فهرست
خیلی زود، دیر می‌شود یا تاریخ تکرار می‌شود؟
خیلی زود، دیر می‌شود یا تاریخ تکرار می‌شود؟

خیلی زود، دیر می‌شود یا تاریخ تکرار می‌شود؟

آی اسپورت - اظهارنظر محمود فکری پس از پایان دربی، برای هواداران استقلال خیلی آشنا بود. استقلالی‌ها همین حرف ها را با کمی پس و پیش شدن عباراتش، قبلا شنیده و البته نتیجه اش را هم دیده بودند. آن حرفها، همانی بود که مرفاوی در لیگ ششم گفت، همانی که مظلومی در لیگ یازدهم گفت؛ همان دو فصلی که استقلال، مخزن برتری امتیازی اش بر رقبا را یکی پس از دیگری، هدر داد و درنهایت به جایی رسید که هفته پایانی، روی کاغذ هم نمی توانست قهرمان شود. شاید آخر لیگ بیستم، هواداران استقلال به این نتیجه برسند که کاش در دربی رفت می باختند تا فکری هم مثل مرفاوی و مظلومی، گول نتایج را نمی خورد و برابر هر انتقادی، موضع نمی گرفت چون خیلی زود، دیر می شود.

 

* 10 فروردین 1386

استقلال و تساوی یک بر یک در دربی. نتیجه ای که فقط یک دلیل داشت: وحید طالب لو. دروازه بان استقلال، یک تنه جلوی همه حملات رقیب ایستاد و حتی پنالتی مهرزاد معدنچی را هم مهار کرد. صمد مرفاوی بعد از گرفتن پیراهن رابرت ساها از علی انصاریان، طبق معمول آشفته و عصبی وارد کنفرانس خبری شد و جواب همه انتقادات را اینطور داد:«استقلال يكي از مدعيان قهرماني است. ببينيد پرسپوليس كجاي جدول قرار دارد؟ مهم نيست كه نتيجه‌ اين بازي چه شد؛ مهم اين است كه استقلال 12 امتياز از پرسپوليس جلوتر است».

وقتی سوت پایان فصل زده شد، همین پرسپولیسی که 12 امتیاز از استقلال عقب بود، بالاتر از آبی ها روی پله سوم جدول ایستاد و تیم مرفاوی پایین تر از سایپا، استقلال اهواز و پرسپولیس، چهارم شد. استقلال مرفاوی فقط کافی بود از 5 بازی پایانی اش 6 امتیاز بگیرد تا قهرمان شود ولی فقط 2 امتیاز گرفت، رنگ برد را در این 5 بازی ندید و به سپاهان، سایپا و پیکان باخت.

 

* 26 شهریور 1390

 استقلال در یک دربی مهیج با گلهای فرهاد مجیدی و مجتبی جباری، برنده شده بود. تیمی که هفته قبل در خانه به تراکتور باخته بود و تا اینجای فصل نشانی از یک تیم کهکشانی (با آندو، جباری، میداودی، مجیدی، کرار، برهانی و بقیه) نداشت. پرویز مظلومی وقتی وارد دفتر یک روزنامه ورزشی که دیگر منتشر نمی شود شد، احتمالا منتظر کلی تعریف و تمجید بود ولی به استقلال، انتقادات زیادی هم وارد بود. سرمربی استقلال اما خیلی زود موضع گرفت و همه را به جدول، ارجاع داد. جدولی که وقتی لیگ یازدهم به نیم فصل رسید، استقلال را در صدر داشت و سپاهان را با 6 امتیاز کمتر، پایین تر.

وقتی سوت پایان فصل زده شد، استقلال همه برتری امتیازی اش را از دست داد و درحالی وارد هفته آخر شد که حتی روی کاغذ هم شانسی برای قهرمانی نداشت. تیم مظلومی در یک بازه زمانی 6 هفته ای (که از دربی معروف برگشت که ایمون زاید در ده دقیقه سه گل زد، استارت خورد)، تنها یک بار برنده شد و 6 امتیاز گرفت.

 

* 22 دی 1399

تساوی دو بر دو در دربی ای که استقلال برای همین تساوی اش هم چندان سزاوار نبود. یک نیمه اول معمولی و یک نیمه دوم به شدت ضعیف با تعویض هایی که گل محمدی هم فکرش را نمی کرد. محمود فکری بعد از سوت پایان بازی، مقابل دوربین تلویزیونی قرار گرفت و طوری حرف زد که خیلی خیلی آشنا بود:«در دربی نتیجه برعکس جایگاه دو تیم در جدول رده‌ بندی است و وقتی تیم بالانشین جلو می ‌افتد، فکر می ‌کند که بازی را برده است. دربی این طور نیست که نتیجه بازی به نفع تیمی باشد که شرایط بهتری در جدول دارد. شاید نتیجه بازی برعکس شود.»

 

استقلال ثلث اول لیگ را به پایان رسانده و صدرنشین نیست هرچند یک بازی کمتر دارد. آنها هنوز با تیمهای مدعی تراکتور، سپاهان و حتی نفت مسجد سلیمان (تیمی که تراکتور و پرسپولیس را متوقف کرده و سپاهان و فولاد را برده) بازی نکرده اند و کسی نمی داند وقتی سوت پایان فصل زده می شود، فکری و تیمش کجای جدول هستند؟ و اصلا آیا آن روز، فکری هنوز روی نیمکت هست یا جایش را به دیگری داده است؟ ولی یک چیز مشخص است؛ به نظر می رسد فکری همان راهی را می رود که مظلومی و مرفاوی، یعنی دو همکارش در کادر فنی فعلی استقلال، رفتند و به سختی شکست خوردند و همه عمر مربیگری شان تمام شد. مرفاوی بعدها روی نیمکت مس و پیکان و صبا نشست ولی با دو تای آخر سقوط کرد و مظلومی، جز یک مقطع کوتاه روی نیمکت آلومینیوم هرمزگان، دیگر تیمی را خواهان ندید. درباره جمله هگل که می گوید تاریخ تکرار می شود، بحثهای زیادی شده که اصولا تکرار تاریخ را به دلیل شرایط زمانی و مکانی درست ندانسته اند، اما به نظر می رسد در فوتبال این جمله می تواند صدق کند و تاریخ بارها و بارها تکرار شده و می شود و خواهد شد!

۱۱ ۲  
آی اسپورت
2021-01-14 00:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
محمد
پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹، ۱۷:۲۵
دقیقا چنین است جناب خطیبی. کاش استقلال دربی را می باخت و با اخراج احتمالی فکری به آینده امیدوارانه نگاه می کردیم اما با امثال مرفاوی و مظلومی و فکری عاقبت کار استقلال ناکجا آباد خواهد بود و آن روز دیگر حسرت خوردن فایده ای ندارد. فکری در حد تیم‌های لیگ یک هست نه لیگ برتر. حمایت کورکورانه نتیجه اش می شود حسرت قهرمانی و روز از نو و روزی از نو. کاش پیشکسوتان و هواداران به استقلال بيانديشند نه آینده مربیان و پیشکسوتانی که در حد مربیگری استقلال نیستند. استقلال و پرسپولیس جای تجربه اندوزی نیست
محمد
پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹، ۱۹:۳۶
وقتی هیچ یک از نظرها تایید نمی شود دلیلی ندارد برای خواندن خبر دیگر سایت ها و خبرگذاریها به آی اسپورت بیاییم همانجا نظرمان را می نویسم. خفقان یعنی آی اسپورت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر