فهرست
جانشینان احتمالی کالدرون
جانشینان احتمالی کالدرون

جانشینان احتمالی کالدرون

آی اسپورت - هر روز که می‌گذرد احتمال بازگشت گابریل کالدرون به ایران کمتر می‌شود. حالا زمان اولتیماتوم کالدرون به باشگاه رو به پایان است و در باشگاه پرسپولیس هیچ تحرک خاصی برای بازگرداندن کالدرون دیده نمی‌شود و فقط می‌گویند: «ان شاءالله برمی‌گردد.» اما روند اتفاقات نشان می دهد که احتمال کمی برای بازگشت کالدرون وجود دارد و پرسپولیس باید مثل استقلال که استراماچونی را از دست داد و فرهاد مجیدی را آورد به دنبال یک مربی جدید بگردد. در رسانه‌ها و فضای مجازی از چند نفر نام برده می‌شود که اگر کالدرون برنگردد می‌توانند به سرعت جای او را در پرسپولیس بگیرند. نکته مهم این است که همه کاندیداهایی که از آن‌ها نام برده شده ایرانی هستند و هیچ مربی خارجی در لیست گزینه‌ها وجود ندارد. به نظر می‌رسد پرسپولیس هم مثل استقلال باید رو به مربی ایرانی بیاورد و فصل را با یکی از همین مربیان به پایان برساند. البته اگر کالدرون برنگردد.

علی دایی؛ گزینه همیشگی

شهریار فوتبال ایران هر بار که پرسپولیس وارد پروسه انتخاب مربی می‌شود یک گزینه جدی است. او البته در بین هواداران پرسپولیس مخالفان و موافقان متعددی دارد و مشخص نیست زور و تعداد کدام طرف بیشتر است. با این وجود او اعتنایی به این حرف‌ها ندارد و همیشه خودش را مدعی نیمکت پرسپولیس می‌داند. چیزی که باعث مخالفت عده ای از پرسپولیسی‌ها با او شده رفتاری است که با تیم‌های مختلف در مقابل این تیم داشته. رفتاری که البته حرفه‌ای است اما پرسپولیسی‌ها انتظار دارند او طور دیگری رفتار کند. او پیشتر در دو برهه مربی پرسپولیس بوده که موفق شده دو بار این تیم را به قهرمانی جام حذفی برساند. اما چیزی که از دوران حضور او در پرسپولیس در یادها مانده حاشیه‌ها و اتفاقات عجیبی است که در این دو دوره اتفاق افتاده. گذشته از مسائل فنی، برخی منتقدانِ دایی معتقدند کاراکتر «داییِ جنگجو» چندان مناسب پرسپولیس نیست و او همیشه با رفتارهایش به خودش و پرسپولیس لطمه می‌زند. اما نمی‌شود از این مساله گذشت که او عاشق بودن در «متن» فوتبال است و برای همین هم هست که همیشه پیشنهادهای مدیریت در فوتبال را رد کرده است. دایی امسال پیشنهادهایی رسمی از تراکتور، گل گهر و ذوب آهن داشته اما همه آن‌ها را رد کرده است. او بارها اعلام کرده که به خاطر مشغله‌ای که دارد نمی‌تواند خارج از تهران مربیگری کند.

یحیی؛ طرفدار دارد

در بین گزینه‌هایی که در این برهه برای جانشینی کالدرون مطرح شده نام یحیی گل محمدی شاخص‌ترین نام است. سرمربی موفق این سال‌های ذوب آهن، پدیده و شهرخودرو همیشه با تیم‌هایش نمایش‌های جذاب و هجومی داشته که این برای پرسپولیسی‌ها ایده‌آل است. یحیی در کنار این‌ مساله، نتایج قابل قبولی هم گرفته است. با این همه هنوز موفق نشده با تیمی به قهرمانی لیگ برتر برسد. هرچند قهرمانی با ذوب آهن در جام حذفی و کسب سهمیه پلی آف برای شهرخودرو را در کارنامه دارد. او در ابتدای فصل و قبل از این که کالدرون سرمربی شود، گزینه اصلی جانشینی برانکو بود. اما مالک باشگاه شهرخودرو مخالف این مساله بود و با یک قرارداد جدید و مبلغ بالاتر یحیی را در مشهد نگه داشت. همین حالا هم مالک باشگاه مخالف آمدن یحیی به پرسپولیس است و فقط در صورتی به جدایی این مربی رضایت می‌دهد که مقصدش تیم ملی باشد. البته الان شرایط با ابتدای فصل کمی متفاوت است. یحیی از وضعیت مدیریت باشگاه ناراضی است و تیم هم این اواخر نتایج مطلوبی نگرفته. شنیده می‌شود خود یحیی هم از بین تیم ملی و پرسپولیس بیشتر به دومی تمایل دارد. چرا که تیم ملی وضعیت بحرانی دارد و پذیرفتن ریسک حضور روی نیمکت این تیم کار هر کسی نیست. در مجموع به نظر می‌رسد در میان هواداران پرسپولیس، او گزینه‌ای است که بیشترین طرفدار را دارد.

تارتار؛ ریسک بزرگ

اگر بگوییم او پدیده مربیگری فوتبال باشگاهی در ایران در سالهای اخیر است اغراق نکرده‌ایم. تارتار هرگز فرصت کار در تیمهای بزرگ و درجه اول فوتبال ایران را پیدا کرده است. اما تقریبا در هر تیمی که مربیگری کرده بهترین دوران آن تیم را رقم زده است. از راه آهن و پارس جنوبی جم بگیرید تا نفت مسجد سلیمان. هر چند کارش در جم قابل تحسین بود اما کاری که امسال با نفت مسجد سلیمان کرد فوق العاده بود. نفت مسجد سلیمان در لیگ گذشته در پایان فصل 22 امتیاز گرفت و در روز آخر موفق شد در لیک برتر بماند. اما این تیم با تارتار در پایان نیم فصل اول لیگ نوزدهم 23 امتیاز گرفته. یعنی یک امتیاز بیشتر از کل فصل گذشته. نفتِ تارتار موفق شد یک نیم فصل را بدون شکست پشت سر بگذارد و در اولین بازی نیم فصل دوم مقابل تراکتور اولین شکستش را تجربه کرد. این تیم موفق شد پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی شکست بدهد. تارتار با این نتایج توانسته دل تعداد قابل توجهی از هواداران پرسپولیس را به دست بیاورد. عده‌ای حتی معتقدند که او از دایی، درخشان و استیلی مربی بهتری است. اما نکته مهم این است که او هرگز سرمربی تیمی با موقعیت پرسپولیس نبوده و خیلی‌ها سپردن هدایت پرسپولیس به او را ریسک بزرگی می‌دانند. اما شاید مدیران باشگاه با انتخاب او همه را غافلگیر کنند.

باقری؛ خودش نمی‌خواهد

موضوع کریم باقری خیلی عجیب و قابل بحث است. کریم در سال‌های حضور برانکو در پرسپولیس به عنوان دستیار ویژه و معتمد او کار کرد. بعد از آمدن کالدرون هم در کادر فنی ماند و به کارش ادامه داد. گذشته از مسائل فنی خیلی‌ها حضور او را در کادر فنی پرسپولیس بسیار مهم و تاثیر گذار می‌دانند. باقری در این سال‌ها در تیم مثل یک عنصر نامرئی اما مهم عمل کرده و اجازه نداده حاشیه‌های بزرگ، تیم را به ورطه نابودی بکشانند. درباره او یک نکته اخیرا بارها تکرار شده. این که استقلالی‌ها معتقدند تیم‌شان در سال‌های اخیر چوب نبودن یکی مثل باقری روی نیمکت را خورده است. خیلی‌ها معتقدند کریم بعد از سال‌ها کار در کنار برانکو و یک نیم فصل در کادر فنی کالدرون به جایی رسیده است که بتواند نفر اول نیمکت پرسپولیس باشد. شاید حرف غلطی هم نباشد. اما نکته اصلی درباره او این است که خودش فعلا چنین موقعیتی را در خودش نمی‌بیند. او بارها در پاسخ به این سوال که «چرا خودش سرمربی پرسپولیس نمی‌شود» گفته «فعلا برایم زود است!» جواب او شاید از روی خضوع و فروتنی باشد اما در هر حال حاوی نکته مهمی است. او در حال حاضر خودش را برای این کار آماده نمی‌بیند. اما به نظر می رسد دیر یا زود این اتفاق خواهد افتاد و او یک روز سرمربی پرسپولیس خواهد شد.

 

سازندگی 

۸ ۲  
آی اسپورت
2020-01-10 13:59:00
نظر دهید

۲ نظر
AshKanRed
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸، ۱۵:۱۴
بهترین گزینه ایرانی قطعا آقا کریم هست ۰ نه اونایی که قرارداد سه فصل می بندن و تیم رو نابود می کنن و دنبال دریافت دستمزد کارنکره هستن۰
اسمان
جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۸، ۱۵:۴۱
فقط کریم باقری.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر