فهرست
چرا این دو ستاره مطرح به درد پرسپولیس نمی‌خورند؟
چرا این دو ستاره مطرح به درد پرسپولیس نمی‌خورند؟

چرا این دو ستاره مطرح به درد پرسپولیس نمی‌خورند؟

آی اسپورت - استنلی کی‌روش و آیاندا پاتوسی دو بازیکن مهم لیگ هجدهم هستند که هنوز تکلیف‌شان برای فصل بعد روشن نیست. در همین راستا از پرسپولیس هم به عنوان یکی از مشتریان این دو بازیکن نام برده می‌شود، اما به دلایل متعدد بعید به نظر می‌رسد این دو بازیکن به درد پرسپولیس بخورند و انتقال‌شان به جمع سرخپوشان سودبخش باشد.

چرا پاتوسی نه؟

در شرايطی كه استقلالی‌ها سخت در تلاش هستند در فرصت باقی‌مانده رضایتنامه قطعی آیاندا پاتوسی را بگیرند و او را آبی‌پوش نگه دارند، زمزمه‌هایی در مورد علاقه پرسپولیس به جذب این بازیكن بر سر زبان‌ها افتاده است. می‌گویند پرسپولیس پاتوسی را می‌خواهد و مدیران این باشگاه قصد دارند با جذب بازیكن اهل آفریقای جنوبی، یك ضربه جدی به رقیب سنتی وارد كنند. البته مشخص نیست این شایعات چقدر صحت دارد. كلا شرایط فصل نقل‌وانتقالات در ایران طوری است كه تا لحظه آخر هیچ چیزی را به طور قطعی نمی‌توان تایید یا تكذیب كرد. با وجود این به نظر نمی‌رسد آیاندا پاتوسی لقمه پرسپولیس باشد و به كار این تیم بیاید. واقعیت آن است كه جذب پاتوسی مستلزم انجام یك هزینه حداقل 600 هزار دلاری خواهد بود. یعنی باشگاه تقریبا باید همان مقدار پولی را كه باید زودتر جور می‌كرد تا برانكو را نگه دارد، صرف خرید فقط یك بازیكن كند؛ آن هم بازیكنی كه بر خلاف استقلال، برای پرسپولیس نمی‌تواند كلیدی باشد. پاتوسی در نیم‌فصل دوم لیگ هجدهم در استقلال نقش كلیدی داشت و مهم‌ترین بازیساز این تیم به شمار می‌آمد. در پرسپولیس اما میانه زمین دو مدعی جدی به نام سروش رفیعی و بشار رسن دارد. وقتی باشگاه می‌تواند با هزینه به مراتب كمتر بشار را نگه دارد، چرا باید دنبال جذب پاتوسی باشد؟ از همه اینها كه بگذریم، اقدام پرسپولیس برای جذب پاتوسی می‌تواند هجمه‌های سنگینی را علیه این تیم به دنبال بیاورد. در فضایی كه مدتهاست سرخابی‌ها همدیگر را به برخورداری از حمایت‌های ویژه دولتی متهم می‌كنند، مسلما ناكامی استقلال در حفظ پاتوسی و بدتر از آن انتقال این بازیكن به پرسپولیس باعث شكل‌گیری اعتراضات پرشمار خواهد شد و خیلی‌ها از خودشان خواهند پرسید چطور یك ستاره موثر از یك تیم وزارت به تیم دیگر وزارت كوچ كرده است. در مجموع به نظر می‌رسد پرسپولیسی‌ها باید فكر خرید پاتوسی را از سر بیرون كنند و دنباله‌روی شایعاتی نباشند كه فقط قیمت این قبیل بازیكنان را بالا می‌برد.

چرا کی‌روش نه؟

پرسپولیس به شدت به یک مهاجم نوک گلزن نیاز دارد و دو گزینه چند ماه گذشته این تیم یعنی مهدی طارمی و رضا قوچان‌نژاد هم از سرخپوشان فاصله گرفته‌اند. در این میان شایعه شده استنلی کی‌روش جزو گزینه‌های حضور در پرسپولیس است؛ خبری که اگر درست باشد مایه تعجب خواهد بود. کی‌روش دو فصل موفق را زیر نظر امیر قلعه‌نویی در ذوب‌آهن و سپاهان پشت سر گذاشت و فعلا تکلیفش برای فصل بعد روشن نیست. او دیروز در یک پست موقت و جنجالی از هواداران سپاهان تشکر و خداحافظی کرد. در حال حاضر گفته می‌شود استنلی به تراکتورسازی نزدیک شده که یک بحث دیگر است، اما پیشنهاد احتمالی پرسپولیس به این بازیکن نمی‌تواند چندان مبنای منطقی داشته باشد. نکته اول اینجاست که کی‌روش فصل گذشته با نیمی از بازیکنان پرسپولیس به صورت تن به تن دعوا کرد؛ از کمال کامیابی‌نیا گرفته تا شجاع خلیل‌زاده، علیرضا بیرانوند و سروش رفیعی. آیا فردا در صورت سرخپوش شدن این بازیکن، سایر نفرات با او همدلی خواهند کرد؟ نکته دوم هم مربوط به جنبه فنی داستان است. مهم‌ترین خصوصیت کی‌روش استفاده از توپ‌های هوایی است. با این وصف وقتی پرسپولیس فاقد ارسال‌کننده‌های قدر است، چرا باید چند میلیارد تومان برای جذب مهاجم «بلندزن» هزینه کند؟ دو دفاع کناری سرخ‌ها یعنی مهدی شیری و محمد نادری (یا انصاری) ارسال‌کننده‌های متبحری نیستند و سبک و سیاق بازی وینگرهای این تیم هم بیشتر به فوتبال زمینی نزدیک است. در این شرایط شاید جذب کی‌روش توسط پرسپولیس، حکم خرید گوشی تلفن برای خانه‌ای را داشته باشد که اصلا خط ندارد!

بانک ورزش

۷    
آی اسپورت
2019-07-03 01:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر