فهرست
دوراهی ترسناک؛ وفاداری یا آینده نگری؟
دوراهی ترسناک؛ وفاداری یا آینده نگری؟

دوراهی ترسناک؛ وفاداری یا آینده نگری؟

آی اسپورت - این روزها بازار نقل و انتقالات در ایران داغ است و اخبار مربوط  به خرید و فروش بازیکنان و مربیان تبدیل به جذاب‌ترین و پربیننده‌ترین خبرها شده. البته این مساله در همه جای دنیا به همین شکل و همین قدر جذاب است. اما در بحث نقل و انتقالات یک مساله مهم وجود دارد که گاهی جنجال‌ساز می‌شود. بارها پیش آمده است که بازیکنان محبوب یک تیم، پیشنهادات مالی بسیار بالایی از باشگاه‌های دیگر دریافت کرده‌اند و مدتی در دوراهی «وفاداری» یا «آینده نگری» مانده‌اند. تصمیم گیری در این شرایط از سخت‌ترین موقعیت‌هایی است که برای ورزشکاران حرفه‌ای و به ویژه فوتبالیست‌ها پیش می‌آید. اینجا جایی است که بازیکن باید تصمیم بگیرد با این برداشت که ماندن و وفاداری یک ارزش اخلاقی است در تیمش بماند یا این که با آینده نگری و پیش بینی روزهای سخت و ناگوار احتمالی، به تیم جدید برود و پول بیشتری بگیرد. طبیعتا هواداران یک تیم معتقدند که ستاره های تیم شان حتی در صورت دریافت پیشنهادات مالی بهتر در تیم خودشان بمانند. تعدادی از بازیکنان هم همین دیدگاه را دارند. البته که در دهه‌های گذشته تعداد بازیکنانی که چنین دیدگاهی داشتند بیشتر بود. مثلا فرانچسکو توتی علیرغم دریافت پیشنهادهای مالی بسیار خوب از تیم‌هایی مثل رئال مادرید که رکورد نقل و انتقالات را می شکست ترجیح داد با دستمزدی بسیار کمتر در آ اس رم بماند و فوتبالش را در این باشگاه تمام کند. الکس دل پیرو در دوره‌ای که یوونتوس با حکم دادگاه به سری B فوتبال ایتالیا سقوط کرد هم در این تیم ماند. پائولو مالدینی در آث میلان، خاویر زانتی در اینتر میلان، کارلس پویول در بارسلونا و فرناندو هیرو در رئال مادرید نمونه‌های دیگری از بازیکنان وفاداری هستند که هر سال پیشنهادات خوبی از تیم‌های دیگر داشتند اما تصمیم گرفتند در تیم خودشان بمانند و تبدیل به اسطوزه و نماد باشگاه‌شان شوند. اما در سال‌های اخیر تعداد چنین بازیکن‌هایی بسیار کم شده است. مثلا کریستیانو رونالدو در سه باشگاه بزرگ منچستر یونایتد، رئال مادرید و یوونتوس بازی کرده و همین حالا شایعه انتقالش به تیمی دیگر در فصل آینده شنیده می‌شود. لیونل مسی هم در تابستانی که گذشت به دلیل این که اوضاع و برنامه‌های باشگاه مطابق سلیقه او پیش نمی رفت قصد داشت بارسلونا را ترک کند اما به دلیل این که هیچ باشگاهی نتوانست مبلغ فسخ قرارداد او را بپردازد در بارسا ماند. برای بازیکنانی در این سطح دیگر مساله پیشرفت مطرح نیست. چون تقریبا به همه افتخارات ممکن رسیده‌اند. اصلی‌ترین عامل تصمیم گیری برای انتقال به یک تیم دیگر پول بیشتر است. حالا برگردیم به مساله‌ای که در ابتدای بحث مطرح شد. با کمرنگ شدن تعهدات اخلاقی و افزایش تاثیر پول در فوتبال، یک فوتبالیست در دوراهیِ «وفاداری» یا «آینده نگری» چه تصمیمی باید بگیرد؟

 

در روزهای اخیر اخبار پیشنهادات بالای دو تیم قطری به دو بازیکن پرسپولیس یعنی شجاع خلیل زاده و بشار رسن سر و صدای زیادی به پا کرده است. این دو بازیکن در فصول گذشته پیشنهاداتی داشتند که بیشتر غیررسمی بود. اما با درخشش آنها در لیگ قهرمانان آسیا و رسیدن پرسپولیس به فینال مسابقات، پیشنهادات هم جدی‌تر شده و هم مبالغ‌شان بالاتر رفته. بالاترین مبلغ قرارداد بشار در پرسپولیس برای یک فصل کمتر از 500 هزار دلار بوده است. اما تیم القطر قطر که اتفاقا جزو تیم های پرقدرت و متمول این کشور هم نیست به بشار پیشنهادی 3 ساله و بابت هر سال یک میلیون و 300 هزار دلار داده است. یعنی او در تیم جدیدش هر سال 3 برابر پولی که از پرسپولیس می‌گرفت را خواهد گرفت. بشار با پرسپولیس قرارداد دارد اما رسما اعلام کرده می‌خواهد برود. او حتی حاضر شده مبلغی در حدود 400 هزار دلار به پرسپولیس بدهد تا رضایتنامه‌اش را بگیرد و برود! پیشنهاد الریان قطر به شجاع خلیل زاده هم بسیار چشمگیر است. گفته می‌شود تیم متمول و قدرتمند قطری برای یک فصل به شجاع یک میلیون و 800 هزار دلار می‌دهد. نزدیکان شجاع می گویند او گفته اگر پرسپولیس یک سوم این پول را به او بدهد در پرسپولیس خواهد ماند. در قرارداد شجاع هم بندی وجود دارد که او را با پرداخت 400 هزار دلار به باشگاه بازیکن آزاد می‌کند. در این مدت که خبر تمایل این دو نفر به انتقال به تیم‌های جدید منتشر شده هواداران پرسپولیس به شدت ناراحت و نگران شده‌اند و از باشگاه خواسته‌اند این دو نفر را در تیم نگه دارند. اگر به صفحات شخصی این دو بازیکن در فضای مجازی بروید هم تعداد زیادی کامنت از هواداران پرسپولیس می‌بینید که از این دو بازیکن خواسته‌اند چشم به روی پیشنهادات هنگفت خارجی‌شان ببندند و به پرسپولیس وفادار بمانند. این توقع از نظر هواداران منطقی است. چون از دید یک هوادار یه ماجرا نگاه می‌کنند. یک هوادار هیچ وقت تیمش را عوض نمی‌کند و تا آخر عمر به تیمش وفادار می‌ماند. اما آیا بازیکن هم باید با این دید به ماجرا نگاه کند؟ خیر! شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد وفاداری گاهی حتی نتیجه عکس هم داده است!

 

همین حالا در تیم پرسپولیس دو بازیکن هستند که در روزهای سخت پرسپولیس در تیم ماندند تا پرسپولیس کمبودی را حس نکند. اما مربی جدید یعنی یحیی گل محمدی آنها را نمی‌خواهد و در لیست مازاد گذاشته. محمد انصاری مدافع خوب و خوش اخلاق پرسپولیس دو سال پیش در همین روزها پیشنهادی از لیگ چین داشت که چند برابر مبلغ قراردادش با پرسپولیس بود. آن روزها پنجره پرسپولیس بسته بود و چند بازیکن دیگر مثل مهدی طارمی، فرشاد احمدزاده، سروش رفیعی، وحید امیری و صادق محرمی از تیم رفته بودند. پرسپولیس به شدت دچار کمبود بازیکن بود اما به فینال لیگ قهرمانان رسیده بود و برای همین باشگاه از او خواست پیشنهادش را رد کند و به پرسپولیس کمک کند. انصاری ماند و اتفاقا در بازی فینال رباط صلیبی پاره کرد. باشگاه البته در آن برهه قرارداد این بازیکن را تمدید کرد تا پاداش وفاداری‌اش را بدهد. انصاری چند ماه پیش دوباره رباط صلیبی پاره کرد اما این بار در جریان تمرین. حالا خبر رسیده که باشگاه انصاری را نمی‌خواهد و او را در لیست فروش قرار داده است. محسن ربیع خواه هم دو سال پیش در پرسپولیس رباط صلیبی پاره کرد و باشگاه بلافاصله قراردادش را تمدید کرد. اما امسال با اضافه شدن میلاد سرلک به تیم، باشگاه او را نمی‌خواهد و در لیست مازاد قرار داده. ربیع خواه البته هرگز پیشنهاد خارجی نداشته اما همیشه در خدمت تیم بوده و در چند پست برای پرسپولیس بازی کرده است. این، پایان دو بازیکنی است که اتقاقا جزو با اخلاق‌ترین‌ها و متعهدترین‌های تیم بودند و هرگز حاشیه سازی نکردند. آنها تاوان وفاداری را می‌دهند و بازیکنانی مثل مهدی ترابی، علی علیپور و علیرضا بیرانوند با آینده نگری و البته نادیده گرفتن عواطف هواداران به اروپا رفتند تا پول بیشتری بگیرند. حالا شما به عنوان یک فوتبالدوست به شجاع خلیل زاده و بشار رسن حق می‌دهید بروند و آینده خودشان را تضمین کنند یا می‌خواهید بمانند و منتظر آینده‌ای نامعلوم در پرسپولیس باشند؟ 

 

سازندگی 

 

۱۰ ۱  
آی اسپورت
2020-10-19 18:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
امیرعباس
يكشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹، ۲۰:۵۲
ناصر دقت کردی از اون روزی که تلاوت فرمودی این حرف بشار رسن معنیش تو فوتبال ایران اینه که حتما جدا میشه تا امروز که دوسال و خورده ای گذشته همه بازیکنای پیروزی جداشدن به جز بشار رسن خدائیش ناز بشی پسر!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر