فهرست
گزارش: سپاهان باتجربه‎ترین ایرانی لیگ قهرمانان
گزارش: سپاهان باتجربه‎ترین ایرانی لیگ قهرمانان

گزارش: سپاهان باتجربه‎ترین ایرانی لیگ قهرمانان

آی اسپورت - تاریخ لیگ قهرمانان آسیا (از سال 2002)  دوازده تیم مختلف از فوتبال ایران راهی این مسابقات شده اند اما تنها تیم های سپاهان، پرسپولیس، استقلال، ذوب آهن، تراکتورسازی، فولاد و صبا[باطری] بیش از یک بار در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته اند.

سپاهان؛ باتجربه ترین

از بین این تیم ها سپاهان با 11 حضور باتجربه ترین تیم ایرانی به شمار می رود. آن ها از سال 2007 تا 2014 هشت دوره حضور مداوم در تورنمنت معتبر آسیایی را داشتند که در بین ایرانی ها بی نظیر است. طلایی پوشان در این 11 دوره یک بار به عنوان نایب قهرمانی دست یافتند و دو بار هم تا یک چهارم صعود کردند اما در 8 مرتبه قبلی در همان مرحله گروهی حذف شدند. پس از سپاهان، سرخابی های پایتخت باتجربه ترین هستند. استقلال با 10 حضور و پرسپولیس با 8 حضور در این جدول خودنمایی می کنند. بهترین عملکرد آبی ها صعود به جمع 4 تیم و بهترین نتیجه قرمزها نیز حضور در مرحله فینال بوده است. همچنین این دو تیم پرطرفدار روی هم 10 بار به مرحله حذفی راه یافته اند. ذوب آهن و تراکتورسازی به ترتیب 6 و 5 بار در لیگ قهرمانان بازی کردند و نکته جالب این که تیم تراکتور تا سال 2013 هیچگاه به این تورنمنت صعود نکرده بود!

موفق ترین؛ از تهران یا اصفهان؟

برای انتخاب موفق ترین تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا می توان پارامترهای مختلفی را بررسی کرد. به طور مثال در مجموع امتیازگیری تیم سپاهان با 121 امتیاز از بقیه بالاتر است اما طبیعتا این تعداد امتیاز به دلیل تعداد بازی بیشتر اصفهانی ها بوده و شاید عادلانه تر باشد که میانگین امتیاز به تعداد هر بازی محاسبه شود. از این حیث تیم ذوب آهن موفق تیم ایرانی خواهد بود چرا که آن ها در 47 بازی، 80 امتیاز کسب کردند و میانگین 1.70 امتیاز به ازای هر بازی را دارند. پس از ذوب آهن به ترتیب پرسپولیس، سپاهان و استقلال در این جدول جای می گیرند. اما هواداران پرسپولیس از سوی دیگر معتقدند باتوجه به این که تیمشان یک دوره سابقه حضور در فینال، یک نیمه نهایی و سه یک هشتم را در کارنامه دارد، باید موفق ترین تیم انتخاب شود. استقلال هم یک بار تا نیمه نهایی پیش رفت، یک مرتبه به یک چهارم راه یافت و 3 بار هم در یک هشتم نهایی متوقف شد.

سه تیم تهرانی؛ بهترین عملکرد در یک دوره

از بین تیم هایی که تنها یک بار در لیگ قهرمانان آسیا بودند تهرانی های بی طرفدار عملکرد بهتری داشتند. تیم پاس در سال 2005 موفق شد تا یک چهارم نهایی پیش برود، سال 2008 سایپا این عملکرد را تکرار کرد و سال 2015 نیز نفت تهران موفق شد به جمع 8 تیم برتر راه یابد. البته باید توجه داشت که در زمان صعود پاس و سایپا مرحله یک هشتم نهایی برگزار نمی شد و کار نفت تهران باتوجه به نوع مسابقات سخت تر بود. از طرف دیگر در بین کم نام و نشان ها، پاس تهران باتوجه به قهرمانی در جام باشگاه ها، آمار بهتری دارد و همچنین به کارنامه نفت تهران یک دوره حضور در پلی آف را هم اضافه کرد.

موفقیت مداوم؛ پرسپولیس، سپاهان و استقلال

برای انتخاب موفقیت مداوم بستگی دارد کدام پارامتر مدنظر باشد. به طور پرسپولیسی ها می گویند باتوجه به این که تنها تیم ایرانی هستند که دو سال پیاپی در نیمه نهایی و یک سال هم فینال حضور داشته اند، بنابراین بهتر از بقیه بوده اند. سپاهانی ها نیز اعتقاد دارند تیمشان 8 بار پیاپی در لیگ قهرمانان حضور داشته و یک فینال و دو یک چهارم را هم تجربه کرده و باید موفق ترین تیم در تاریخ معرفی شود. استقلال هم از سال 2009 تا 2014 همواره در لیگ قهرمانان بود و هواداران این تیم نیز عقیده خود را دارند؛ خصوصا این که تیمشان در این 6 سال دو بار به یک هشتم راه یافت و یک بار هم تا نیمه نهایی جلو رفت.

در انتظار اولین قهرمان ایرانی در لیگ قهرمانان

بر کسی پوشیده نیست که استقلال با 2 قهرمانی در جام باشگاه ها چه افتخار بزرگی دارد یا پاس در جام باشگاه ها قهرمان شده یا این که پرسپولیس با گذر از تیم های مختلف به مقام قهرمانی جام در جام رسیده اما باید با این واقعیت روبرو شد که از زمان تغییر فرمت مسابقات قاره ای، ایران هیچگاه بر سکوی نخست مسابقات باشگاهی قرار نگرفته است. در سال 2007 سپاهان مغلوب اوراواردز شد، در سال 2010 ذوب آهن به سئونگنام باخت و امسال هم پرسپولیس قافیه را به کاشیما واگذار کرد تا همچنان در این حسرت باقی بمانیم.

ورزش 3

۲ ۱  
آی اسپورت
2018-11-13 13:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
سامان
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۳۷
این رو در نظر بگیرید كه پارسال پرسپولیس تو یك چهارم و نیمه نهایی تو 4 بازی اصلا میزبانی نداشت هر 4 بازی رو عملا تو خونه حریف بازی كرد همچنین تو مرحله گروهی هم میزبانی الهلال رو نداشت در مجموع از 3 میزبانی محروم شد كه تو نیتیجه خیلی تاثیر داره ولی بقیه همچین تجربه ای نداشتن فقط استقلال 1 بازی مقابل الهلال میزبانی نداشت
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر