فهرست
همه مهمان‌های کوپاآمریکا؛ از مکزیک تا قطر
همه مهمان‌های کوپاآمریکا؛ از مکزیک تا قطر

همه مهمان‌های کوپاآمریکا؛ از مکزیک تا قطر

آی اسپورت - کنفدراسیون فوتبال آمریکای‌جنوبی (CONMEBOL) از ۲۶ سال قبل رقابت‌های ملی این قاره موسوم به کوپا آمریکا را با تیم‌هایی از کنفدراسیون‌های دیگر (معمولاً ۲ تیم) برگزار کرد. به این ترتیب در ۱۰ دوره گذشته ۸ کشور حداقل یک مرتبه به‌عنوان مهمان در کوپا آمریکا شرکت کرده‌اند که این تعداد در کوپا آمریکای ۲۰۱۹ با حضور قطر به ۹ کشور و در دوره بعدی که سال آینده برگزار شد با حضور استرالیا که از هم‌اکنون دعوت شده به ۱۰ کشور خواهد رسید. نکته جالب اینکه یکی از این تیم‌های مهمان یعنی آمریکا سال ۲۰۱۶ میزبان ۱۰۰ سالگیِ کوپا آمریکا بود. عملکرد تیم‌های حاضر در کوپا آمریکا به‌خصوص مکزیک جالب‌توجه بوده است.

تیم‌هایی که دعوت را رد کردند

از سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ آمریکا به همه دوره‌ها دعوت شد، اما به‌دلیل تداخل برنامه کوپا آ‌ریکا با لیگ MLS فدراسیون فوتبال این کشور دعوت را رد کرد و سرانجام سال ۲۰۰۷ رضایت داد در مسابقات شرکت کند. سال ۲۰۰۱ کانادا نگران مسائل امنیتی بود و به همین بهانه از قبول دعوت حضور در کوپا آ‌مریکا سر باز زد. در سال ۲۰۱۱ ژاپن به‌دلیل اینکه زمین‌لرزه و سونامی توهوکو به وقوع پیوسته بود نمی‌توانست بازیکن‌های لژیونر خودش را از تیم‌های اروپایی بگیرد، دعوت کنفدراسیون فوتبال آمریکای‌جنوبی را قبول نکرد. اسپانیا تیم دیگری بود که آن دوره برای اینکه نمی‌خواست تعطیلات تابستانی بازیکنانش را برهم بزند در کوپا آمریکا شرکت نکرد. در سال ۲۰۱۵ هم ژاپن و چین تصمیم گرفتند دعوت حضور در کوپا آمریکا را قبول نکنند.

۱۹۹۳

اولین دوره‌ای بود که پای مهمان‌ها به کوپا آمریکا باز شد. تیم‌های کونکاکاف دم‌دست‌تر بودند و برای حضور در این تورنمنت مشتاق‌تر. آمریکا با یک تساوی و دو شکست حذف شد، اما مکزیک در اولین حضورش شگفتی‌ساز شد و تا فینال هم پیش رفت، اما در این مسابقه ۲-۱ به آرژانتین باخت و نایب‌قهرمان شد.

۱۹۹۵

در این دوره هم مثل دوره قبل مکزیک و آمریکا حضور پیدا کردند. در مسابقاتی که در اروگوئه برگزار می‌شد، این مرتبه آمریکا شگفتی‌ساز شد. هردو تیم از مرحله گروهی صعود کردند، اما در یک‌چهارم نهایی آمریکا بود که مکزیک را حذف کرد. در نیمه‌نهایی به برزیل باختند و در رده‌بندی هم با شکست برابر کلمبیا چهارم شدند.

۱۹۹۷

مکزیک مشتری دائم کوپا آمریکا شده بود و در بولیوی هم یکی از تیم‌های تورنمنت بود که تا به رده سوم رسید. در مرحله گروهی بازی‌شان با برزیل فوق‌العاده زیبا شد و سلسائو در نهایت با کامبک در آن بازی ۳-۲ پیروز شد. در رده‌بندی پرو را بردند و سوم شدند. دیگر مهمان این دوره کاستاریکا بود که در همان گروهِ مکزیک با یک تساوی و ۲ شکست کنار رفت.

۱۹۹۹

یک حضور دیگر از مکزیک و یک سومی دیگر. تری‌کولور در نیمه‌نهایی مثل مرحله گروهی از برزیل شکست خورد و به رده‌بندی رفت. در رده‌بندی شیلی را برد و سوم شد. ژاپن اولین مهمان کوپا آمریکا از کنفدراسیونی غیر از کونکاکاف بود. سامورایی‌ها با یک تساوی و ۲ شکست در مرحله گروهی آخر شدند.

۲۰۰۱

مکزیک مثل همیشه حضور داشت و مثل همیشه با برزیل بازی کرد که این مرتبه پیروز شد. شیلی و اروگوئه را هم در مرحله حذفی بردند و در فینال با شکست برابر کلمبیای میزبان نایب‌قهرمان شدند. در این دوره علاوه بر مکزیک ۲ تیم دیگر حضور داشتند. هندوراس هم درخشید و سوم شد. آن‌ها برزیل را حذف کردند و پس از باخت برابر کلمبیا در رده‌بندی اروگوئه را بردند. دیگر مهمان این دوره کاستاریکا بود که پس از صعودش از مرحله گروهی به‌دست اروگوئه حذف شد.

۲۰۰۴

مکزیک و کاستاریکا مهمان‌های این دوره بودند که هردو موفق به صعود از مرحله گروهی شدند، اما هردو هم در مرحله یک‌چهارم نهایی کنار رفتند. مکزیک به برزیل که در نهایت قهرمان هم شد، باخت و کاستاریکا هم با شکست برابر کلمبیا حذف شد.

۲۰۰۷

سومین و آخرین حضور در رده سوم برای مکزیک. این دوره در ونزوئلا برگزار شد که مکزیکی‌ها در مرحله گروهی بالاتر از برزیل صدرنشین شدند و پس از حذف پاراگوئه با شکست برابر آرژانتین از حضور در فینال بازماندند. رده‌بندی را از اروگوئه بردند و سوم شدند. دیگر تیم مهمان این دوره آمریکا بود که هرسه بازی مرحله گروهی را باخت و کنار رفت.

۲۰۱۱

باز هم حضور همزمانِ مکزیک و کاستاریکا در کوپا آمریکا. مکزیک ضعیف‌ترین عملکردش را داشت و با شکست در هرسه بازی کنار رفت. کاستاریکا هم با وجود کسب یک برد بدترین تیم سوم گروه‌های سه‌گانه بود و به مرحله حذفی نرسید.

۲۰۱۵

در شیلی هم مکزیک در مرحله گروهی کنار رفت. ۲ تساوی برابر میزبان و بولیوی و یک شکست برابر اکوادور کار تری‌کولور را تمام کرد. جامائیکا برای اولین مرتبه این دوره مهمان کوپا آمریکا بود که با باخت در همه بازی‌ها حذف شد.

۲۰۱۶

در ۱۰۰ سالگی کوپا آمریکا این مسابقات در آمریکا و با حضور ۶ تیم مهمان برگزار شد. آمریکای میزبان بهترین عملکرد را داشت و پس از صدرنشینی در گروهش و شکستِ اکوادور در نیمه‌نهایی به آرژانتین باخت و در رده‌بندی هم برابر کلمبیا شکست خورد تا چهارم شود. مکزیک صدرنشین گروهش شد، اما مرحله بعد یک افتضاح بزرگ برای فوتبال ملی این کشور به ثبت رسید. با ۷ گل از شیلی باختند و حذف شدند. کاستاریکا، هائیتی، جامائیکا و پاناما هم دیگر تیم‌های کونکاکاف در کوپا آمریکا بودند که همه در مرحله گروهی حذف شدند.

۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

سرانجام مکزیک از جمع مهمان‌ها کنار رفت، اما این دوره مهمان‌های جالبی خواهد داشت. قطر و ژاپن، قهرمان و نایب‌قهرمان جام ملت‌های آسیا. از حالا مهمان‌های دوره بعد که یک سال دیگر برگزار خواهد شد مشخص شده که قطر و استرالیا خواهند بود.

خبر ورزشی

۳    
آی اسپورت
2019-06-15 01:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر