کلیدی درباره‌یِ کاراکتر کریک اشاره می‌کند: «مایکل واقعا بازیکن خوبیه، اما پسری خجالتی و سر به زیره و برای همین گاهی لازم بود تکونش بدیم تا به خودش بیاد. به دلایلی که هیچوقت نفهمیدیم مایکل معمولا فصل را خوب شروع نمی‌کرد، اما همیشه در اواخر اکتبر به اوج آمادگی‌اش می‌رسید. نوع رفتار و منش مایکل جوری است که گاهی باعث می‌شود نقش مهمش در تیم آنطور که باید دیده نشود.»

شاید به خاطر توصیه‌یِ سر الکس بود که ژوزه مورینیو این فصل در لیگ کریک را تا ششم نوامبر در ترکیب اصلی قرار نداد. اما بعد از این مقطع و بدل شدن او به عنوان مهره‌یِ کلیدیِ خط میانی یونایتد، پشت سر پل پوگبا و آندر هررا بود که بهترین روند یونایتد هم شروع شد. خود کریک درباره‌یِ نقشش در این فصل چنین نظری دارد: «من در خط میانی سه نفره راس عقب هستم، پشت پل و آندر، و وظیفه‌یِ اصلی‌ام جلوی ضد حملات حریف را گرفتن. اما حتی وقتی در خط میانی دو نفره هم بازی می‌کنم باز هم هافبک عقب‌تر نسبت به پل، آندر، یا فلی هستم. من به خط میانی شکل میدم و جلوی ضد حمله‌ها را می‌گیرم.»

فرم کریک این فصل، مثل فرم کلی یونایتد از ژانویه به بعد افت کرد و او جایی در ترکیب اصلی یونایتد در فینال جام اتحادیه و یوروپا لیگ نداشت. با این حال کریک در راه قهرمانی در استکهلم در 7 بازی از 15 بازی این تورنمنت بازی کرد و تاثیر خودش را گذاشت.

وقتی فصل آینده شروع شود احتمالا کریک تنها بازمانده‌یِ تیم قهرمانِ 2008 در یونایتد خواهد بود، تیمی که یک بار دیگر یکشنبه برای بزرگداشت از او دور هم جمع خواهد شد.

۳    
آی اسپورت
2017-05-30 10:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر