فهرست
وقت‌کشی‌های رحمتی‎؛ اشتباه همیشه اشتباه است
وقت‌کشی‌های رحمتی‎؛ اشتباه همیشه اشتباه است

وقت‌کشی‌های رحمتی‎؛ اشتباه همیشه اشتباه است

آی اسپورت – «وقت کشی» چه کسی با این اتفاق موافق است و آن را تایید می‌کند؟ بازی جوانمردانه پاسخ این سوال را اینطور می‌دهد: «حتی در سخت‌ترین شرایط هم نباید در ورزش که روح جوانمردی در آن وجود دارد با وقت کشی زمان را به نفع خودت نگه داری.» تقریبا هم در فوتبال حرفه‌ای دنیا این مساله کاملا منسوخ شده و به تایید هیچ صاحب نظری نمی‌رسد. این واژه هم بیش از هرچیز در فوتبال، فوتبالدوستان ایرانی را یاد بازی ایران بحرین و حرکت ناجوانمردانه آنها می‌اندازد و بعد از آن بازی هم وقت کشی با عنوان حرکت بحرینی در بین ایرانیان جا افتاد. در این میان نقض حرکتی که در بین فوتبالی‌ها به شدت منفور است نباید خودش عاملی باشد برای رسیدن به هدف. این مقدمه‌چینی‌ها بی‌ربط با رفتارهای مهدی رحمتی در بازی استقلال و ذوب نبود. کاپیتان استقلال شش سال و اندی بود که مقابل قلعه‌نویی موفق به پیروزی نشده بود و این رویای شش ساله وقتی می‌توانست شیرین‌تر باشد که استقلال با شکست تیم قلعه‌نویی می‌توانست به مرحله یک چهارم نهایی بازی‌های آسیایی برسد. این دلایل بهترین بهانه برای رحمتی بود تا در دقایق پایانی بازی استقلال و ذوب دست به وقت کشی بزند و هر بار به بهانه برخورد با بازیکن حریف و مصدومیت خودش را روی زمین می‌انداخت تا تیم پزشکی استقلال به زمین بیاید.

دروازه‌بان تنها بازیکنی است که مداوایش در زمین انجام می‌شود. این بهترین حربه برای رحمتی بود تا وقت بازی را بکشد و به این نحو تیمش را به مرحله بعد برساند. مهدی رحمتی در 10 دقیقه پایانی بازی هر توپی که در منطقه 18 قدم استقلال می‌آمد و می‌گرفت به بهانه برخورد با بازیکن ذوب خودش را روی زمین می‌انداخت تا زمان بازی کمی تلف شود، شاید بعضی‌ها در ارتباط با این مساله کار رحمتی را اینطور توجیه کنند که او به‌عنوان کاپیتان تیمش این حق را داشت تا به این وسیله فشار بازی را کم کند و استقلال در لحظات آخر گل نخورد اما در پاسخ به این ایده باید گفت اگر جای تیم‌ها عوض می‌شد و ذوب با این حربه قصد داشت شرایط را به نفع خود نگه دارد استقلالی‌ها قبول می‌کردند که شاهد چنین وقت کشی باشند؟ مساله دیگر اینکه وقتی حرکتی توسط فوتبالی‌ها نقض می‌شود و آن را جوانمردانه نمی‌دانند در شرایط حساس چطور خودشان به این سمت و سو حرکت می‌کنند؟

استقلال تیم کوچکی نیست و در شأن این تیم نیست که کاپیتان این تیم با چنین رفتاری سعی در رسیدن به هدفش داشته باشد. مسلما در فوتبال حرفه‌ای دنیا نیز این حرکت را پسندیده نمی‌دانند و بعضا هم می‌تواند این رفتارها نتیجه عکس داشته باشد. یعنی اینکه چه تضمینی بود بعد از این وقت کشی‌ها توپی از دروازه استقلال رد نشود و اتفاقا تلف شدن زمان فرصت جبران را از تیم استقلال بگیرد. رفتار غلط در هرزمان و مکانی اشتباه است و تغییر محیط و یا زمان هیچ تاثیری در اصل ماجرا ندارد. در اینکه تجربه رحمتی و بازی‌های ملی او بخش مهم صعود استقلال را تشکیل می‌داد، شکی نیست اما توانایی‌های فنی او ربطی به بروز رفتارهای اشتباه از جانب این بازیکن ندارد.

رحمتی نسبت به قبل پخته‌تر شده است و این را رفتارهای او در زمین و حتی بیرون زمین نشان می‌دهد. اینکه کاپیتان استقلال رفتارش با قلعه نویی تغییر کرده و سعی می‌کند به سرمربی سابق خود احترام بگذارد گواه همین تجربه است اما بد نیست او در مسائل دیگر هم به پختگی در رفتار برسد تا مخاطب این فوتبال هم از یک فوتبال جوانمردانه لذت ببرد. وقت کشی هیچ وقت مورد تایید نیست و در رفتار جوانمردانه جایگاهی ندارد.

 

ایران ورزشی

۱۴ ۱۰  
آی اسپورت
2018-05-17 13:30:00
نظر دهید

۱۰ نظر
داریوش
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۵۷
بعنوان یه استقلالی میگم کارش درست نبود و موثر هم نبود و تیم رو بیشتر بخطر انداخت.زمانی که تیم صاحب توپ بود یه اوت در زمین خودی تقدیم حریف کرد و همون توپ نزدیک بود تبدیل گل شه.تمرکز بازیکنهای خودی هم با این کار بهم میریزه
داریوش
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۵۷
بعنوان یه استقلالی میگم کارش درست نبود و موثر هم نبود و تیم رو بیشتر بخطر انداخت.زمانی که تیم صاحب توپ بود یه اوت در زمین خودی تقدیم حریف کرد و همون توپ نزدیک بود تبدیل گل شه.تمرکز بازیکنهای خودی هم با این کار بهم میریزه
ُسينا
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۵۹
متاسفانه اين رفتار ناجوانمردانه در فوتبال ما و كشورهاي حاشيه خليج فارس نهادينه شده. در بازي پرسپوليس هم ديديم كه هردو تيم وقتي به وقت كشي نياز داشتن اين كار رو مي كردن.
قباد
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۰
قلعه نويي هم گفت توپ رو ندن ب استقلالی ها همون صحنه داشت گل میشد
رحمتی رحمتی عقاب آسیایی
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۲
یه مطلب چیپ و بی ارزش دیگه از لنگ ورزشی!!! یه بچه هم به فریاد های رحمتی موقع مصدومیت نگاه میکرد میفهمید بنده خدا واقعا داره درد میکشه بعد لنگ ورزشی میگه وقت کشی میکرده!!! وقت کشی به حرکت حسین ماهینی بعد گل دوم لنگ میگن که مثل بدبختا خیلی تابلو بی دلیل خودشو انداخت زمین تا وقت بگذره و لنگ مقابل تیم هشتم امارات و ضعیف ترین تیم مرحله یک هشتم برنده بشه:)))
ناشناس
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۴
اصلا هم ذوب تو بازی قبل وقت کشی نکرد ولی رحمتی به خاطر دو ضربه ی دروازه شد نامرد !!!!!!
دسته سومی
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۰۵
به قول قلعه نوعی یه فوتبال بحرینی دیدیم . حالا اشتباهات فاجعه بار داور به کنار
اس اس
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۴
این لنگی های آی اسپورتی رو ولشون کن تو کل 90 دقیقه ی بازیشون 4 دقیقه نتیجه ی دلخواهشون رو گرفتند خدا شاهده 10 ثانیه نذاشتند بازی بشه !!!!!
۵
.......
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۹
....
اشکان4
پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۰۵
چی میگی؟ رحمتی اولا که واقعا آسیب دیده بود
دوما وقتی ذوب آهن با اون ضد فوتبالی که در بازی رفت انجام داد نباید توقع داشته باشه که باهاش خوب برخورد بشه
حتی اون حرکتی که تیام روی فخرالدینی انجام داد حرکت بجایی بود که دل همه استقلالی ها رو خنک کرد!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر